Abdulhalim SEÇKİN

Abdulhalim SEÇKİN

Olumlu Bir Girişim ve Anayasa Maddelerinin Geçmesi

Ekonomi Bakanı Zeybekci: “Merkez Bankasının elinde çok fazla enstrüman ve yaklaşım vardır. Birilerinin, genel itibarıyla Merkez Bankasından yapmasını istedikleri yaklaşım, piyasaya döviz satarak müdahale etmesidir. Bu, benim görüşüme göre yanlış bir yaklaşım olur. Daha başka enstrümanlar vardır."

Zeybekci, Merkez Bankasının herhangi bir müdahale olmadan, döviz cinsinden zorunlu karşılıkları düşürerek bankaların yaklaşık 1 milyar doların üzerindeki bir parayı kullanmasına imkân sağladığını anımsatarak, "Bu, piyasaya döviz vererek müdahale yöntemi değildir." dedi.

 Mehmet Şimşek: “Merkez Bankasının eli kolu bağlı değildir.”

 Bu açıklamalar sonrası Merkez Bankası sert yükselen kura karşı nihayet işe yarar bir müdahale yaptı. Bankalara haftalık bazda ve politika faizi üzerinden verdiği parayı kesti. Sisteme likidite akıtan musluklardan birini kapattı.

Bu açıklama ve girişimlerle beraber dolar 3.93 seviyesinden 3.72'ye kadar indi ve TL karşısında kısa bir sürede yüzde 4.1 değer kaybetti.

Euro'nun kaybı % 3.8 oldu. Çünkü dışarıda dolar değer kaybederken Euro güçlendi. Bunda Cumhurbaşkanı'nın “Eline silah alan teröristle doları alan terörist arasında amaç olarak fark yoktur” açıklaması da etkili oldu.

Anayasa maddelerinin bir bir kabul edilmesi siyasi istikrar adına olumlu bir hava estirecektir. Çünkü maddelerin geçememesi referandum demektir. Referandumda da olumsuz bir sonuç çıkması erken seçim demektir. Bu da tamamen siyasi bir belirsizlik ortamına girmektir. Bu durumda ekonominin olumlu bir seyir izlemesi beklenemez.

Birçok olumsuzluk ile beraber, referandum ve erken seçime ihtiyaç hissedilmeden anayasa maddelerinin kabulü beraberinde ekonomik istikrarı getirecektir. Bu da TL'ni yabancı para birimlerine karşı değer kazanması, doların düşmesi, altının değer kazanması demektir. Bu yüzden önümüzdeki süreçte en iyi yatırım aracı yine altın olacaktır.   

Yatırımcı veya paradan para kazanmaya çalışanlar döviz veya faiz yerine altına yatırmalıdır. Gerçi dövizin yükselişinin spekülatif olarak yükseltmeye çalışanların olduğu bir gerçektir. Bu yüzden İstanbul'da atmışa yakın döviz bürosunda inceleme başlatıldı. Ancak spekülatif olsa da yükseliş ve inişlerden yararlanmaya çalışan ve elinde 5 ile 50 bin arasında doları olan vatandaşta çoktur. 

Ben bu yılın en gözde yatırım araçlarından birinin 2016 yılındaki gibi gram altın olacağını düşünüyorum. Bu Ocak ve Şubat aylarından sonra Mart ayı ile beraber ekonomi canlanma kendisini altında da gösterecektir.

Ülkenin istikrarsızlığa girmesini ekonomik kriz ve sıkıntıların yaşanmasını kargaşa ortamının yaşanmasını isteyenler var. Baksanıza anayasa maddeleri geçirilmeye çalışılırken, meclisi birbirine katanlar, yumruklar, sandalyeler, ısırmalar… Maazallah meclisteki bu ortam sokakta yaşansa ne olur?

Milletin kendine vekil olarak seçtiklerine bakın. Bunların zihniyeti darbe girişiminde bulunan veya hendek kazanlarınkinden farklı değil. Vatandaş zannederim esefle bu durumu izliyor.

Şunu unutmamak gerekir ki ekonominin bozulması demek hepimizin ekonomisinin bozulması demektir.

Ekonomik veya siyasi istikrarsızlığın yaşanması hepimizin istikrarsız bir ortama girmesidir. Bu yüzden bu halkın zararına olacak her türlü hal ve girişimden uzak durmak gerekir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.