​Sağlık çalışanı annenin çocuğunun velayetinin babaya verilmesi kararına itiraz

​Sağlık çalışanı annenin çocuğunun velayetinin babaya verilmesi kararına itiraz

​Sağlık-Sen, annesi sağlık çalışanı olduğu için çocuğun velayetini babaya veren ve hiçbir somut delile dayanmayan mahkeme kararına itiraz etti.

Ordu’da sağlık çalışanı bir annenin Covıd-19’un bulaşıcılığı nedeniyle çocuğunun velayetini babaya veren mahkemenin kararına, Sağlık-Sen itiraz etti.

Altınordu ilçesinde sağlık çalışanı olarak görev yapan Sağlık-Sen üyesi anne, eşiyle boşanmak için Ordu 2. Aile Mahkemesine başvurdu. Baba, annenin sağlık çalışanı olduğu için yüksek risk grubunda olduğunu ve sağlıklı kreş ihtiyacını sağlayamadığını gerekçe göstererek 5 buçuk yaşındaki çocuğun velayetini istedi.

Mahkeme, Covıd-19’un pik seviyesinde olduğu gerekçesi ve iddiaların araştırılması doğrultusunda çocuğun velayetini geçici olarak babaya verdi.

Sağlık çalışanı anne adına davaya müdahil olan Sağlık-Sen, karara itiraz etti. Sağlık-Sen’in itiraz dilekçesinde özetle şu ifadeler kullanıldı: "Mesleğinden ötürü bir sağlık çalışanının çocuğunun elinden alınması kabul edilebilir değil. Mahkeme tarafından hiçbir somut veriye dayanılmadan tesis edilmiş olan bu karara itiraz ederek kararın kaldırılmasını talep etmekteyiz."

Kararla ilgili konuşan Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, “Maalesef oldukça trajik bir durumla karşı karşıyayız. Coronavirus ile mücadele, çocuğun velayetini anneden alıp babaya verme gerekçesi olabiliyor. Bunu kabul etmek mümkün değil. Sağlık çalışanları aşırı iş yükü altındalar. Coronavirus ile birlikte bu iş yükü artık tahammül edilemez düzeye varmıştır. Tabi burada kreş ve bakım evi ihtiyacı da ortaya çıkıyor. Sağlık-Sen olarak uzun zamandır talep edip dile getirdiğimiz sağlık kurumlarının kreş ihtiyacı konusu giderilmiş olsaydı bu kararları görmeyecektik. Ama görüyoruz ki kreş olmamasından dolayı vicdanları yaralayan kararlara imza atılabiliyor. Tabi bununla sağlık çalışanlarının aile huzurlarının kalmadığına tanık oluyorduk ancak Coronavirus ile birlikte evlatlarından da koparılmalarına şahit olmaya başladık. Buna dur demek için yetkililer kreş sorunu için irade ortaya koymalı. Sağlık-Sen olarak bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağız.”

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler