Mardin susuz kalabilir! foto

Mardin susuz kalabilir! foto

Mardin ve ilçelerindeki belediyelere ait içme suyu şebekelerinin elektriği borç nedeniyle DEDAŞ tarafından kesileceği bildirildi.

Bölgede 6 ile elektrik veren Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ), Mardin merkez Artuklu, Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Mazıdağı, Midyat, Nusaybin, Ömerli, Savur ve Yeşilli ilçelerinin içme suyu şebekelerinin elektriğini belediyelerin borcu nedeniyle keseceğini duyurdu.  

Edinilen bilgilere göre; Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi MARSU ile köy içme suyu şebekelerine ait elektrik borcu 9 milyon 791 bin lirayı aştı. Belediye ve köy içme sularına ait borç miktarının sürekli arttığına dikkat çeken Dicle Elektrik Perakende Genel Müdürlüğü, bu şartlarda enerji tedarik imkanının kalmadığını duyurdu. Dicle Elektrik Dağıtım, elektriklerin kesilmesi durumunda halkın susuz kalabileceğine de dikkat çekerek, belediyeden elektrik borcunu bir an evvel ödenmesini istedi.

Dicle Elektrik Dağıtım Genel Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada; Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi MARSU’nun, merkez ve ilçelerdeki içme suyu şebekelerinin elektrik borcunu 2015 Aralık ayından bu yana ödemediğini duyurdu. Köy içme suyu şebekelerine ait elektrik borçlarının ise 2015 Haziran’ından bu yana ödenmediği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“MARSU tarafından yaklaşık 5 aydan bu yana ödenmeyen içme suyu şebekelerine ait elektrik borcu 5 milyon 145 bin 485 lirayı aşmıştır. Yaklaşık 10 aydır ödenmeyen köy içme sularına ait elektrik borcu ise 4 milyon 645 bin 971 lirayı aşmış bulunmaktadır. Dicle Elektrik olarak satın aldığımız elektriğin parasını peşin ödüyor. Peşin ödenen bu parayı maalesef belediyelerimizden aylarca tahsil edememekteyiz. Bu durumda şirketimizin faaliyetlerini sağlıklı olarak sürdürebilmesinin imkanını ortadan kaldırmaktadır. Toplamda 9 milyon 791 bin lirayı aşan borcun ödenmemesi durumunda üzülerek belirtmek isteriz ki Mardin merkezinin yanı sıra Artuklu, Yeşilli, Dargeçit, Savur, Ömerli, Nusaybin, Midyat, Mazıdağı, Derik, Kızıltepe ve Dargeçit ilçeleri ile köylere ait içme suyu şebekelerinin elektriğini kesmek zorunda kalacağız. Yaklaşık 800 bin insanın susuz kalarak mağdur duruma düşmemeleri için mevcut borçların bir an evvel ödenmesi gerekmektedir. Yaşanabilecek olumsuzluklardan şirketimiz sorumlu olmayacaktır.”

İLKHAHABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler