Memur-Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Karaaslan: Peygamberimiz engelli sahabeleri önemli görevlere getirmiştir

Memur-Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Eşref Karaarslan, 3 Aralık Dünya Engelliler günü dolayısıyla basına bir açıklamada bulundu.

Engelliler Günü dolayısıyla Memur-Sen binasında Memur-Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Eşref Karaaslan, engelli bireylerin yaşadığı sorun ve sıkıntılar ile kamuda çalışan engelli personelin karşılaştığı problemlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün 1992 yılından bu yana Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası bir gün olarak kabul edildiğini belirten Karaaslan, "Bugün de dünya çapında organizasyonlar düzenlenmekte, engelli bireylerin diğer bireylerle eşit haklara sahip olduğu vurgulanmaktadır. Böylece engellilerin politik, ekonomik, sosyal ve kültürel hayata tam, etkin ve eşit erişimini sağlamak, bu konuda toplumsal farkındalığı artırmak, fırsat eşitliği oluşturmak, engellilerin potansiyelini ortaya çıkaracak ve toplumsal katkılarını geliştirecek yasal ve sosyal zeminin kurulması amaçlanmaktadır. Engelli insanlar toplumsal hayata uyum sağlamada ve günlük ihtiyaçlarını karşılamada güçlük çekebilir. Ancak her ne kadar bu kimseler desteğe ihtiyaç duysalar da bu onların hayatı kucaklamalarına engel değildir." dedi.


"Sevgili Peygamberimiz engelli sahabeleri çok önemli görevlere getirmiştir"

Konuşmasının devamında Karaaslan, "Engellilerimizin kendilerini toplumdan soyutlamadıkları aksine hayatın tam da merkezinde gördükleri, insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmelerinin gayreti içerisinde olmaya; bunun için de engellilerin taleplerini her vesileyle, tüm platformlarda dile getirmeye ve kazanımlarımızı artırmaya devam edeceğiz. Taleplerimize bugüne kadar kayıtsız kalmayan ve en büyük desteği veren, ‘Engelliden öğretmen mi olur?’ diyenlere, ‘Olur bal gibi olur’ diyerek çarpık bir zihniyete geçit vermeyen, birçok olumlu adımın mimarı Sayın Cumhurbaşkanımıza da buradan şükranlarımızı sunuyoruz. İnancımız da bu insani yaklaşımı gerektirmektedir. Nitekim Sevgili Peygamberimiz engelli sahabeleri çok önemli görevlere getirmiştir. Bugün de ülkemizde engelli bireylerin bakan yardımcılığı, müdürlük, başkanlık gibi önemli kadrolarda görev alması sayısal olarak yetersiz olmasına karşın önemli bir izlek oluşturmaktadır. Bununla birlikte 10 milyonu aşan engelli vatandaşın olduğu ülkemizde atılması gereken çok daha fazla adımın olduğunu da eklemek istiyoruz." şeklinde belirtti.

Son olarak çözüm bekleyen sorunların olduğunu ve bu sorunlara yönelik çözümlerini aktaran Karaaslan, "Engelli kadroları üzerinden yapılan atamalarda ek ödemelerin 20 puan artırımlı olması ile ailesinde bakıma muhtaç engelli bulunan çalışanlarımıza istemeleri halinde günlük ve haftalık çalışma sürelerinin yarı zamanlı çalışma hakkı verilmesini talep ediyoruz. Engelli kamu görevlilerinin TOKİ konutlarından satın almaları halinde (tek konut için) faizsiz kredi kullandırılmasını ve Eğitim kurumlarında engelli bireyin engeline göre (görme, işitme, fiziki ve zihinsel, vb.) eğitim alt yapısının oluşturularak eğitim olanaklarının arttırılması sağlanmasını istiyoruz. Yaşamın her alanının, engelli bireylerin erişebilecekleri, erişme sırasında mağduriyet yaşamayacakları, engellilere uygun standartlara sahip bir şekilde projelendirilmesi ve uygulanması gerekir. Engelli kamu görevlilerinin derece artışının 2 yılda bir yapılmasını, ilaveten her 5 yılda ilave bir derece verilmesini ve engeli nedeniyle erken veyahut malulen emekli olan kamu görevlilerine bağlanacak emekli aylığı tutarı ile emekli ikramiyesi, en az 25 yıl üzerinden esas alınarak hesaplanmasını ve ödenmesini, Hac ve umre kontenjanları içerisinde, tıpkı şehit yakınları ve gaziler için ayrıldığı gibi, engelliler için de özel kontenjan ayrılmasını, Engelliler ve refakatçilerinin hac ve umre farizalarından yüzde 50 indirimli olarak faydalandırılmasını talep ediyoruz." şeklinde konuştu. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler