İlişkilerde Dengeli Olmak

Yüce Allah her şeyi bir denge üzerine yaratmış. Her şeye bir ölçü ve miktar belirlemiş bunu da gerektiği oranda sabitlemiştir.

Gezegenlerin birbirine uzaklıkları, dönüş hızları, çekim güçleri, yörünge mesafeleri, büyüklük ve küçüklükleri yani akla gelen her şeyleri belli bir ölçüde ve dengede yaratılmıştır. Zaten kader de bu değil mi? Her şeyin belli bir ölçüde yaratılması yani…

Tabiat olayları da aynı şekilde belli bir dengede cereyan eder. Yağış miktarı, rüzgarların hızı ve süresi, bitkilerin yetişme zamanları, canlıların yaşam süreleri vs. kısacası olup biten her şey belli bir ölçü, miktar ve dengede meydana gelir. Bu dengedeki küçük değişiklikler büyük hadiselere, felaketlere sebep olur. Gezegenlerimizin hızında düşme olduğunu varsayalım. Ne olur? Elbette ki bütün düzen bozulur. Diğer bir ifadeyle kıyamet kopar.

Yüce Allah’ın her şeyi üzerine yerleştirdiği bu denge bize ilişkilerimizde ilham kaynağı olmalıdır. Tüm ilişkilerimizi belli bir ölçü dairesinde bir dengeye oturtmalıyız. Çocuklarımızla, eşimizle, anne–babamızla, kardeşlerimizle, yakın ve uzak komşu ve akrabalarımızla, dost ve arkadaşlarımızla, iş arkadaşlarımız, öğretmen ve öğrencilerimizle, patron ve işçilerimizle hatta hayvanlar ve bitkilerle olan ilişkilerimizde gerekli ölçüyü yakalayabilmeli ve dengeyi sağlamalıyız.

Etrafımızdaki herkesle gerektiği kadarıyla ilişki kurmak çok önemlidir. Dünya’nın Güneş’e uzaklığıyla Jüpiter’e uzaklığı bir değildir. Buğdayın yetişme süresiyle pirincin bir değildir. Çocuklarımızla, eşimizle, anne ve babamızla, kardeşlerimizle, dava arkadaşlarımızla olan ilişkilerimiz elbette ki başkalarından farklı olmalıdır.

İlişkilerdeki farklılık gereken dengeyi sağlamakla doğru orantılıdır. Dengeli ilişkilerin ömrü uzun olur. Herkesle gerektiği kadar ilişkide olmak, kişiyi kalplerde ve toplumda saygın bir yere getirir. Gönülleri fetheder, topluma faydalı bir fert statüsüne yükseltir. Dengesiz ilişkiler, kopmaya, bozulmaya, hatta düşmanlıklara sebep olur. Şöyle etrafınıza bir bakın, bozuk ilişkilerin bütününün temelinde dengesizlik vardır.

Kâinat denge üzerine kuruludur. Sağlıklı bir denge, insanları yüzlerce metre yükseklikteki bir ipin üstünde yürütür. Bu şu demektir, ilişkilerde sağlanan denge kalpleri birbirine daha da yakınlaştırır. Düşmanlık, kırgınlık ve küskünlüklerin önünü alır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.