Plazma nakli ile Coronavirus tedavisi yapılacak

Plazma nakli ile Coronavirus tedavisi yapılacak

Gaziantep Üniversitesi, Coronavirus (Covid-19) hastalığına yakalanan kişilerin tedavisini sağlayacak "Patojenden Arındırılmış Plazma Tedavisi" uygulamasının son derece etkili bir yöntemini, nisan sonuna kadar kullanmaya başlayacak.

Gaziantep Üniversitesi bilim insanlarının, heyecan ve umut veren bu çalışmasıyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Coronavirus (Covid-19) hastalarının tedavisinde "plazma nakli" yönteminin kullanılacağını söyledi.

Amerikan Gıda ve İlaç Kurumunun (FDA) Covid-19 hastalarının tedavisinde "plazma nakli" yönteminin kullanılmasını geçtiğimiz günlerde onayladığını hatırlatan Gür, "Bu tedavi yöntemiyle Antikor aktarımı sağlayan plazma nakli ile hastalığı geçirmiş ve iyileşmiş Covid-19 hastalarından alınan kan, şekilli elemanlar uzaklaştırılarak, ayrıca virüs, bakteri ve parazit gibi patojenlerden arındırılarak plazmasına ayrıştırılacak. Bu plazma, yeni Covid-19 hastalarına tedavi amaçlı, sağlık çalışanları gibi yüksek risk grubundaki kişilere de hastalıktan korunma amaçlı güvenli olarak verilebilecek." dedi.

"Plazma nakli ile tedavi yöntemi nisan sonunda başlayacak"

Türkiye ve tüm dünyanın mücadele verdiği Covid-19 pandemisi ile savaş kapsamında Gaziantep Üniversitesi olarak çok önemli olan bir projeyi hayata geçirmek üzere geçtiğimiz haftalarda da yurtdışındakine benzer şekilde araştırma projesi kapsamında çalışmalar başlatıldığını vurgulayan Rektör Gür, şunları söyledi:

Yaklaşık yüzyıllık geçmişi olan ve günümüzde plazma nakli olarak bilinen bu yöntemin geçmişi, aşının çok daha öncesine dayanıyor. Henüz aşı bilinmiyorken grip, kızamık salgınıyla mücadele için kullanılan plazma nakli, yakın zamanda SARS ve Ebola salgınlarına karşı da denendi. Covid-19 tedavi için iyileşen hastalardan alınan kandan elde edilen plazma nakli, çok yakın bir zamanda ilk olarak Çinli doktorlar tarafından yapıldı. Şimdilerde ABD'li uzmanlar, tarihsel kanıtları cesaret verici olan plazma nakliyle daha kapsamlı çalışmalar yürütmek için FDA'nın onayını aldılar. Gaziantep Üniversitesi olarak biz de plazma esaslı, oldukça etkin bu tedavi hizmetini en geç nisan ayı sonuna kadar inşallah halkımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz.

"Diğer plazma nakil tedavilerinden de çok önemli bir farkımız olacak"

Gür, "Ama diğer plazma nakil tedavilerinden de çok önemli bir farkımız olacak. Kanda yer alan çeşitli virüs, bakteri ve parazitlerin patojen yükünü yok ederek transfüzyonla bulaşan hastalık riskini sıfırlamayı hedefliyor olacağız. Bu bizi dünyada bu tedaviyi uygulayan çoğu merkezden ayrıştıracak, ayrıca kan bileşenlerinde bulunan beyaz kan hücrelerinin kalıntılarını inaktive eden sistemimiz sayesinde plazma nakli esnasında oluşabilecek istenmeyen reaksiyonları en aza indirgeyecektir. Gerek geçmişte gerekse günümüzde bu tedavinin en çok korkulan yan etkisi olan hastayı yeniden aynı ya da yeni bir patojenle enfekte etme riski kuracağımız bu özel sistemle imkansızlaşacaktır." ifadelerini kullandı.

"Yöntem başarılı olursa hastaların hayatta kalma şansının yükselmesini bekliyoruz"

"Patojenden Arındırılmış Plazma Tedavisi"nin uygulamasıyla ilgili de bilgi veren Gür, "Bir insan belli bir virüs nedeniyle enfekte olduğunda, vücut enfeksiyonla savaşmak için antikor adı verilen özel olarak tasarlanmış proteinler üretmeye başlıyor. Bu antikorlar, kişi iyileştikten sonra kanın özellikle plazma kısmında aylarca, hatta yıllarca barınabiliyor. Gaziantep Üniversitesi'nde bilimsel araştırmalar projeler birimine Doç. Dr. Umut Elboğa'nın verdiği 'Patojenden Arındırılmış Plazma Tedavisi' başlıklı proje kapsamında hastalığı iyileşen kişinin antikor bakımından zengin plazmasının yeni Covid-19 hastalarına verilmesi sonrası vücutlarının virüsle savaşma kapasitesi test edilecek. Yöntem başarılı olursa, hastaların hayatta kalma şansının yükselmesi ve solunum cihazlarına daha az ihtiyaç duyulmasını bekliyoruz." diye konuştu.

