1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ramazan fırıncılar için bereket ayıdır foto
Ramazan fırıncılar için bereket ayıdır foto

Ramazan fırıncılar için bereket ayıdır foto

Ramazan ayında halkın ekmek ve pide ihtiyaçlarını karşılayan fırıncılar, Ramazan ayının zahmet gibi görünen yönünün, kendileri için rahmet ve bereket olduğunu söylediler.

A+A-

Ramazan ayında yoğun bir mesai harcayan fırıncılar, sıcaklara aldırış etmeden oruçlarını tutuyor ve halkın ekmek ihtiyaçlarını gideriyor. Gün içerisinde gelen siparişleri iftara saatler kala yetiştirmeye çalışan fırıncılar, hem oruçlu hem de yoğun bir mesaiyle, tüm zorluklara rağmen Ramazan ayının zahmeti yanında rahmetinin daha bol olduğunu belirttiler.

Afganistanlı çalışanların da olduğu fırında Ramazan ayında yoğun bir tempoyla çalışmak zorunda olan fırıncılar, bu ayda çalışma şartları zor olmasına rağmen oruçlarını tutuyorlar. Fırın ateşininin yanında ekmek, yemek, pide ve lavaş pişiren fırıncılar, iftara doğru İstanbul halkının siparişlerini hazırlamak için zor durumda kaldıklarını söylediler. Buna rağmen Allah’ın kendilerine yardım ettiğini Ramazan'ın rahmet ve bereketinden istifade edilmesi gerektiğini dile getirdiler.

"Ramazan fırıncılar için bereket ayıdır"

Ramazan ayının zahmetinin yanında rahmetinin daha çok olduğunu dile getiren fırın çalışanlarından Aydın Usta bu mübarek ayda Allah’ın kendilerine yardımcı olduğunu söyledi.

Aydın "Çocukluğumdan beridir bu işi yapıyorum baba mesleği. Her yıl oruç farklı aylara, farklı mevsimlere denk geliyor. Birkaç yıldır da yaz ayına denk geliyor. Günde normalde 4 veya 5 litre su içerdik Ramazan‘dan önce, ama şimdi oruçluyuz su içemiyoruz. Rabbim yine de yardım ediyor. Ramazan ayı, bereket ayıdır. Özelikle fırıncılar için. Ramazan başlamadan önce sabah 05.00'te işe başlıyorduk, akşam 19-20.00'ye kadar. Ramazan geldi bereketiyle geldi. Sabah 5’de değil de, öğlene doğru iş başı yapıyoruz. Gündüzleri pek çalışmıyoruz, sadece iftara doğru çalışıyoruz." dedi.

"Fırının sıcaklığına rağmen oruç tutabiliyoruz"

Ramazan ayında, fırın ateşinin yanında çalışmanın zor olduğunu ve tüm bu zorluklara rağmen oruçlarını tutuğunu söyleyen Aydın Usta "Fırın ortamı sıcaktır, hele oruçluyken daha bir zor oluyor. Ama Rabbim bu mübarek ayın hürmetine bize lütufta bulunuyor, oruç tutmakta pek zorlanmıyoruz. 'Ramazan ayında oruç tutmak zordur' diyorlar, bence zor değil çünkü Rabbim yardım ediyor. Müslümanların Ramazan ayı mübarek olsun. Fırının bu sıcaklığına rağmen oruç tutuyoruz. Oruç tutmayanlar için buradan sesleniyorum havalar serin, Allah (c.c.) kolaylık veriyor, oruçlarınızı tutun." şeklinde oruç tutmayanlara tavsiyelerde bulundu.

"Yoğunluk nedeniyle iftarımızı geç açıyoruz"

İftar saatinde yoğunluk nedeniyle iftarlarını yaklaşın 10 dakika geç açtıklarını belirten Aydın, "İkindiye kadar pek yoğunluk yok, ikindiden sonra ise bayağı yoğun oluyoruz. Akşam iftarına kadar bu yoğunluğumuz devam ediyor. İftar saatine hazırlık için pide, lahmacun ve ekmekleri fırına atıyoruz. İftar saatinde, fırın kalabalık oluyor. Siparişleri yetiştirmeye çalışıyoruz. En çok zorlandığımız da iftar saatleri oluyor. İftardan 5 veya 10 dakika sonra, siparişlerimizi bitirip bizde iftarımızı açıyoruz." dedi

"Oruç tutmayanlar tutanlara saygılı olsun"

Afganistan uyruklu fırın çalışanı Ahmet ismindeki işçi ise oruç tutmayanların oruç tutanlara saygı göstermesi, oruçlu insanların karşısında yiyip, içmemeleri gerektiğini söyledi.

Afganistanlı Ahmet "Ben Afganistan’dan 2006 da geldim. 9 yıldır İstanbul’da fırıncılık yapıyorum. Sıcak ama işimden memnunum. Orucumuzu da tutuyoruz çok şükür, Allah yardım ediyor. Afganistan’ı özlüyoruz. Burası da bizim ülkemizdir. İnsanlara oruç tutmalarını tavsiye ediyorum. Bazı oruç tutmayanlar var. Yollarda oruç tutanların önünde yemek yiyenler var. İnsanların önünde yememelerini tavsiye ederim. Biz fırında çalışıyoruz ama zorlanmıyoruz. Arkadaşlar da yardımcı oluyor. Burada herkes birbirine yardımcı oluyor. Sıcaktır biraz, zor oluyor ama Allah Teâla yardım ediyor. Fazla zorluk çekmiyoruz." şeklinde konuştu

"Sıcak olmasına rağmen orucumuzu tutuyoruz"

İftar saatinde lokantalara ekmek dağıtımı yapan Afganistanlı Feyzullah ise 12-13 lokantaya ekmek dağıttığını Ramazan’ın kendisi için rahat geçtiğini söyleyerek, "Ben Afganistan’dan, İstanbul’a 2 sene önce gelmiştim. Burada fırında dışarıya serviste çalışıyorum. İftar saatlerinde lokantalara bisikletle ekmek dağıtıyorum. Biraz zorlanıyorum ama idare ediyoruz. 12-13 lokantaya orucumu açmadan ekmek dağıtıyorum. İftara on dakika kala işim bitiyor. Sonra hep beraber orucumuzu açıyoruz. Ramazan ayındayız ama Allah’a şükür, fazla zorlanmıyoruz. Ailem Afganistan’da, ben Zeytinburnu’nda kalıyorum. Ara sıra da fırında kalıyorum. Çok şükür hayatımızdan memnunuz. Her halimizle Allah’a şükürler olsun. İnsanlara tavsiyem, Ramazan orucunu tutsunlar. Şu an Ramazan ayı serin geçiyor. Ramazan ayı bereket ayıdır. Biz de oruç tutuyoruz. Biz fırındayız, sıcak olmasına rağmen orucumuzu tutuyoruz". ifadelerini kullandı.

İLKHAHABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.