Oto galericiler: Araç alınırken mutlaka ekspertize gösterilmeli

Oto galericiler: Araç alınırken mutlaka ekspertize gösterilmeli

İkinci el araçlarda artan dolandırıcılık vakalarına karşı uyarılarda bulunan oto galericiler ve ekspertiz uzmanları ekspertize gösterilmeden araç alınmaması gerektiğini söyledi.

Alınan tüm önlem ve uyarılara rağmen ikinci el araçlarda artan dolandırıcılık vakaları ve araçlarda kilometre düşürülmesi gibi vakalar mağduriyetlere yol açıyor.

İLKHA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Adana'daki otomobil sektör temsilcileri ve ekspertiz uzmanları, araç kimden ve nerden alınırsa alınsın mutlaka noter öncesi ekspertize gösterilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

"Sahte bir dekont ile insanlar dolandırabiliyor"

İkinci el araç alacaklara tanıdık esnaf ve oto galericilerden alışveriş yapmaları tavsiyesinde bulunan oto galeri işletmecisi Mustafa Bilgin, "Para attık diyorlar, I-ban üzerinden sahte bir dekont ile insanları dolandırabiliyorlar. Bu yönde araçları tanıdık esnaftan alırlarsa daha rahat ederler, dolandırılmazlar. Araç tanıdık bir kişiden dahi alınmış olsa ekspertize götürülmesini tavsiye ederim." dedi.

"Kilometre kontrolü yapılmalıdır"

download.png

Mustafa Bilgin

Aracın, satıcı şahsın üzerine olup olmadığının sorulması gerektiğini vurgulayan Bilgin, "Herkesin sigortacısı var. Herkes aracına sigorta yaptırıyor. Bu araç kimin üzerine kayıtlı diye? oradan sorgulatabilirler. Araç bir başkasının üzerine kayıtlı çıkıyorsa; 'bu araç senin üzerine kayıtlı değil' diyeceksin. Alınan araç orta segment bir araç ise ekspertize götürülmelidir. Üst segment bir araç ise servise götürülüp servis dokümanları üzerinden ve HGS uygulaması üzerinden kilometre kontrolü yapılmalıdır. Sonuçta alınan araca bir sürü para veriliyor, yazıktır." şeklinde konuştu.

Araç alışverişlerinde TSE belgeli oto ekspertizlerin tercih edilmesini söyleyen Oto galeri işletmecisi Mehmet Gündüz ise araç alırken bilindik veya referanslı firmalardan alınması gerektiğini belirtti.

Gündüz, ‘Araç alırken kilometresine ve muayene geçmişine bakılarak sorgulatıp almak gerekiyor. Mevcut kilometresi ile geçmiş kilometresini karşılaştırmak gerekiyor. Yetkili servise girmiş mi? Ne zaman girmiş? Kaç kilometrede girmiş? Kilometrede periyodik şekilde artış var mı? Diye bakmak gerekiyor."dedi.

‘Araç şehir dışındaysa kesinlikle kapora verilmemeli’