Abdullah TOPRAK

Abdullah TOPRAK

Hangi Web Tarayıcısını (Browser’ı) Kullanmalı?

Kabaca browser(web tarayıcısı) World Wide Web uzerinde dökümanların transfer edilip görüntülenmesini sağlayan programlara verilen addır. Yani internette yayınlanan belgelerin kodlarını derleyip ekranımıza gelmesini sağlayan bir programdır. Opera, Google Chrome, Mozilla Firefox, İnternet Explorer, Safari vb gibi. Kısa bir araştırma yapınca piyasada 100’den fazla tarayıcı olduğu görülür. Bu tarayıcıların birçoğu Mozilla ve İnternet Explorer tabanlıdır. Bu tarayıcılar içinde en popüler olanları Google Chrome, İnternet Explorer, Mozilla Firefox, Safari, Opera tarayıcılarıdır. Dünya’da en çok kullanılan tarayıcı oranı yaklaşık olarak sırasıyla İnternet Explorer %33, Google Crome %32, Mozilla Firefox %25, Safari %8, Opera %2 şeklindedir.

Peki bir tarayıcı niçin tercih edilir. Bu sorunun birçok cevabı olmakla beraber genelde tarayıcı tercih edilirken hız ve güvenlik dikkate alınır. Son araştırmalara göre en hızlı tarayıcı Google Chrome’dur, ardından Mozilla Firefox ile İnternet Explorer gelmektedir. Güvenlik açısından tarayıcıları incelerken zararlı yazılımlara, virüslere vb. karşı güvenli olmasına dikkat edilir. Güvenlik açısından Google Crome, İnternet Explorer, Mozilla Firefox birbirini izlemektedir.

        Bilindiği gibi bir site ziyaret edildiği zaman o site, bilgisayara çerez yollar. Bu çerezler reklam şirketlerinin işini kolaylaştırır. Reklam şirketleri isabetli reklamlar için tarayıcı izlerini dikkatlice takip eder. Yani girdiğiniz tüm siteleri kaydeder. Sitelerde gördüğünüz reklamlar, ziyaret ettiğiniz sitelerin içeriğiyle ilgiliyse hiç şaşırmayın. Çünkü reklam şirketleri tarafından takip ediliyor olabilirsiniz. Bunun önlemini almanın yolu vardır.

Mozilla Firefox son zamanlarda tarayıcısına bir özellik ekledi. Pek bilinmese de çok önemli bir özellik.  Google Chrome’unda bu özelliği eklediği söyleniyor.  Bu özellik kısaca sitelerin sizi takip etmesini engelliyor. Reklam şirketlerinden korunmak istiyorsanız işte korunma yolu. Güzel bir özellik, kullanılması tavsiye edilir.
       Tarayıcıların ayrıca eklenti desteği de mevcuttur. En geniş eklenti Mozilla Firefox’ta mevcuttur. Örneğin İDM, Flashgot, FireFtp gibi eklentiler.  Google Chrome, İnternet Explorer, Safari ve Opera’nın da eklenti desteği vardır. Araştırmalara göre eklenti konusunda Mozilla Firefox en güvenilir olandır.

        Sonuç olarak kullanacağınız web tarayıcısını dikkatlice seçmeniz gerekir. Mozilla Firefox, Opera, Google Chrome hızlı tarayıcılardır ancak güvenlik konusunda Google Chrome’dan yana biraz şüpheler var. Mozilla Firefox, Opera, İnternet Explorer 9, Safari kullanılabilir. Sürekli aynı tarayıcıyı kullanmak doğru değildir. Bunun yerine iki ya da daha fazla tarayıcı kullanılabilir. Bir web tarayıcısına bağımlı kalmamak lazım.

Çınarınsesi.com

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.