Hizmet sektörü güven endeksi arttı

Hizmet sektörü güven endeksi arttı

Sektörel Güven Endeksleri, Mayıs 2016 verilerine göre, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 5,1 arttı.

TÜİK, Sektörel Güven Endeksleri, Mayıs 2016 verilerini açıkladı. Buna göre, Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Nisan ayında 89,93 iken, Mayıs ayında 94,50 değerine yükseldi.

Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artışın; son üç aylık dönemde “iş durumunun” iyileştiğini, “hizmetlere olan talebin” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandığı belirtildi.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 6,4, yüzde 4,7 ve yüzde 4,3 arttı.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0,1 azaldı

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Mayıs ayında 103,82 değerine geriledi.

Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu düşüşün; son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” arttığını ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandığı ifade edildi. “Mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 0,1 ve yüzde 0,3 azalırken, mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 0,1 arttı.

İnşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,9 azaldı

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 81,54 iken, Mayıs ayında 79,18 değerine düştü.

İnşaat sektörü güven endeksindeki bu azalışın, gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandığı kaydedildi. “Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini” mevsim normalinin üzerinde değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 6,9 azalırken, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 3,4 arttı. (İLKHA)HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.