1. HABERLER

  2. MARDİN

  3. “Mardin Valiliğinin ‘Yasak’ kararı delindi!” haberine açıklama
“Mardin Valiliğinin ‘Yasak’ kararı delindi!” haberine açıklama

“Mardin Valiliğinin ‘Yasak’ kararı delindi!” haberine açıklama

İLKHA’nın “Mardin Valiliğinin ‘Yasak’ kararı delindi!” başlıklı haberi üzerine Artuklu Üniversitesi tarafından bir açıklama yapılarak, etkinlikte yer alan katılımcılardan da anlaşılacağı üzere söz konusu faaliyetin Mardin Valiliği’nin bilgisi dışında icra

A+A-

Mardin Artuklu Üniversitesi, Bulgurcular Derneği’nin işbirliğiyle Karayolları Parkı’nda dün düzenlediği Geleneksel “5. Bulgur Pilavı Festivali” ile ilgili İLKHA’nın yapmış olduğu “Mardin Valiliğinin ‘Yasak’ kararı delindi!” başlıklı haberi üzerine yazılı bir açıklama yaptı. 

Yapılan açıklamada etkinliğin yasal çerçevede yapıldığı, Mardin Artuklu Üniversitesi ve Bulgurcular Derneği’nin katkılarıyla Karayolları Parkında 16 Mayıs 2016 Pazartesi günü saat 12.00’de düzenlenen etkinliğe; Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı, Mardin vali yardımcıları, Artuklu Kaymakamı, Mardin Bulgur Sanayicileri Derneği Başkanı, Bulgur İmalatçıları Derneği Başkanı, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, vatandaşlar ve öğrencilerin katılım gösterdiği belirtildi.

Açıklamanın devamında söz konusu faaliyetin Mardin Valiliği’nin bilgisi dışında icra edilmediğinin etkinlikte yer alan katılımcılardan da anlaşıldığı kaydedildi.  

İlk olarak 16 Mart’ta Nusaybin’de uygulanan yasağın başlamasıyla her türlü toplantı ve gösteriye 30 gün boyunca yasak getiren Valilik, bu yasağı 22 Nisan’da 30 gün daha uzatmıştı.

Valilik, Kutlu Doğum etkinlikleri başta olmak üzere geçtiğimiz günlerde Bangladeş’te laik Hasina yönetimi tarafından idam edilen Cemaat-i İslami lideri Motiur Rahman Nizami için dahi gıyabi cenaze namazının kılınmasına izin vermemişti. Bulgur Festivali’ne izin verilmesine binaen “başta Kutlu Doğum etkinliği olmak üzere çeşitli açık hava programlarına neden izin verilmediği” soruları kamuoyunun zihninde oluştu. 

Mardin Valiliği, 22 Nisan’da yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı; “Son dönemde yaşanan terör olayları nedeniyle, ülkemizin içinde bulunduğu hassas süreç göz önünde bulundurularak ilimizde bölücü terör örgütünün açık propagandasına dönüşmesi muhtemel provokatif eylemlerin, halkımızın güvenliği açısından tehlike arz edebileceği değerlendirilmektedir.

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçların önlenmesi; kamu düzeni ve genel sağlık koşullarını bozacak, bireylerin hak ve özgürlüklerini ciddi anlamda kısıtlayacak olayların önüne geçilmesi amacıyla Valiliğimizce, Anayasanın 34. Maddesi 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 10-17-19-23-32’inci maddeleri, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin 5’inci maddesi, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu 11/A ve 11/C maddeleri uyarınca, İl Merkezimizde ve ilçelerimizde, 22 Nisan 2016 Cuma gününden itibaren 30 gün süreyle toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, miting stant açma ve çadır kurma vb. etkinliklere izin verilmeyecektir.” (M. Salih Keskin – İLKHA)HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.