1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Meteorolojiden sıcalık uyarısı
Meteorolojiden sıcalık uyarısı

Meteorolojiden sıcalık uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre, hava sıcaklıklarında ülkenin batı kesimlerinde 4 ila 7 derece azalacağı, doğu bölgelerde 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

A+A-

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre, ülkenin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Batı Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz'in iç kesimlerinin aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların Trakya, Marmara'nın güneyi (Balıkesir, Çanakkale'nin güneyi, Bursa, Bilecik, Sakarya'nın güneyi), Kuzey ve Kıyı Ege ( İzmir, Aydın, Muğla, Manisa, Uşak ve Kütahya) ile Eskişehir ve Bolu çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığının, ülkenin batı kesimlerinde 4 ila 7 derece azalacağı, doğu bölgelerde 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın, genellikle güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette Marmara'nın kuzeyinde kuvvetli (30-50 km/saat) , Marmara'nın güneyi, Ege, İç Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Göller Yöresi ile Bolu çevrelerinde yer yer kısa süreli fırtına (40-60 yer yer 70 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Kuvvetli yağış uyarısı

Yağışların Trakya, Marmara'nın güneyi (Balıkesir, Çanakkale'nin güneyi, Bursa, Bilecik, Sakarya'nın güneyi), Kuzey ve Kıyı Ege ( İzmir, Aydın, Muğla, Manisa, Uşak ve Kütahya) ile Eskişehir ve Bolu çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara (su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel dolu yağışı, Kıyı Ege'de hortum riski) karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Kuvvetli rüzgar uyarısı

Rüzgarın güneyli yönlerden Marmara' nın kuzeyinde kuvvetli (30-50 km/saat) , Marmara'nın güneyi, Ege, İç Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Göller Yöresi ile Bolu çevrelerinde yer yer kısa süreli fırtına (40-60 yer yer 70 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı uyarılarda bulunuldu.

Bölgelerde hava

Marmara: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Trakya ile Marmara'nın güneyinde (Balıkesir, Çanakkale'nin güneyi, Bursa, Bilecik, Sakarya'nın güneyi)yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Marmara'nın kuzeyinde kuvvetli( 30-50 km/saat)Marmara'nın güneyinde yer yer kısa süreli fırtına(40-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.             

Ege: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Kuzey ve Kıyı Ege'de ( İzmir, Aydın, Muğla, Manisa, Uşak ve Kütahya) yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; güneyli yönlerden Ege'de yer yer kısa süreli fırtına (40-60 yer yer 70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

Akdeniz: Az bulutlu ve açık, zamanla bölgenin iç ve batı kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Batı Akdeniz'in aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; güneyli yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-60 yer yer 70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

İç Anadolu: Parçalı, zamanla yer yer çok bulutlu, batı kesimleri ile akşam saatlerinden itibaren Kırşehir, Yozgat ve Sivas çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra Eskişehir çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; güneyli yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-60 yer yer 70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

Batı Karadeniz: Parçalı, yer yer çok bulutlu, iç kesimleri ile Bartın, Zonguldak çevreleri ve Kastamonu'nun kıyı kesimlerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra Bolu çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı ve az bulutlu, zamanla yer yer çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren Amasya ve Tokat çevrelerinin yerel olarak sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Doğu Anadolu: Az bulutlu ve açık, zamanla bölgenin kuzey kesimlerinin yer yer parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Güneydoğu Anadolu: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Bazı illerde hava sıcaklığı ise şöyle bekleniyor:

İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı               /27

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor./29

Adana: Parçalı ve az bulutlu/31

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, kuzeybatı kesimleri ile zamanla il geneli aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı/27

Bolu: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor./26

Trabzon: Parçalı ve az bulutlu/34

Erzurum: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu/25

Diyarbakır: Az bulutlu ve açık/36 (İLKHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.