Psikolojik Danışman Sunar: Mahremiyet kavramı algımızın değişmemesi gerekir

Bazı kullanıcıların sosyal medya mecralarında mahremiyete önem vermediğine dikkat çeken Psikolojik Danışman Seval Sunar, mahremiyet kavramı algımızın değişmemesi gerektiğini belirtti.

Psikolojik Danışman Seval Sunar, sosyal medya üzerinden mahremiyete azami derecede dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.


Twitter, Instagram, TikTok gibi sosyal medya platformlarını kullanırken kişisel mahremiyeti koruma, bilinçsiz sosyal medya kullanımından dolayı yaşanan mağduriyetler ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında İLKHA muhabirine konuşan Sunar, önemli uyarılarda bulundu.

Sunar, “Sosyal medyadaki mahremiyetimiz neden önemli? Ya da mahremiyeti neden korumalıyız? Mahremiyet kavramı gizlilik anlamına geliyor. Sosyal medya üzerinden baktığımızda kişinin gizli olan yanı kendisinden dönük yanı olarak tanımlayabiliriz. Ama maalesef dijital dönüşümle beraber mahremiyete bakış açımızda çok değişti. Kavram olarak kendimize özgü gizli yanlarımız diyoruz ama son dönemlerde mahremiyet kavramı artık 'biz ne kadar görünürsek aslında o kadar sosyal medyada varız, ne kadar görünürsek o kadar öndeyiz' gibi bir bakış açısına dönüştü. Mahremiyet kavramının da maalesef bu noktada çok fazla değişime uğradığını, manipüle edildiğini görüyoruz. Mahremiyet algımız değiştikten sonra görünürlük çok ön planda olmaya başladı. Görünürlük arttıkça da bizim başkanlarına gizli olan yönlerimizin artık çok fazla ifşa edildiğini ve özellikle sosyal medya üzerinden takipçi kazanmak, daha fazla reklam almak ve daha fazla para kazanmak adına bunların çok görünmez hale geldiğini görüyoruz. Çünkü biliyoruz ki bazı noktalarda sosyal medya ticari bir mecra haline gelmiş durumdadır. İnsanlar takipçi kazanarak ve bunu ticarete dönüştürerek para kazanmanın derdine düşebiliyorlar. Ama maalesef mahremiyet kavramı çok fazla zedeleniyor.” dedi.

“Sosyal medya öyle bir mecra ki normal hayatta yapamayacağımız bir şeyi orada çok rahat bir şekilde yapıyoruz”