Şehid Şeyh Said ve dava arkadaşları ile Susa şehidlerini anma programına davet

Şehid Şeyh Said ve arkadaşlarının şehadetlerinin 98'inci, Susa katliamının 31'inci yıl dönümü münasebetiyle Mustazaflar Cemiyeti ve Susa-Der tarafından bayramın 4'üncü günü saat 15.00'de Susa Şehitliğinde program düzenlenecek.

29 Haziran 1925 yılında İstiklal mahkemeleri tarafından idam edilen Şehid Şeyh Said ve arkadaşlarının şehadetlerinin üzerinden 98 yıl, 26 Haziran 1992 yılında Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlı kırsal Yolaç Mahallesinde PKK'nin camiye yaptığı saldırı sonucu katledilen 10 Müslümanın şehadetlerinin üzerinden ise 31 yıl geçti.

Şehid Şeyh Said ve arkadaşları ile Susa cami yarenlerinin şehadetleri yıl dönümü münasebetiyle Mustazaflar Cemiyeti ve Susa-Der, bayramın 4'üncü günü saat 15.00'de Susa Şehitliğinde anma programı düzenleyecek.

Düzenlenecek program hakkında konuşan Mustazaflar Cemiyeti Başkanı Murat Arslan, yapılacak etkinliğe davet çağrısında bulundu.

Tarih boyunca İslam davası uğrunda nice şehitlerin verildiğini belirten Arslan, "Bu şehidlerden biri de Şehid Şeyh Said ve dava arkadaşlarıdır. Yaşadığı dönemde İslam'ın şiarlarını muhafaza adına hakikaten vermiş olduğu mücadelede kendisi ve arkadaşları şehid düşmüştür. Son nefesini verirken dahi 'Benim değersiz dallarda asılmama pervam yoktur. Muhakkak ki mücadelem Allah ve din içindir' diyerek ruhunu rabbine teslim etmiştir." ifadelerini kullandı.

"Tüm Müslüman halkımızı bu anma etkinliğine davet ediyoruz"

Arslan, "Yine bu coğrafyada yakın zamanda aynı misyon ve sorumlulukla İslam davası uğruna mücadele veren Susa Camii şehidlerini de unutmamak lazım. 1992 yılında Silvan ilçesinin Susa köyünde bulunan bir camide, Allah'ın evinde Allah'ın kelamını okuyup siyer-i nebiden dersler yapan muvahhid ve mustazaf müslümanlar vardı. Buna tahammül etmeyen Marksist ve Leninist örgüt, Allah'ın evinden yükselen bu hakikati söndürmek amacıyla bir katliama imza atmıştır." dedi.

Allah'ın evinde Allah'ın misafirlerine tahammül etmeyen kirli yapı ve karanlık odakların tarih boyunca lanetle anılacağının altını çizen Arslan şunları söyledi:

"Bizler Mustazaflar Cemiyeti olarak Susa-Der ile beraber Allah'ın izniyle bayramın 4'üncü günü yani 1 Temmuz tarihinde Silvan ilçesinin Susa köyünde şehidlerin mezarları başında hem Şehid Şeyh Said ve dava arkadaşlarını hem de cami şehitlerini anma adına bir dizi programımız olacaktır. Tüm Müslüman halkımızı bu anma etkinliğine davet ediyoruz."

Arslan, "Hakikaten şehid ve şehadet çok öneli kavramlardır. İslam davası uğruna gözünü kırpmadan canını veren bu şehitlerimizi unutmamalı ve unutturmamalıyız. Aynı şekilde gelecek nesillerimize de bunu hatırlatma ve zihinlerine nakşetme zorundayız." şeklinde konuştu. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler