1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kişi başına gelir yüzde 10 arttı
Kişi başına gelir yüzde 10 arttı

Kişi başına gelir yüzde 10 arttı

Türkiye İstatistikler Kurumu 2014 yılı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması sonuçlarını açıkladı. Buna göre, ortalama fert başına gelir bir önceki yıla göre yüzde 9,8 arttı.

A+A-

Türkiye İstatistikler Kurumu (TÜİK), Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2014 yılı sonuçlarına göre; Türkiye’de ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri bir önceki yıla göre yüzde 9,8 artarak 13 bin 250 TL’den 14 bin 553 TL’ye yükseldiği bildirdi.

Eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri hanehalkı büyüklüğü ve kompozisyonu dikkate alınarak hesaplanan hanehalkı geliridir. Amaç haneleri büyüklük bakımından karşılaştırılabilir hale getirmektir.

Hanehalkı tipine göre eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert gelirleri incelendiğinde, en yüksek ortalama gelir tek kişilik hanelere ait iken, en düşük gelir üç kuşak bir arada yaşayan hanelerde gözlendi.

Tek başına yaşayan hanelerde ortalama yıllık eşdeğer kullanılabilir fert geliri 19 bin 490 TL iken, çocuksuz çiftlerde 19 bin 418 TL, çocuklu çiftlerde 14 bin 834 TL oldu. Tek ebeveynli hanelerin ortalama yıllık eşdeğer kullanılabilir fert geliri 13 bin 410 TL iken, üç kuşak bir arada yaşayan hanelerde 11 bin 369 TL oldu.

Türkiye’de hanelerin gelirinin yüzde 71,1’ini faaliyet gelirleri, yüzde 8,8’ini faaliyet dışı gelirler, yüzde 20,1’ini ise sosyal transferler oluşturdu.

Çocuklu çiftlerde hane gelirinin yüzde 81,1’ini faaliyet geliri oluştururken, tek kişilik hanelerde bu oran yüzde 44,8 oldu. Tek kişilik hanelerde sosyal transferlerin payı yüzde 37,1 iken bu oran çocuklu çiftlerde yüzde 11,8 oldu. Diğer taraftan, tek kişilik hanelerde faaliyet dışı gelirin toplam gelirdeki payı yüzde 18,1 iken bu oran üç kuşak bir arada yaşayan hanelerde yüzde 6,9 olduğu görüldü.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.