1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Güneydoğu'dan 176 ülkeye ihracat gerçekleşti foto
Güneydoğu'dan 176 ülkeye ihracat gerçekleşti foto

Güneydoğu'dan 176 ülkeye ihracat gerçekleşti foto

Ocak-Nisan 2016 dönemiyle ilgili ihracat rakamlarını açıklayan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdulkadir Çıkmaz Nisan ayında Gaziantep’in ihracatında yüzde 1,7’lik bir artışla 545 milyon 163 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini söyled

A+A-

Ocak-Nisan döneminde ise bu rakamın 2 milyar 82 milyon 386 bin dolar olduğunu belirten Çıkmaz, aynı dönemde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden toplam 2 milyar 620 milyon 739 bin dolarlık ihracat yapıldığını ifade etti.

Ocak-Nisan 2016 döneminde toplam 176 ülkeye ihracat yapıldığını belirten Çıkmaz, “Birliklerimizce 2016 yılı Ocak-Nisan döneminde, 2015 yılına oranla yüzde 5’lik düşüşle toplam 2 milyar 620 milyon 739 bin dolarlık ihracat kayda alınmıştır. Aynı dönemde, diğer İhracatçı Birlikleri adına ise toplam 175 milyon 705 bin dolarlık ihracat kayda alınmıştır. Böylece Birliğimiz ihracat kayıt işlem hacmi, yüzde 6,8’lik düşüşle 2 milyar 796 milyon 444 bin dolar olmuştur.”dedi.

"İhracatta Ortadoğu ülkeleri yüzde 55,3 payla liderliğini sürdürdü"

En çok ihracat gerçekleştirilen bölgelerin başında Ortadoğu ülkeleri geldiğinin altını çizen Çıkmaz, “Bölgemiz ihracatında Ortadoğu Ülkeleri yüzde 55,3 pay ile ilk sırada yer almakta, AB Ülkeleri yüzde 18,5 pay ile ikinci ve Afrika Ülkeleri yüzde 11,5 pay ile üçüncü sırada bulunmaktadır. Toplam 176 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş olup bu ülkelerden Irak, Suudi Arabistan, ABD, Suriye, İran,  İtalya, Almanya, İngiltere, Sudan ve Belçika Bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir.”ifadelerini kullandı.

"İhracat artışı artarak devam edecek"

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden en fazla ihraç edilen ürünleri de değerlendiren Çıkmaz, şöyle devam etti: “Bu dönemde bölgemizden en fazla halı, kumaşlar, iplikler, değirmencilik ürünleri, pastacılık ürünleri, bitkisel yağlar, plastikler ve mamulleri, dış giyim, demir çelik mamulleri ile diğer gıda müstahzarları bölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur. 2016 yılı Nisan ayında Gaziantep’in bir önceki yılın Nisan ayına oranla 1.7’lik bir artışla 545 milyon 163 bin dolarlık ihracat yapıldı. Bölgemizin lokomotif ili olan Gaziantep, 2016 yılı Ocak-Nisan döneminde 2 milyar 82 milyon 386 bin dolar ihracat ile Türkiye’nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini korumaktadır.”

Gaziantep’in ihracat artışı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına oranla 1.7’lik bir artış kaydettiğini ve Nisan ayında 545 milyon 163 bin dolarlık çeşitli ürünlerin ihracatı sağlandığı bilgisini de veren Çıkmaz, “Gaziantep’in ihracat artışı önümüzdeki dönemlerde de artarak devam edecektir. Gaziantep’in artan ihracatını sektörel anlamda değerlendirdiğimizde ise hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, tekstil ve hammaddeleri, halı, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri ilimizin ihracatında önde gelen sektörleridir.” şeklinde konuştu.

İLKHAHABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.