1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Perakende satış hacmi arttı
Perakende satış hacmi arttı

Perakende satış hacmi arttı

TÜİK verilerine göre, perakende satış hacmi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,4 arttı.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık 2017'nin perakende satış endekslerini açıkladı. Buna göre, takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2017 yılının aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,4 arttı.

Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 4,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,8, otomotiv yakıtı satışları yüzde 18,2 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2017 yılının aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,8 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde bir azalırken otomotiv yakıtı satışları yüzde 5,4 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2017 yılının aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,2 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 15,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 13,2, otomotiv yakıtı satışları yüzde 35,3 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2017 yılının aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 2 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,5, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde bir, otomotiv yakıtı satışları yüzde 5,7 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi 2017 yılı dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,3 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış perakende ciro 2017 yılı dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 17,5 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 5,7 arttı.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.