Liseli Kardeşleri Görelim

Hamd; insanı bir kan pıhtısından yaratan, sonra ona suret veren, sonra gideceği yolu belirleyen ve ona hidayet nasib eden Rabb-i Zülcelâl’e;

Salât ve selam da Hakk’ın emri söz konusu olduğunda asla taviz vermeyen ve tağuta karşı var gücüyle direnen; bu direnişiyle ashabını da ayağa kaldıran Rasûl-i Ekrem’e olsun.

Okullardan başörtüsü haberleri geledursun, birileri fasıklardan aldığı haberlerle gündem olmaya çalışıp başörtülü kızımızı ve ona destek olan sivil toplum kuruluşlarını provokatör olarak nitelendirsin; bu konuda yapılan araştırma, soruşturma ve incelemeleri görmezden gelsin ve belki de açık saçıklığının verdiği vicdan azabını hafifletmek için sağa sola saldıradursun, bir şey dikkatimi çekti: Acaba başörtüsü yasağı mağdurları neden hep ortaokullardan? Niçin liselerde başörtüsü mağduriyeti haberi olmuyor. Hepsi başörtüleriyle gayet rahat bir şekilde okullarına girebiliyorlar mı? Yoksa bütün kardeşlerimiz imam-hatip liselerine mi gidiyor? Bazı imam-hatiplerde dahi başörtüsü yasağının olduğunu bildiğimize göre mesele başka. Demek ki bizim liseli kardeşlerimiz örtü konusunda zihinlerindeki engelleri aşamamışlar ya da onlara bu konuda yeterli açıklama yapılmıyor.

Birkaç gün önce kıymetli bir kardeşim okulu bırakmak istediğini söyledi. Normal lisede okuduğu için örtüsünü açmak zorunda kalıyormuş ve bu yıl pardösü giyince –kendi tabiriyle- büyüdüğünü hissetmiş. “Bir aç, bir kapa! Kendimi münafık gibi hissediyorum. Ailem imam-hatibe de izin vermeyince tek çare okulu bırakmak.” Diyordu. Kendisine gerekli açıklamayı dilimizin döndüğünce yaptık. Kaldı ki okullardaki kılık kıyafet yönetmeliğine bakacak olursak birçok öğretmenin de hali harap. Zira kılık kıyafet yönetmeliğine göre kadınlarda;

“Elbise, pantolon, etek temiz, düzgün, ütülü ve sade; ayakkabılar ve/veya çizmeler sade ve normal topuklu, boyalı; görev mahallinde baş daima açık, saçlar düzgün taranmış veya toplanmış, tırnaklar normal kesilmiş olur… Kolsuz veya çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolonlar giyilmez. Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz. Terlik tipi ayakkabı giyilmez.”

Hal böyle olunca bilinmesi gerekir ki birçok kadın öğretmen de yasaya uymuyor. Zira birçoğu yırtmaçlı veya mini etek giyiyor. Yakası çok açık bluzlar, yüksek topuklu ayakkabılar, -ninemin tabiriyle- “suratını it yalasa doyar” tarzı makyajlar, ağır kokulu parfümler… Bunların hiçbiri yönetmeliğin amaçları arasında sayılan “sadelik, temizlik ve hizmete uygunluk” esaslarına uymuyor.

Yine kuaförlük bölümü olan meslek liselerinde, öğrencilerde dahi saçlar omuzlara salınmış, boyalı, fönlü; yüzler makyajlı, kaşlar alınmış, tırnaklar uzun ve boyalı, ayakkabılar rengârenk, etekler nerdeyse ortadan ikiye katlanmış kadar kısa vs.

Hal böyle olunca liseli kardeşim, senin okula örtülü girmemen kadar ümmete korku veren bir şey olmamalı kanaatimce. Herkes batıl olan hayat tarzları için çaba sarf edip, bunları okul idaresinin gözünde meşrulaştırmışken, artık bunlara okul idaresi “yönetmeliğe aykırı” şeklinde bakmazken, sana ne oluyor da yönetmelikten korkuyorsun?

Sen neden başörtüsünü onların gözünde normalleştirmiyorsun?

Bu işin bayrağını ilk çeken neden SEN olmayasın?

Kaldı ki senin davan en büyük dava! Senin dayanağın –Allah- en büyük dayanak!

Senin sığınağın en büyük sığınak! Hz. Ömer’in Uhud Savaşı’nda haykırdığı gibi biz hak yoldayız, onlarsa batıl yolda! Senin gayen Allah, onlarınki şeytan!

Rasulullah(asv) bir gün yağmuru seyrederken, bir kadının üzerine bindiği eşeği şimşekten ürküyor ve kadını aşağı düşürüyor. Efendimiz(asv) kadının üstü açılmıştır diye yüzünü çeviriyor. Sahabeler: “Ya Rasulallah! Kadın açılmadı, altta uzun pantolonu var.” Deyince Efendimiz (asv) ellerini açıp: “Ya Rabbi! Örtülüleri bağışla! Ya Rabbi! Örtülüleri bağışla! Ya Rabbi! Örtülüleri bağışla!” diye dua ediyor.

İşte ey liseli kardeşim! Sırf eteğin altından pijama giymiş diye o kadına dua eden Efendimiz (asv), seni Allah’ın emrini kaim kılmak için okula örtüyle girerken görseydi, o duaya açılan elleri indirir miydi hiç? Üç değil belki üç yüz kere ederdi o duayı.

Hayra öncü olmanız duasıyla, Rahman’a emanet olunuz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.