Iğdır Üniversitesi’nde “Vakıf ve Sivil Toplum” paneli düzenlendi

Iğdır Üniversitesi’nde “Vakıf ve Sivil Toplum” paneli düzenlendi

Iğdır Üniversitesi ve Iğdır Kültür Eğitim Çevre ve Sağlık Vakfı ortaklaşa “Vakıf ve Sivil Toplum” temalı panel düzenledi.

Iğdır Üniversitesi ve Iğdır Kültür Eğitim Çevre ve Sağlık Vakfı işbirliğiyle “Vakıf ve Sivil Toplum” temalı panel düzenledi. Iğdır Üniversitesi’nde düzenlenen panele Iğdır Vali Yardımcısı Muhlis Aslan, Iğdır Belediye Başkanı Murat Yikit, İl Müftüsü Cüneyt Kulaz, Iğdır üniversitesi Genel Sekreteri Ahmet Kızılkurt’un yanı sıra öğretim üyeleri ile üniversite öğrencileri katıldı.

Kur’an-ı Kerim Tilavetiyle başlayan panelde açılış konuşmasını Iğdır Kültür Eğitim Çevre ve Sağlık Vakfı Başkanı Tahir Kaman yaptı.

Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Şadi Eren’in başkanlığında gerçekleşen panele Prof. Dr. Mehmet Faik Yılmaz, Yrd. Doç. Dr. Bayram Demir ve Yrd. Doç. Dr. İbrahim Akgün panelist olarak konuşma yaptılar.

İlk panelist olan Prof. Dr. Mehmet Faik Yılmaz, İnsanın yaradılışında var olan yardımlaşma duygu ve düşüncesinin, insanlığın tarihi ile yaşıt olduğunu söyledi. Yılmaz, “Her toplum, yardımlaşma hususunda kendi yaşadığı zamanın sosyal yapısına göre bazı faaliyetlerde bulunmuştur. Yardımlaşmanın teşkilatlandırılmış en ideal şeklini ise, vakıf olarak görmekteyiz. İslam hukukunda vakıf muamelesi için “Vakıf”, “Habs veya Hums” ve “Sadaka” olmak üzere üç terim kullanılmıştır. Vakf veya vakıf Arapça bir mastar olup sözlükte habsetmek anlamına gelmektedir.” dedi.

Ardından konuşan Yrd. Doç. Dr. Bayram Demir, insanın sosyal bir varlık olduğuna belirterek, “Bu yüzden toplum içerisinde yaşamak zorundadır. Toplumda yaşayan insanların sosyal ve ekonomik durumu farklıdır. İnsan, doğası gereği, muhtaç olanlara yardım etme eğilimindedir. Önceki insanlar, ihtiyaç sahibi kimselere bireysel yardımlarda bulunmuşlardı. Uygarlık seviyesi geliştikçe, bireysel yardımlaşmaya dönülmüştür. Bu yüzden, sosyal yardımlaşma ve dayanışma kurumları ortaya çıkmıştır. Bu kurumlardan biride vakıftır.” ifadelerini kullandı.

Son panelist olan Yrd. Doç. Dr. İbrahim Akgün ise şunları söyledi: “Vakıf meselesi hem fıtratta hem de dinimizde esaslı bir konudur. Çünkü kâinat tamamen fedakârlık, yardımlaşma, fazilet ve vakıf ruhuyla sevk ve idare edilmektedir. Menfaat kesinlikle söz konusu değildir. Zira güneş kendisi için ısıtmıyor, yağmur kendisi için yağmıyor, gözler kendisi için görmüyor demek ki kâinatta her şey başkasına büyük fedakarlıkla hizmet ediyor. Bir nevi karşılıksız vazife ifa ederek kendilerini başkalarına vakıf ve feda etmişlerdir.”

Panel, panelistlere plaket takdim edilmesinin ardından sona erdi. Panel sonrası davetlilere pilav ikram edildi. (Zülfü Dinç- İLKHA)


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.