Linyit üretimi 5 milyon 960 bin ton olarak gerçekleşti

Linyit üretimi 5 milyon 960 bin ton olarak gerçekleşti

Linyit satılabilir üretimi mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 7,9, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 50,2 arttı.

Taşkömürü satılabilir üretimi Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 23,3 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 364,3 arttı.

Taşkömürü koku satılabilir üretimi Mayıs ayında 377 bin 556 ton olarak gerçekleşti. Bu üretim bir önceki aya göre yüzde 2,4, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,9 arttı.

Taşkömürü ithalatı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 36,1 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,0 arttı.

Taşkömürü koku ithalatı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,4, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 218,4 arttı.

Üretimin teslimatları karşılama oranı mayıs ayında yüzde 100,8 ile en yüksek linyitte gerçekleşti. Bu oran taşkömürü kokunda yüzde 76,5 iken taşkömüründe yüzde 3,2 olarak hesaplandı.

Taşkömürü ve linyit teslimatı en fazla termik santrallere yapıldı

Katı yakıtların teslimat yerlerine göre dağılımı incelendiğinde; Mayıs ayında taşkömürü teslimatının yüzde 49,1'i termik santrallere, yüzde 17,2'si kok tesislerine, yüzde 20,3'ü demir-çelik haricindeki sanayiye yapılırken, linyit teslimatının yüzde 84,9'u termik santrallere ve yüzde 9,4'ü demir-çelik haricindeki sanayiye yapıldı. Taşkömürü kokunda ise en fazla teslimat yüzde 97,0 ile demir-çelik sanayine yapıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler