1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Oruç daima zikir halidir!
Oruç daima zikir halidir!

Oruç daima zikir halidir!

Oruç daima zikir halidir!

A+A-

Orucun fert ve topluma yönelik birçok faydaları vardır. Ancak oruç bu faydalarından ötürü değil, yalnız Allah emri olduğu için ve sadece Allah'ı razı kılmak için tutulmalıdır. Çünkü ibadetler yalnız Allah'ın emri olduğu için yapılır. Buna, ibadetin tamamen Allah'a tahsis edilmesi anlamında olarak ‘ihlas' denilmektedir. Allah Teâlâ, çeşitli ayetlerde ibadetlerin yalnız kendisine tahsis edilmesini emrediyor.

Ramazan ayında farz olan orucu tutan bir Müslüman, bir ay boyunca devamlı olarak Allah'ı zikir etmektedir. Oruç tutan Müslüman'ın aklından gece-gündüz hiçbir zaman Allah Teâlâ çıkmaz. Gündüzün oruçlu olduğunun şuuru içinde bulunduğu için daima Allah'ı hatırlar; oruç bozacak işlerden kendisini korur. Akşamdan sonra namaz, teravih ve benzeri ibadetlerle meşgul olur ve yatarken sahurda kalkıp uyanma endişesi ile yatar. Dolayısıyla oruçlu kişinin Allah'ı hatırlamadığı bir an yoktur.

Oruç, kişiyi ruhsal yönden terbiye eder. Gerçek anlamda oruç tutan kimse, kelimenin tam anlamıyla ruhsal olgunluğa erişir. Bu ruhsal olgunluğu şu hadis-i şerif güzel bir şekilde ifade buyurmuştur: “Oruçlu kişiye eğer birileri sataşırsa, ben oruçluyum, ben oruçluyum, desin.”

Oruç, kelimenin tam anlamıyla kişiyi sabırlı kılar. Özellikle bazı kötü alışkanlıklarına mahkûm olan kişinin, belirli uzun bir süre için, alışkanlıklarını ona oruçtan başka hangi kuvvet terk ettirebilir ki?

Oruç, görür gibi Allah'a inanmanın ve gerçek anlamda Allah'tan korkmanın bir sembolüdür. Çünkü oruçta kişi, yalnız Allah'tan korkar. Hiç kimsenin görmediği zamanlarda orucunu bozmayan bir mümin kişi, gerçekten Allah'tan korkan, Allah'ı görür gibi ona inanan kişidir.

Oruçlu kişi, oruç sebebiyle ruhunu temizler ve günahlarından arınır. Oruç, bir aylık uzun bir perhiz olup, organların uzun süre dinlenmesini sağlayarak insan sıhhatini korur, kişiye güç, kuvvet ve zindelik verir.

Oruç, Müslüman'a yılın diğer günlerinde yiyecek bulamayıp açlık ve yokluk çekenlerin durumunu fiilen hatırlatır. Dolayısıyla aç ve açıkta bulunan insanlara yardıma koşma, onların ihtiyaçlarını da giderme gayreti göstermeye iterek, fiili bir şükür yapmayı öğretir.

Oruç, Müslüman'ı disipline sokar ve Müslüman'a zamanın önemini tanıtır. Dolayısıyla oruç tutan kişi, zamanını çok iyi bir şekilde değerlendirmesini öğrenir.

Bilinçli bir şekilde geçirilen bir Ramazan ayı, müminin bir aylık ibadet ve zikir hali, bütün bir yılına etki eder. Bu yüzden mümin bu ayı en iyi şekilde değerlendirmelidir...

DOĞRUHABER

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.