Selahaddin YILDIRIM

Selahaddin YILDIRIM

Mısır`da kim kazanacak?

Diktatör Hüsnü Mübarek’in devrilmesinden sonra Mısır ilk cumhurbaşkanını seçmek üzere 22 Mayıs’ta sandık başına gitti. Bu yazının okuyucularımızın eline ulaşacağı gün yani Cuma günü, seçimlerde yarışan adayların aldıkları oy oranları belli olacak. Birinci turda salt çoğunluğu sağlayan seçilmiş olacak; ancak hiçbir aday % 50 oranını aşamazsa, en çok oy alan iki aday ikinci turda yarışacaklar. İlk turda mevcut adaylardan hiç birinin çoğunluk oyları alamayacağı neredeyse kesin gibi gözüküyor. İkinci tura kalabilen iki yarışmacının da kimler olacağı ve bu her ikisinden kimin daha çok şanslı olabileceği konuşulan konuların başında geliyor. Seçimlerin ikinci turu 16-17 Haziran tarihinde yapılacak ve Mısır, tarihinde ilk defa halkın özgür oylarıyla seçilmiş bir cumhurbaşkanına kavuşacak.

Mısır, gerçekleştireceği bu seçimle devrimden sonraki geçiş dönemini geride bırakmış olacaktır. Mısır halkı, askerin idareyi daha fazla elinde tutmadan sivillere teslim etmesini istiyor. Seçim sonuçlarının belli olmasından sonra idareyi elinde bulunduran Askeri Konsey, bütün yetkilerini yeni seçilecek devlet başkanına devredecek. Mısır halkı ülkeyi içinde bulunduğu istikrarsızlık, işsizlik, yolsuzluk ve yoksulluktan kurtaracak şeffaf ve adil bir yönetim istiyor. Karanlık kapılar ardında yapılan pazarlıklar sonucu seçilen adaylar ve yapılan göstermelik seçimler yerine bu defa halkın özgür tercihiyle bir cumhurbaşkanı seçilecek.

Mısır, şüphesiz bütün bir Arap dünyası ile bulunduğu bölgenin her açıdan en büyük ve en önemli ülkesidir. Bölgede ve Arap dünyasında olup biteni temelden etkileme ve peşinden sürükleme konumuna sahip bu ülke, şimdi sahip olduğu bu eşsiz konumunu anlayacak ve koruyacak bir yönetim arayışında. Eski dönemde Mısır, israil ve batı dünyasının uydusu konumuna düşürüldü. İmzalanan sözde barış anlaşmasıyla(Camp David) bu bölge devinin eli ayağı bağlandı. Şimdi artık bu prangalarından kurtulma zamanı.

Cumhurbaşkanlığı seçimiyle başlayacak yeni dönem Mısır için büyük bir önem arz etmektedir. Bu açıdan dünya bu seçimlere özel bir önem atfederek izliyor. Mısır içindeki eski rejim kalıntılarıyla asker, İhvan’ın cumhurbaşkanlığı seçimini de almasından kesinlikle rahatsız olacaklar. israil ve batı dünyası da böyle bir durumdan elbette memnun olmayacak. Mısır’da kamuoyu yoklamalarına bakılacak olursa İhvan-ı Müslimin’den ayrılan Abdulmunim Ebulfutuh şanslı görülen adaylardan biri. Bir tıp doktoru olan Abdulmunim, İhvan Hareketinde İrşat Bürosu üyeliğine kadar yükselmiş bağımsız aday. Geçen hafta katıldığı bir televizyon programında Amr Musa ile tartıştılar. Arap dünyasında ilgiyle izlenen türünün bu ilk tartışma programında kitlelerin beğenisini toplamaya çalıştı. Yurtdışından gelen seçim sonuçları da Abdulmunim Ebulfutuh’un en çok oy aldığını gösteriyor, ancak aynı başarıyı Mısır içinde sağlayıp sağlamayacağı şüpheli. Selefilerden liberallere, solculardan Kıptilere kadar uzanan geniş bir yelpazede destekçilerinin olduğu söylense de, İhvan’ın adayı Muhammed Mursi karşısında zorlanacağı kesindir.

Amr Musa eski Arap Birliği Genel Sekreteri ve eski dışişleri bakanlarından. Amr Musa,  ordu ve eski sistemin devam etmesini isteyenlerin adayı. Ordu her ne kadar kimseyi desteklemediğini söylemiş olsa da Amr Musa kendileri için en uygun aday. Basın da bu zatı ilk sıralara çıkarmış olsa da hakikat böyle değildir. Bu zat hatırlanacağı üzere Davos’ta Tayyip Erdoğan’ın siyonist Peres’i protesto edip oturumu terk ettiği esnada o da oradaydı ve bir tepki gösterememişti. Böylesi önemli bir yerde Amr Musa’nın bu tepkisizliği Arap halkları nezdinde mahkûm edilmişti. Eski rejim taraftarlarının önde gelen adayı olması bile kazanmaması için yeterli bir sebeptir. İkinci tur büyük ihtimalle Abdulmunim Ebulfutuh ile Muhammed Mursi arasında geçecektir.

Mısırda yapılacak bu seçim Mısır ve devrimi için önemli olduğu gibi, Arap Baharı denilen direniş sürecinin devamı ve tamamlanması için de son derece önem taşımaktadır. Arap dünyasının her açıdan cazibe merkezi olan Mısır’ın ayağa kalktığı gün, her şey eskisinden çok daha farklı olacaktır. Dışarıdan ve içeriden yapılan bütün baskı ve provokasyonlara rağmen halkın direnişini ve devrimine sahip çıkmasını sonuna kadar sürdüreceğine inanıyor ve Mısır cumhurbaşkanlığı seçimlerinin buna katlı sağlayacak şekilde sonuçlanmasını temenni ediyoruz.

Doğruhaber Gazetesi

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.