1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. DİYARBAKIR

  4. Kadro alan taşeron MEB işçilerinin 2 aylık çıkışları yapılacak
Kadro alan taşeron MEB işçilerinin 2 aylık çıkışları yapılacak

Kadro alan taşeron MEB işçilerinin 2 aylık çıkışları yapılacak

Kadro alan taşeron MEB işçilerinin, okulların yaz tatiline girmesi ile iş sözleşmeleri askıya alınarak 2 aylık çıkışları yapılacak. İşçiler durumdan rahatsız olduklarını dile getirdiler.

A+A-

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında taşeron olarak çalışan işçiler, 695 ve 696 sayılı iki yeni Kanun Hükmünde Kararname ile kadro alma hakkı kazanmış, bu doğrultuda kadro almak isteyen taşeron işçiler, 2 Ocak 2018 itibaren çalıştıkları kurumlara başvurularını yapmaya başlamış, öngörülen şartları taşıyan işçiler kadro almaya hak kazanmıştı.

Bu kapsamda 696 sayılı KHK'nın 127. Maddesi ile 375 sayılı KHK'ya eklenen geçici 23. Madde kapsamında yılda 10 ay çalıştırılmak üzere geçici işçi kadrosuna geçirilen MEB işçileri, okulların yaz tatiline girmesi ile iş sözleşmeleri askıya alınarak 2 aylık çıkışları yapılacak, İşçiler durumdan rahatsız olduklarını belirterek, 'Taşeron olarak da çalıştığımda yaz tatilinde çıkışım yapılıyordu, kadro aldım yine çıkışım yapılıyor, ben kadrodan ne anladım.' diyerek sitemlerini dile getirdiler.

Konu hakkında İl-İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen yazıda, "İlgi tarih ve sayılı yazı gereği, Bilindiği üzere 696 sayılı KHK'nın 127. maddesi ile 375 sayılı KHK'ya eklenen geçici 23. madde kapsamında yılda 10 ay çalıştırılmak üzere geçici işçi kadrosuna geçirilen işçilerin 2019 yılı vizeleri, yer alan hüküm ile Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşü doğrultusunda, Bakanlığımızca 2019 mali yılında 10 ay süre ile geçici işçi olarak çalışmaları uygun görülen işçilerin listeleri ekte gönderilmiştir. Bu süreler 696 sayılı KHK'ya uygun olarak belirlendiğinden, uzatılması mümkün bulunmamaktadır. Geçici işçi kadroları yılda 10 ay üzerinden vize edildiğinden, 2 aylık ara süre; 15.05.2019-14.08.2019 tarihleri arasında işçilerin iş sözleşmeleri askıya alınmak suretiyle uygulanacaktır. İş sözleşmelerinin askıya alındığı iki aylık sürede herhangi bir ödeme yapılmayacaktır. Ayrıca 696 sayılı KHK kapsamında kadroya geçen taşeron işçilerin, kadroları İl Milli Eğitim Müdürlüğünde bulunduğundan SGK çıkış ve giriş işlemleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülecektir. Okul ve kurumlarımızda çalışan 696 KHK geçici işçilere bildirilmesi, iş akitleri 14 Haziran 2019 tarihinden itibaren askıya alınacak ve 15 Ağustos 2019 tarihinde tekrar görevlerine başlatılacaklardır." denildi.

Konu hakkında, isminin açıklanmasını istemeyen, taşerondan kadroya geçen bir MEB işçisi, "Geçen yıl yaz okulların kapanması sonrası bizi 2 aylığına işten çıkarmadılar, çünkü seçim vardı. Fakat bu yıl çıkardılar. Şimdi beni 2 aylığına kim yanına alıp çalıştıracak, ben geçimimi 2 ay boyunca nasıl sağlayacağım. Taşeron olarak da çalıştığımda yaz tatilinde çıkışım yapılıyordu, kadro aldım yine çıkışım yapılıyor, ben kadrodan ne anladım." ifadelerini kullanarak sitemde bulundu.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.