Güzel ahlak Namazla filizlenir

 İnsanların günlük konuşmalarına baktığımızda düşünsel anlamda değişikliği hemen fark edebiliyoruz. Nedir bu değişim? Eskiden statü, rol, saygınlık konuşulurken günümüzde ise aldığımız ücretler konuşuluyor. Ekonomik duruma bakarak daha fazla nasıl yükselebilirim, nasıl kazanabilirim düşüncesi ön planda.

İnsanlar kazanmak ve yükselmek istiyorlarsa planlarına Allah(cc) ve Resulünü katmalıdırlar. Efendimizin hayatına baktığımızda O'nu yükselten şüphesiz namazdır. Dolayısıyla namaz mümini Allah(cc) katına yükseltip O'na kavuşturan bir miraçtır.

Namaz Müslüman'ın halinin iyileşmesinde rol oynayan önemli bir ibadettir. Namaz insanların kal dilini ve hal dilini kesinlikle değiştirecektir. Dünya işlerinin yoğun olduğu durumlarda uyarıcıdır. Namaz kılmadan önceki halimize ve kıldıktan sonraki halimize bakarak daha rahat anlayabiliriz.

İnsanın; hallerindeki değişiminin farkında olması manevi gelişimi için önemli bir anahtar olacaktır. Halimizin neyi olumlu değiştirdiğini tespit edip o yönde ekstra gayret göstermeliyiz. Farz olan namazların dışında nafile namazlarını unutmamalıyız. Bu namazların tesir derecesi, davranışlara etkisi oldukça önemlidir. Bu namazlar içinde insanı manevi anlamda zirveye taşıyan teheccüd namazıdır. Teheccüd namazının faziletini Canab-ı Hak İsra sûresinde şöyle bildirmiştir:”(Habibim, Ya Muhammed!) Hem gecenin bir kısmında uyanıp da sana mahsus bir fazla ( farz namaz) olmak üzere, onunla (Kur'anla) teheccüd namazı kıl! Ta ki Rabbin, seni Makam-ı Mahmud'a  (övülen bir makama) ulaştırsın.”

Bu namaz sonrasında yapılacak zikir ve tefekkür her birimizi ayrı iklimlere götürür.

Herkesin uykuda olduğu bir vakitte kişinin Rabbinin karşısında olması onu yaratıcısı karşısında özel kılar. Zor olanı tercih eden mümin, bizim sırrına eremeyeceğimiz ve tam olarak farkında olamayacağımız feyzi seherlerde alır.

Başka hiçbir dinde bu kadar etkili, gün içinde halden hale geçişi sağlayan, zengin ruhî gelişim süreci yaşatan bir durum söz konusu değildir. Haftada bir kez yapılan ibadetlerde hal değişimi yaşayamaz. Hissedilen rahatlama ya da kişisel tatmin o anlık olan ve kısa süre içerisinde etkisini yitiren geçici durumlardır.

Günümüzde insanların stresten arınma, dünyanın hızlı akışı içinde ruh hallerini değiştirerek rahatlama yoluna gittikleri meditasyon gibi teknikler anlık dinlenmeden öteye geçmez. Düşünce topluluklarıyla birlikte hareket edip sosyalleşmektense cemaatle kılınacak namazın insanı daha sosyalleştireceğini söyleyebiliriz.

İnsan cemaatle namaz kılma esnasında kendisi gibi milyonlarca insanın o anda yüzünü kıbleye, gönlünü Allah'a yönelttiğinin bilincine vardığında bir birlik, kardeşlik ve öz güven hali oluşur. Aynı anda rükûya varmak, secde etmek, tesbih etmek, ellerini açıp dua etmek kalpleri saflaştırır, safları da sıklaştırır.

Bu sıklıktan gedikler oluşmaz, şeytana ve varislerine fırsat verilmez. Bu birliktelik neticesinde doğruluk meydana gelir. Toplumun bir gün mumla arayacağı güzel ahlak filizlenir. Rabbim bizlere ve ailemize bu iklimi yaşatsın

Selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.