Abdulhalim SEÇKİN

Abdulhalim SEÇKİN

Kurban Bayramı’nda Kurbanlıklar

4 Ekim gününü Kurban Bayramı olarak kutlayacağız. Kurban Bayramı’nda Müminler, Allah’ın(cc), “ öyleyse namaz kıl ve kurban kes” (Kevser 2) ayetindeki emri gereği ve yine Allah’ın (cc): “Onların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır; fakat O’na sadece sizin takvanız ulaşır. Sizi hidayete erdirdiğinden dolayı Allah’ı büyük tanıyasınız diye O, bu hayvanları böylece sizin istifadenize verdi. (Ey Muhammed) Güzel davrananları müjdele!” (Hacc 37) ayetinde belirttiği ihlas ve samimiyet bilinciyle kurban kesecekler.

Müslümanlar için yerine getirilmesi gereken önemli bir görev olan kurban ibadeti, Allah’a yakınlaşmayı, insanlar arasında dayanışma ve paylaşımı amaçlar. Kurban, komşusu açken tok yatmama davranışının, insan olmanın bir gereği olduğunu bize hatırlatır.

Batı illerinin geneli Hanefi mezhebine mensup olduğundan ve Hanefi mezhebinde de kurban kesmek vacip olduğundan bu bölgelerdeki Müslümanların çoğu, Doğu illerinin geneli de Şafii olduğundan ve Şafiilerde kurban kesmek sünneti müekkede olduğundan Müslümanların bir kısmı kurban kesiminde bulunacaklar.

Kurban etleri üçe bölünecek: Bir kısmı fakirlere, bir kısmı akrabalara dağıtılacak. Bir kısmı da hane halkına bırakılacak. Kimisi de tamamını dağıtacak. Bu sene etin dağıtılacağı ve verileceği yerler çok. Çünkü binlerce Suriyeli mülteci var. Çadırlarda, gecekondularda ve bodrum katlarda zor şartlarda hayat sürdüren, bir milyon yedi yüz bin mülteci var ve bunların hiçbirisinin unutulmaması lazım.

Yüzlerce İslami STK şimdiden hazırlıklarını tamamlamış. Ekiplerini kurmuş. Kurbanlıklarını almış, bekliyor. Kurban kesim ve dağıtım işini, layıkıyla yerine getirecekler. Allah şimdiden hayırlarını kabul etsin. Eminim ki duyarlı vatandaşlar ve STK’lar, cezaevlerinde tutuklu bulunan tutuklu ailelerini ve bir sebeple babalarını kaybetmiş yetim aile fertlerini de unutmayacaklardır.

Peki, bu sene kurbanlıkların durumu nedir?

Kurban kesecekler, fiyatlar düşecek diye bayramı bekliyor ve kurban alımını geciktiriyor. Satıcılar ise, fiyatların düşmeyeceğini, vatandaşın boşuna beklememesini belirtiyor. Satıcılar üretim maliyetlerinin arttığını bu nedenle geçen seneye nazaran fiyatların yüzde %25 arttığını belirtiyor.

Küçük ve büyük baş hayvanların fiyatları, ilden ile farklılık arz etmekle beraber, küçükbaş hayvan fiyatları 350 TL ile 1.200 TL arasında; büyükbaş hayvanların fiyatları ise 2.000 TL ile 10.000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Elbet herkes bütçesine göre kurbanlık alıyor. Büyük baş hayvanlarda yedi kişiye kadar ortak olunabiliyor. Çoğu zaman böylesi daha bereketli oluyor.

Batı illerinde, özellikle büyük şehirlerde fiyatlar daha yüksek, çünkü maliyetler daha yüksek. Nakliye, barınma vb. giderler maliyetleri artırıyor. Kurban Bayramı yaklaştıkça, pazarlarda hareketlilikte artıyor. Satıcılar satışlardan memnun. Kimi satıcılar şimdiden hayvanlarını bitirdiğini belirtiyorlar.

Kurban kesimi öyle bir lütuftur ki kurban üreticisinden tüketicisine kadar binlerce kişi kazanç sahibi oluyor. Üretim aşamasında, yemcisinden veterinerine, nakliye aşamasında nakliyeciler, barınma aşamasında barınma yerleri sahipleri, barınma yerlerinin çevresindeki market, bakkal ve büfeler, kesim aşamasında kesimciler, bileyiciler, kesim malzemesi satıcıları, nalburlar ve daha nice kişi kurban kesiminden kazanç sağlıyor.

Etin dağıtımından, binlerce aile, fakir, yoksul, yurt, medrese vb. fayda görüyor. Tüm kurbanların bayramın ilk üç günü içerisinde kesilmesi gerektiğinden yollarda, hayvan pazarlarında ve çevre esnaflarda bir yoğunluk meydana geliyor.

Neticesinde kazanç olduğundan yorucu da olsa, yorgunluk göze gelmiyor. Ortalama 3 milyon hayvanın kesildiğini düşündüğümüzde, bu yoğunluğun olmasını çok doğal karşılamak lazım.

Bu sene kurbanlıklar yerli, ithal kurbanlık alınmıyor. Bu da yerli üretimi artırdı ve yeterli hale getirdi. Aynı zamanda ithal mallardaki hastalık vb. endişelerden de kurtulmuş olundu.

Satıcılar için belki en sevindirici noktalardan birisi ellerinde kalan hayvanların et ve süt ürünleri kurumu tarafından alınmasıdır.

Bu da satıcıların zarara girmemesi açısından sevindiricidir.

Kurban Bayramı’nın tüm İslam âlemine saadet ve huzur getirmesini, akan kanın durmasını ve İslam bayrağının tüm beldelerde dalgalanmasına vesile olmasını Cenabı Hakk’tan niyaz ederim.

http://cinarinsesi.com

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.