1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. DİCLE

  4. İlçe milli eğitim müdürü hakkında yolsuzluk ve usulsüzlük iddiası
İlçe milli eğitim müdürü hakkında yolsuzluk ve usulsüzlük iddiası

İlçe milli eğitim müdürü hakkında yolsuzluk ve usulsüzlük iddiası

Diyarbakır'da görevli bir ilçe milli eğitim müdürünün yolsuzluk ve usulsüz yaptığını iddia eden Eğitim-Bir-Sen Dicle İlçe Temsilciliği, durumu hukuki alana taşıyacaklarını belirtti.

A+A-

Diyarbakır'ın Dicle İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahsum Burucu hakkında yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarında bulunan Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Dicle İlçe Temsilciliği, konu hakkında basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı okuyan Eğitim-Bir-Sen Dicle İlçe Başkanı Yasin Kaş, Burucu'nun ihalelerde usulsüzlük yaptığını, İŞKUR alımında adaletsiz davrandığını, onlarca öğretmenin maaş zam farkını vermediğini ve taşımalı eğitimden gelen paradan faydalanmak amacıyla tadilatı tamamlanan okulları kapattığını ileri sürdü.

Kaş, "İlçemize Ekim 2016'da ataması yapılan 69 sözleşmeli öğretmenimizin 2017 Ocak ve Şubat ayları maaş zam farkları, üzerinden bir yılı aşkın süre geçmesine rağmen ödenmemiştir. Aynı öğretmenlere ait geçen yıl Diyarbakır il merkezinde yapılan hizmet içi eğitimlere ait yollukların bir kısmı ancak aralık ayında ödenmiş, bir kısmı ise hâlâ ödenmeyerek, öğretmenlerimiz ve sendika üyesi meslektaşlarımız mağdur edilmiştir. Bu gibi elzem sorunlarda adım atacak zamanı bulamayan Dicle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, söz konusu birilerine rant sağlayan ihaleler olunca saatler içinde ihale yapacak kadar hızlı çalışmaktadır." dedi.

"İŞKUR alımları ve personel dağılımı adaletsiz bir şekilde yapılmaktadır"

Keyfi uygulamalardan ötürü öğretmenlerin ek ders ücretlerinin geç yatırıldığını savunan Kaş, şunları söyledi:

"İlçemizde keyfi uygulamalar nedeniyle ek ders ücretleri geç yatırılmakta, Ocak 2018'de bu keyfiyet ve karşılığında mağduriyet zirve yapmış, öğretmenlerimizin ocak ayı ek dersleri ancak 12 Şubat'ta yatırılmıştır. Dicle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, İŞKUR'dan yapılan alımlar ve personel dağılımları adaletsiz bir şekilde yapılmaktadır. Kimi okullara öğretmen sayısından fazla hizmetli personel görevlendirilirken, kimi okullara ise hiçbir personel verilmemektedir. Bu okullarımızda kalorifer yakılmamakta, temizlik yapılmamakta ya da tüm bu işler asıl görevleri öğrencileriyle ilgilenmek olan cefakâr idareci ve öğretmen arkadaşlarımız tarafından yapılmaktadır. Okullarımızda bu sıkıntılar yaşanırken, okullarımızda görevlendirilmesi gereken hizmet alımı personelinin bir kısmı Dicle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde kapıcı ve çaycı olarak görevlendirilmiştir."

"Resmi prosedürü uygulayan okul müdürlerine mobbing uygulanmaktadır"

Yemek ve kumanya ihalelerinin haftalık olarak yapıldığını, ihaleyi alan firmaya göre farklı muamele ve uygulamaların olduğunu iddia eden Kaş, "Bu konuda resmi prosedürü uygulayan okul müdürlerine cuma günü saat 12.20'de 'okula denetim' adı altında gidilip mobbing uygulanmaktadır. İlçe esnafından yapılan malzeme alımlarının ödemesi yapılmamakta, ilçe esnafı mağdur edilmektedir." ifadelerini kullandı.

"Bakanlık onayı alınmadan çok sayıda köy okulumuz kapatıldı"

Milli Eğitim Bakanlığının onayı alınmadan öğrenci sayısı 10'dan fazla olan birçok köy okulunun kapatıldığını bildiren Kaş, "Bakanlık onayı alınmadan çok sayıda köy okulumuz (öğrenci sayısı 10'dan fazla olan) kapatılmış, bu okullarda öğrenim gören öğrenciler taşımalı eğitim kapsamına alınmış, öğretmenler ise norm fazlası gösterilip mağdur edilmiştir. Bununla birlikte kapatılan okulların çoğu eğitim ve öğretim yılı başlamadan önce yüz binlerce lira harcanarak onarılmış söz konusu okulların kapatılmasıyla okul binaları atıl duruma düşürülerek, kamu zarara uğratılmıştır. Dicle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü yanlış uygulamalardan vazgeçmeye davet ediyoruz. Aksi takdirde haklarımızı hukuki çerçevede sonuna kadar koruyacağımızı beyan ediyoruz." şeklinde konuştu.

Köylerde kapanan okullar

Kaş, ilçeye bağlı köylerde kapanan okulları şu şekilde sıraladı: Döver köyü Kurtuluş İlkokulu, Bahçedere köyü Bahçedere İlkokulu (Öğrenci sayısı 30), Ulubaş köyü Ulubaş İlkokulu (Öğrenci sayısı 13), Bahçe köyü Bahçe İlkokulu, (Öğrenci sayısı 15) ve Köldiken köyü Köldiken İlkokulu (Öğrenci sayısı 28).

İlçe Milli Eğitim Müdürü Burucu: İddialar asılsızdır

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Dicle İlçe Milli Eğitim Müdürü Burucu ise söz konusu iddiaların asılsız olduğunu ve kendisine iftira atıldığını savundu.

Burucu, "Bugüne kadar eğitime bir katkıda bulunmadılar. At koşturtamadıkları için böyle yapıyorlar. Rahat alanları yok. Eğitim-Bir-Sen'in genel merkeziyle bir sorunum yok. Benim yetkilerimi alıp kendilerinde görmek istiyorlar. Ben de onu vermem. Bütün müteahhitlere savaş açtım. Devletin verdiği yetkiyi hiç kimseyle paylaşmama noktasında inat edeceğim. Hiçbir örgütle, STK'yla paylaşmam. Kendine ek ders yazan öğretmenler var." dedi. 

İLKHA
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.