"Aşıdan farklı olarak geçici bir koruma sağlayabiliyor"

Plazma naklinin, bir çeşit aşı görevini üstlendiği bilgisini veren Gür, "Ancak aşıdan farklı olarak, yalnızca geçici bir koruma sağlayabiliyor. Aşı, bağışıklık sistemini vücudun belli bir virüse karşı kendi antikorlarını üretmesi için eğitiyor. Plazma nakli yaklaşımındaysa vücuda kısa ömürlü ve tekrarlanması gereken dozlarla başkasının antikorları enjekte ediliyor. Bu sayede iyileşmiş kişilerin kanında virüse karşı geliştirilmiş antikorlar hasta olan kişinin vücudundaki virüse karşı aktif hale getirilmiş olunur. Virüsün zırhındaki proteine bağlanan bu antikorlar bir kilitle anahtar gibi virüse yapışarak virüsün hücre içine girmesini engelliyor. Çünkü hücrede virüsün vücuda geçmesine neden olan bir reseptör var ve virüsün yüzeyindeki bu zırh proteini antikorla kapatıldığından, bu reseptöre bağlanamayan proteinler nedeniyle antikorlar virüsü bloke etmiş oluyorlar. Bu sayede virüsün replikasyonu yani çoğalması da önlenmiş oluyor." şeklinde konuştu.

"İyileşen hastaların kanını kullanacağız"

Tedavinin devamında, Gaziantep Üniversitesi'nin kuracağı sisteme enfekte olan hastaların iyileştikten sonra kan vermelerinin sağlanacağını açıklayan Gür, bu aşamayla ilgili ise şu bilgiyi verdi:

Bu kanlar toplanacak ve plazmanın içinde virüse karşı olan antikorlar var mı yok mu önce test edilecek. Bunlar belirlendikten sonra bu kanların başka enfeksiyon hastalıkları açısından da güvenli olup olmadığı sadece Gaziantep'te üniversitemizde kuracağımız bu sistemle test edilebilecek ve güvenlik sorunu yaratan tüm patojenler Türkiye'de ilk defa üniversitemizde kurulacak özel bir sistemle inaktif hale getirilebilir olacaktır. Özellikle durumu kritik hastalara verilecek bu plazma nakli tedavisinin bu patojen arındırma sistemi sayesinde yan etkileri olmaksızın güvenli bir şekilde uygulanması mümkün olacaktır. Özellikle ağır ya da ölümcül seyredebilen vakalarda gerçekten plazma nakli tedavisi hayat kurtarıcı olarak kullanılabilecektir.

"Hücresel terapi çalışmalarının ilk adımı olacak"

Geçtiğimiz hafta Gaziantep Üniversitesi'nde yerli, kanser tanı ve tedavi molekülü üretiminin yapılacağı Radyofarmasötik İlaç Üretim tesisinin kurulmasına ilişkin imzanın da atıldığını hatırlatan Gür, "Bu çalışmamız, Zeugma İleri Düzey Tıp Teknolojileri Tematik AR-GE Merkezi konseptimizin faz-2 ayağını oluşturan hücresel terapi çalışmalarının da ilk adımı olacak. Heyecanla gece-gündüz demeden çalışan projedeki bilim insanlarımıza, üniversitemizin değerli çalışanlarına, bu teknolojilerin hayata geçirilmesi için yatırım yapan, teknik birikimlerini bizlerle paylaşan ve destek olan yerli ve yabancı çözüm ortağı şirketlere teşekkür ediyorum. Çok yakında daha detaylı bir açıklama ile sizleri bilgilendireceğim." dedi.

"İnşallah yakın bir zamanda Covid-19 tedavisi konusunda önemli bir başarıya imza atacağız"

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Suat Zengin de hastane olarak dünyadaki en gelmişmiş tedavi yöntemlerini yakından takip eden bir hastane olduklarını belirterek, "Hastanemiz teknik donanım ve hekim kadrosuyla Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük hastanesi. Bu nedenle Gaziantepliler çok şanslı. İnşallah yakın bir zamanda Covid-19 tedavisi konusunda önemli bir başarıya imza atacağız." diye konuştu.

Patojenden Arındırılmış Plazma Tedavisi çalışmalarını yapan ekibin yöneticisi olan Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Nükleer Tıp Anabilimdalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Umut Elboğa da bu yöntemle iyileşen Covid-19 hastasının kanının, içinde hiçbir zararlı virüs kalmayacak şekilde temizlenip hastalara verildiğinde kısa sürede iyileşme olacağını belirtti.

İLKHA

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.