Selahaddin YILDIRIM

Selahaddin YILDIRIM

Türkiye nereye gidiyor?

Türkiye Ak parti ile beraber önemli değişiklikler yaşadı.Bir dönemin hayal bile edilemeyen şeyleri gerçekleşti. Ülke siyasi ve ekonomik alanda göz kamaştıran ilerlemeler sağladı.Buna kimsenin bir diyeceği olamaz. Bir zaman seksen sente muhtaç bir ülkenin dünyanın sayılı ekonomileri arasına girmesi küçümsenecek bir  olay değildir.

Bağnaz ideolojik bakış açısıyla olayları değerlendirme hastalığından kendisini kurtaramamış marjinal bazı küçük guruplar hariç milletin kahir ekseriyeti yapılan bu büyük hizmet ve değişimi inkar etmiyor.Peş peşe kazanılan seçimler yapılmış  bu hizmetlerin millet tarafından taktir edildiğinin göstergesidir. Şimdi  Türkiye'nin kaydettiği bu ilerleme ve iyileşme süreci durmuş bulunuyor. Bu durgunluğun geçici mi yoksa kalıcı mı olacağını bilemiyoruz. Gelişen olaylar karşısında takınılan tavır ve verilen tepkilere bakınca işin gerileme sürecine evrileceği  endişesi de yok değil.Bu gidişatın iyi bir seyir takip etmediğini görmek ve buna sahici  önlemler almak başta hükümetin görevidir. Bu memleketin hayrını isteyen her kesimin de üzerine düşeni yapması, elini taşın altına  koyması icap eder. Zira ülke hepimizi taşıyan gemidir.Fırtınaya yakalanan geminin batması hepimiz  için felaket olacaktır.

Evvela ülkeyi bu noktaya getiren yanlışlar  cesaretle tespit edilmeli ve halen devam ettiğine inandığımız bu hataların zaman geçirilmeden düzeltilmesi sağlanmalıdır. İşin kolayına kaçılarak bütün yanlışları FETÖ'ye veya dış güçlere atıp sorumluluktan kaçmak daha vahim bir hatadır.

Ak Parti, Türkiye'de Kemalist rejimin ürettiği ve kronikleşmiş temel bazı sorunlara da el attı.Başta Kürt meselesi olmak üzere ülkenin belini büken meselelere  çözümler arandı. PKK ile girilen barış sürecinde iyi şeylerin yapılacağı umudu belirdi. Ama sonuç maalesef hayırlı bir şekilde tamamlanamadı.  En son, yıllardan beri içeriden ve dışarıdan Türkiye'nin manevra alanını kısıtlayan, enerjisini boşa tüketen Kürt meselesinin dondurulduğu söylendi; ama işin doğrusu   mesele unutulmaya terk edildi.

PKK'nın zayıflamasının veya etkisiz kılınmasının Kürt meselesini ortadan kaldıracağını düşünmek vahim bir hatadır.Evet PKK kazdığı hendeklerin içinde kaldı.Halk artık eskisi gibi bu örgüte güvenmiyor ve destek de vermiyor.Ne var ki bu, devletin doğrularının  değil, PKK'nın yanlışlarının  ortaya çıkardığı  bir sonuçtur. Devletin Kürt  halkını  kazanması için yapması gereken daha çok şey var. Kürtçenin eğitim dili olması yanında PKK ile şimdiye kadar yapılan mücadelede  halka verilen zararların yol açtığı derin güvensizlik giderilmeli, yaralar sarılmalı, halkın güvenliği ciddi bir şekilde sağlanmalıdır. Hiç kimse bu örgütün korkusu ile yaşamaya terk edilmemelidir.

Şimdi şu kritik soruyu soralım: Ak Parti  bu  kritik dönemde MHP ve diğer bazı ulusalcılarla  kurduğu ittifakın kendisini ve  ülkeyi nereye götürdüğünü iyi hesap etti mi dersiniz?

Buna olumlu cevap vermek öyle  kolay görünmüyor. Dün FETÖ ile kurulan ittifakta yapılan hataların bir  benzerinin bugün yapılıp yapılmadığını sorma cesareti bile kimsede kalmamış gibi. Evet, hükümet ve Erdoğan çok büyük bir darbeden Allah'ın yardımıyla kurtuldular. Bu kurtuluş nimetinin bir şükranesi olmalı değil miydi?

Evet darbeciler asla affedilmemeli ve cezalarını görmeliler.İsterdim ki  FETÖ'nin  tabanındaki binlerce saf kişi mağdur edilmeyeydi. İşten atılma ve tutuklamaların ilk başladığı günlerde  de bu uyarımızı yapmıştık. Şimdi gelinen süreçte bu dehşet örgüte safiyane kapılmış insanların  mağduriyeti Erdoğan'ı diktatör olarak görmek ve göstermek isteyenlerin işine yarıyor sadece. Önceki dönemlerde yargıdaki paralel çetenin sebep olduğu mağdurlar için  neden bir şey yapılmıyor diye sormaya  ne zamana kadar devam edeceğimizi de bilmiyoruz.

Hasılı hem PKK hem de FETÖ ile mücadelede ciddi yanlışlar yapılmaya devam ediliyor.Bu örgütlerin gönüllü  kadrolarına dokunulsun elbette; ama  kandırılmış kitlesinin üzerine varmak iyi sonuçlar getirmeyecektir.Haksızlık kime yapılırsa yapılsın bunun karşısındayız.

Ekonomide de nelerin olup bittiğini hep beraber görüyoruz.Freni patlayan doların nerede ve nasıl duracağı bilinmiyor.Ülkenin içeriden ve dışarıdan bir savaş hali yaşadığı bir dönemde  ekonuminin kontrolden çıkmasının sonuçları vahim olur. Unutulmasın ki ekonomik istikrarsızlık patlayan bombalardan çok daha tehlikelidir.Çünkü bir  bombanın etkisi sınırlı kaldığı halde  ekonomideki kötü bir durum bütün her kesi etkiler.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.