Abdulhakim SONKAYA

Abdulhakim SONKAYA

Mercek ile Mercimek çorbasını karıştırmak

Hiç şüphesiz günümüz dünyasında ben-i israil aklı çok faal bir durumdadır. Mevcut ahvalde dünyanın ana sahalarında bu aklın etkisini müşahede ediyoruz.

israil aklı farklı işler. Bazen çok sıradan şeyler ister. Mesela helva yerine mercimeği talep eder. Biz de hep mercimeğe odaklanır ve onları aptallıkla suçlarız. Ama unutmamak gerekir ki mercimek tanesi olan “adesenin” başka anlam ve mesajları da söz konusudur.  Örneğin bir şeyi yakından görmek için kullanılan merceğe de “adese” adı verilir. Yani mercimek ile mercek arasında böyle ilginç bir bağlantı vardır.

Mercek; duruma göre paralel ışınları düzenli bir biçimde birbirine yaklaştırır veya birbirinden uzaklaştırır.  Mercek, ışık kırıcıdır. Yani yerine göre odaklanmayı veya dağıtmayı sağlar.

israil oğulları adeseyi isterken bunu mercimek diye ifade ettiler ama talepleri aynı zamanda merceği de ihtiva ediyordu. Zira dünya siyaseti için merceğe ve mercimeğe ihtiyaç vardır. Sen her şeyi mercekle görecek ve ona göre davranacaksın ama insanlara bunu çorba olmuş gibi göstereceksin. Dilediğinin üzerinde dikkatleri toplayacak dileğinin üzerinden dikkatleri dağıtacaksın. Uygun gördüklerini ışıkları paralel yapacak, olmadı dağıtacaksın.

Mercimeği pişirirsen çorba olarak afiyetle yersin bunda bir problem yok. Ama israil her mercimek tanesini bir mercek gibi kullanıp yerde bitenden, yerelde olup biteni takip ediyor. Böylece israil kem göz, koca kulak oluyor, işi çorba edip bırakıyor.

Müslümanlar “mercimek” namı diğer “adese” denince çorbayı hatırlar. Burada nimet akla gelir. Mercimek çorbası lezzetlidir. Ama Müslümanlar böyle düşünürken bu arada israil aklı elde edeceği mercekle dünyayı nasıl bir çorbaya çevireceğinin hesabını yapmaktadır.

Dünya siyasetini, ahval ve şartlarını bilmeleri için Müslümanların mercimekten sadece çorbayı değil aynı zamanda merceği de anlamaları gerekir. israil aklı binlerce merceğe sahipken bunu bize mercimek diye önümüze koyar. Biz de bunu afiyetle içeriz.

israil oğulları merceği mercimek tanesinden devşirdi. Lakin neticede bu göz yerden biter gökten inmez. Bu nedenle zaafları çoktur. Çözümden ziyade nasıl işi çorba ederime odaklıdır. Gerçekten bugün israil oğulları çorba ettikleri şeyleri insanların önüne koyuyor, insanlar da bunu anlamaya çalışıyor.

İslam âlemi kaotik bir ortamda bulunuyor. Amerika'da seçimler yapıldı. Şimdi herkes buna odaklanmış durumdadır. Elbette bu önemlidir. Fakat meseleleri çorba etmemek gerekir. Bilmek lazımdır ki yeni Amerikan başkanı imalat hatası falan değildir. Daha yıllar önce mercekler ona odaklanmıştı. Şimdi sanki her şeye rağmen “seçilmiş gibi” işi çorba ederek bunu önümüze koyuyorlar. İçin çorbayı diyorlar.

Mercek ile mercimek çorbasını karıştırmayalım. Mercimek çorbasını afiyetle yiyelim ama merceği de unutmayalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.