Abdulhalim SEÇKİN

Abdulhalim SEÇKİN

Piyasalara Trump Etkisi

ABD'de başkanlık seçimini Demokrat aday Hillary Clinton'un kazanma ihtimali, son yapılan Reuters/Ipsos States of the Nation anketine göre yüzde 90 olarak görünüyordu.

Cumhuriyetçi aday Donald Trump, favori Demokrat Parti adayı Hillary Clinton karşısında seçimi önde götürdü. 274 delegeye ulaşan Trump ABD başkanı seçildi. Trump'ın seçimleri kazanması piyasalarda sert hareketlere ve riskten kaçışa neden oldu.

Yatırımcılar ipuçlarını verdiği politikalar nedeniyle Trump'ın başkan olması halinde küresel ekonomi ve ticaretin yavaşlayacağından ve Fed'in uzun zamandır beklenen Aralık ayı faiz artırımından kaçınabileceğinden endişe ediyor.

Uluslararası ilişkiler, ticaret ve sosyal alanda sıra dışı politikalar izleyeceğinin ipucunu veren ve rakibine kıyasla daha deneyimsiz olan Trump, getirmesi muhtemel belirsizlik nedeniyle piyasalarda endişe meydana getiriyor.

Gelişen piyasa para birimleri de sert düştü. Trump'ın seçilme olasılığının barometresi olan Meksika pesosu, yüzde 11'e yakın kayıpla son sekiz yılın en sert düşüşünü göstererek tarihinin en düşük seviyesine geriledi. Donald Trump, başkan olması durumunda Meksika sınırına gerçek bir duvar öreceklerini açıklamıştı. Güney Afrika “Randı” da yüzde 4'ü aşan düşüşle dört haftanın en sert düşüşünü gerçekleştirdi. Euro/TL'de kendi rekorlarını alt üst ederek 3.6954'ü gördü. ABD doları önde gelen para birimleri karşısında yüzde 3'e varan değer kayıpları yaşadı. Euro, ABD doları karşısında yüzde 2,18 değer artışıyla 1,1254 seviyesine yükselirken, İngiliz Sterlini de yüzde 1,11 artışla 1,2507 dolar seviyesini çıktı.

ABD Doları, Japon Yeni karşısında yüzde 3,16 düşüşle 101,79 yen'e ve İsviçre Frangı karşısında yüzde 2,17 kayıpla 0,9571 CHF'ye geriledi.

Değer kazanan para birimlerinin aksine, Türk Lirası'nın da uluslararası piyasalardaki değeri düştü. 

Trump'ın uygulayacağı ekonomik ve siyasi politikalara ilişkin belirsizliğin küresel piyasalarda risk iştahını azalttığı ve yatırımcıların  güvenli liman arayışlarının öne çıktığı görülüyor. Piyasalarda ilk  anda oluşan panik havası uzun soluklu olmayacak. Trump'un izleyeceği ekonomik ve siyasi politikalarla sular durulacak.

Başkanlık seçiminde Trump'un kazanması Müslümanların lehine olacak. Çünkü şu ana kadar Hüseyin adı ile kendini yarı Müslüman gösteren nifaki bir simaya sahip demokrat bir kişi başkanlık yapıyordu. Küfrü aşikâr, İslam'a düşmanlığı açık birinin düşman olması Müslümanları rehavetten kurtaracak ve aleni bir küfre karşı net bir İslami kimlik ortaya çıkacaktır.

Esasında ABD'de kim başkan seçilirse seçilsin ABD politikasında keskin değişikliklere sebep olmayacaktır. Seçilen başkanlar birer piyondur. Ancak kimisinin karakter gereği çıkışları daha sert ve keskindir. İşte Trump'ta keskin görünen tiplerdendir. Genelde halk pasif tipli kişiliklerden ziyade daha girişken ve radikal görünen tiplemeleri tercih eder. Ama bu keskinlik Müslüman'ların da bilincini ve küfre bakışını keskinleştirecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.