Mardin İl Müftüsü Çelik’ten Mevlid Kandili mesajı

Mardin İl Müftüsü Çelik’ten Mevlid Kandili mesajı

Mevlid Kandili vesilesiyle bir mesaj yayımlayan Mardin İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, gecenin bereketinden istifa edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Mardin İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (Sallallahu Aleyhi Vesselam)'in dünyaya teşriflerinin yıldönümü münasebetiyle, kutlama mesajı yayımladı.

Müftü Çelik, “Çarşamba’yı Perşembe’ye bağlayan gece, Yüce Rabbimizin âlemlere rahmet olarak gönderdiği Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa’nın (sav)  dünyayı teşriflerinin 1449. sene-i devriyesini idrak edeceğiz. Bu aziz ve mübarek günlerin feyz ve bereketinden istifade ederken içimize yönelmek ve nefis muhasebesi yapmak, özeleştiriden kaçınmamak, insanlık nezdindeki görev ve sorumluluklarımızı hatırlamak, tarihten ders almak ve iyi, doğru ve güzelin timsali olma yolunda azmimizi yenilemek, hepimiz için bir huzur ve sükûn vesilesi olacaktır.” dedi. 

Kur’an-ı Kerim’den ayetler paylaşan Çelik, “Cenabı Hak Kur’an-ı Kerim’de ‘Size öyle bir peygamber gelmiştir ki, sıkıntıya uğramanız ona ağır gelir. O size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatli ve merhametlidir.’ buyrulur. Peygamber Efendimizin adalete ve merhamete dayalı kuşatıcılığı birlikte yaşadığı ashabına olduğu kadar, gelecek ümmetini de kapsar. O’nun sözleri, insanı özüyle tanıştıran, kendisiyle barıştıran, tabiatla kaynaştıran, Rabbimize yönelten hatırlatıcı düsturlardır. Onun hayatı bizim için insafın, vicdanın, affın, sabrın, hoşgörünün ve şefkatin örnekliğidir.” diye konuştu.

Bugün İslâm dünyasının içerisinde bulunduğu duruma dikkat çeken Çelik, “Bizler Allah Resulünü tam manası ile anlayabilseydik, İslam Âlemi birlik beraberlik ve kardeşlik içerisinde hayatımızı idame ettirirdik. ‘Ben, beni görmeden bana iman eden kardeşlerimi özlüyorum.’ buyuran Sevgili Peygamberimizin bugün yaşadığımız acılar karşısında neler hissedeceğini tahmin etmek zor değildir. Kardeşlik bağlarının neredeyse ciddî yaralar aldığı bir zaman ve mekânda hem Efendimize hem de birbirimize kardeş olmanın iklim ve ortamlarını yeniden bulmak ve onun özlemini çektiği kardeşler topluluğu olmayı yeniden hatırlatmak zorundayız.” dedi.

Çelik, son olarak şunları söyledi: “Bu duygu ve düşüncelerle Mardinli hemşerilerimizin Mevlid Kandilini tebrik ediyor, Bu müstesna günlerin manevi bereketinden istifade edebilmemizi, bütün İslâm âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine; insanlığın hidayetine; bütün dünyada adalet, huzur ve barışın teminine vesile olmasını Cenabı Mevlâ’dan niyaz ediyorum.”


Mardin İl Müftüsü Çelik’ten Mevlid Kandili mesajı

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.