Mutlu aile iletişimi güçlü olan ailelerle olur

Mutlu aile iletişimi güçlü olan ailelerle olur

​Gaziantep İl Müftülüğü tarafından düzenlenen "Aile Okulu Semineri"nde konuşan Vali Davut Gül, topluma bakıldığında mutlu ailelerin, iletişimi güçlü olan aileler olduğunu söyledi.

Gaziantep Valisi Davut Gül, Diyanet İşleri Başkanlığının "Sağlıklı Birey, Mutlu Aile, Huzurlu Toplum" projesi kapsamında Gaziantep İl Müftülüğü tarafından düzenlenen "Aile Okulu Semineri"ne katıldı. Toplantıda konuşan Vali Davut Gül, topluma bakıldığında mutlu ailelerin, iletişimi güçlü olan aileler olduğuna dikkat çekti.

Müftülük Konferans Salonunda gerçekleşen programda İl Müftüsü Ahmet Çelik’in açılış konuşmasının ardından seminere katılan din görevlilerine hitap eden Vali Gül, son yıllarda çekirdek aile kavramının topluma girmesiyle geniş aileden kopmaların olmasına ve bununla birlikte toplumda farklı sıkıntıların ortaya çıktığını belirtti.

Vali Gül, "Toplumda çeşitli sorunlar oluyor. Bunu en iyi yaşayan, en iyi bilenler sizlersiniz ve sorunların ayrıntılarına baktığımız zaman hepsinde aile kavramının bir şeklide yıpranmasından kaynaklandığını görüyoruz. Herkese vakit ayıran kişiler çocuklarına vakit ayırmıyor. Herkese vakit ayıranlar eşlerine vakit ayırmıyor. Çekirdek aile son yıllarda toplumumuza giderek girmeye başladı.  Çekirdek ailenin topluma girmesi, geniş aileden kopmamızla beraber farklı sıkıntılarımız gelmeye başladı. Burada görüyorsunuz sağlıklı birey mutlu aile huzurlu toplum yani biri mutlu olmadan diğerleri olmuyor." dedi.

"Mutlu aile iletişimi güçlü olan ailelerle olur"

Seminerin amacına ulaştığında birçok sorunun çözüleceğinin altını çizen Gül, "Burada edindiklerinizi toplumumuza anlattığınız da birçok sorunu halletmiş olacağız. Nedir bunlar? Boşanmaların azalmasını istiyoruz. Huzur evlerinde olan yaşlılarımızın sayılarının azalmasını, uyuşturucuya bir şekilde bulaşmış olanların sayılarının azalmasını, suç işleyenlerin sayılarının azalmasını istiyoruz. Bunlara baktığımızda mutlu aile, iletişimi güçlü olan ailelerle olur. Çoğu zaman iyi niyetle bir şeyler yapıyoruz. Ama zaman ve şartlar değişiyor. Bunun da olumsuz etikleri oluyor. İnanıyorum ki iki gün boyunca hocalarımız da sizinle beraber, alanda gördüklerinizle beraber karşılıklı iletişim içerisinde bu konulara bir yol haritası verebileceklerdir." ifadelerini kullandı.

"İnsan yetiştirmek emek ister, sabır gerektirir"

Konuşmasını din görevlerine nasihatlerde bulunarak tamamlayan Gül, "İnsan yetiştirmek çok zor iş, herhangi bir makinayı imal ettiğiniz de onun nasıl imal edileceği bilirsiniz, yemek yaptığınızda onun nelerle yapılabileceği bellidir. Ama insanda bunu yapma şansınız yoktur. Emek harcamanız lazım, sabretmeniz lazım ve hepsinden önemlisi empati yapmanız lazım. Aile okulunun hayırlara vesile olmasını diliyorum. Katkı sunan herkese teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

2 gün sürecek seminerde alanında uzman kişiler çeşitli başlıklar altında toplanan konularda eğitim verecek.

İLKHA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.