Günah keçisi cemaat

 Partimizin Muş 1. Olağan İl Kongresi'nde yaptığım konuşma Gülen Grubu medyasının hoşuna gitmiş olacak ki haber sitelerinde yer vermişler. Meclis'te görüşülen İç Güvenlik Yasası'na değinirken endişelerimizi dile getirmiştim ve bu konuda sabıkalı bir devlette yaşadığımız hatırlatmasında bulunmuştum. Yasanın geneline müspet bakmak ve destek vermekle birlikte, karşı olduğumuz istismara açık maddeler barındırdığını, devletin eski alışkanlıklarını devreye sokabileceği uyarısında bulunmuştum. Buradan yola çıkarak sabıkalı bir devlette yaşadığımızı ifade etmiştim.

Gülen medyası, “sabıkalı devlet” tabirimi manşete çekmiş. Hayret ettim doğrusu. Çünkü devletin sabıkasında, zulüm adına hatırı sayılır bir pay, Gülen Grubuna ait olduğu halde bugünkü konjonktür üzerinden “sabıkalı devlet” söylemim ile iktidarı vurmaya çalışıp kendilerini ustaca gizlemelerine hayret etmemek elde değil.

Sahip oldukları emniyet ve yargı gücü ile binlerce masumun başına çorap örüp onları yıllarca cezalandıran kendileri değilmiş gibi.

İç Güvenlik Yasası çıkarsa, ki çıkacağa benziyor, polise tanınan geniş yetkileri belki en fazla istismar edecek olanlardan biri de yine kendileri olacak. Çözüm sürecini baltalamak üzerinden karışıklık çıkarmak için emniyet ve yargı içindeki varlıkları bu yasa ile daha aktif hale gelecekler.

Muş'taki konuşmamdan öne çıkardıkları, spot olarak verdikleri cümlelerim var ki o daha ilginç!

“Ergenekon, Jitem dosyalarını Fırat'ın doğusuna kaydırmadılar bile. Asıl cinayetler ve katliamlar burada işlendi. Kim kimi nasıl katletmiş, onlar ortaya çıkacak korkusu yaşıyorlar. Bulmuşlar bir tane günah keçisi, falan cemaat suçludur. Ama kendilerini bu cemaat üzerinden aklıyorlar. Bütün suçlu bu cemaattir, bütün suçları bu cemaate yığıyorlar.”

Gülen Grubu medyası cemaatten kastımın hangi cemaat olduğunu bile bile bu sözlerimi öne çıkardılar. Günah keçisi olarak suçlu ilan edilen cemaatin kendileri olduğu algısını destekleme niyeti ile sarılmışlar sözlerime. Ancak kendileri de çok iyi biliyor ki bahsettiğim cemaat, Hizbullah Cemaati'dir. Ergenekon, Jitem, PKK geçmişten bugüne kadar her türlü katliam, cinayetler yapmış ve her türlü suçları işlemişken kara propaganda ile hep Hizbullah Cemaati'ni suçlu ilan ettiler.

Hatta Gülen Grubunun kendisi dahi sahip olduğu devlet gücünü kullanarak her türlü hukuksuzluğu işlerken, medyasında Hizbullah Cemaati'ni günah keçisi olarak seçti ve aleyhte yayınlar yaptı. Bunu yaparken de emniyet ve yargı gücünü kullanarak Hizbullah Cemaati mensuplarına veya Hizbullah Cemaati ile ilişkilendirdiği derneklere kendi elleri ile ihdas etmiş oldukları delillerle operasyonlar düzenlediler.      

Derin devlet, PKK, Gülen Grubu toplumda her türlü suçu işlemişken ve Hizbullah Cemaati'ne saldırmış, zulmetmişken yine günah keçisi olarak Hizbullah Cemaati'ni göstermişlerdir.

Hizbullah Cemaati'ni Hz. İsa misali çarmıha germişler ve bütün işlenmiş günahları adına da Mesih misal bir bedeli olarak görüyorlar. Bütün fail-i malum ve meçhul suçlar/günahlar adına çarmıha gerilen bir bedeldir Hizbullah Cemaati.

Bu arada bütün günahların bedeli olarak kabullendirmek için öyle hokkabazlıklara giriliyor ki, Kobani olaylarında PKK tarafından IŞİD'i desteklemekle suçlanıyor, ama aynı zamanda Cizre olayları ile birlikte yine PKK tarafından İran'ın Türkiye'yi karıştırmak için sahaya sürdüğü aktör ilan ediliyor. Nasıl bir denklem ki bir taraftan IŞİD'çi oluyor, bir taraftan İrancı ve her defasında saldırıya uğramakla sahaya sürülen aktör oluyor. Nasıl oluyorsa hep saldıran taraf olan PKK ile saldırılan taraf olan Hizbullah Cemaati aynı kefeye konuyor.

90'lı yıllarda da derin devletin, Jitem'in en büyük mağduru olduğu halde derin devletin kurduğu, desteklediği bir cemaat oluveriyor. Halbuki PKK'nin dayattığı savaşta PKK'ya karşı gerçekleştirdiği ilk eyleminde PKK bölge sorumlusunu öldüren iki Hizbullah mensubundan M. Ata Zengin'i eylem mahallinden ayrılırken polis panzerle şehit ettiği ve diğerini yaraladığı halde. PKK ile çatışmanın başladığı ve en zayıf olduğu ilk yıllardan beri mensupları tutuklanıp 23 yıldır cezaevinde tutulduğu halde... Bütün bunlara rağmen Hizbullah Cemaatini devlet kurmuş ve desteklemiş oluyor. Bu nasıl destekse; mensuplarını öldürmek ve cezaevine koymak üzerinden destek!

Şehadet ayı olması münasebetiyle kendisini rahmetle andığımız Malcom X'in manidar bir sözü ile bitireyim:

“Gazetelere dikkat etmezseniz, iyileri size nefret ettirir, kötüleri sevdirir.”
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.