1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Şehitlik İslam inancında mertebelerin en yücesidir
Şehitlik İslam inancında mertebelerin en yücesidir

Şehitlik İslam inancında mertebelerin en yücesidir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 18 ilinden gelen mahalle ve köy muhtarı ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde verilen iftar yemeğinde bir araya geldi.

A+A-

Ağrı, Afyon, Ardahan, Aydın, Bayburt, Çankırı, Düzce, Iğdır, İstanbul, Kahramanmaraş, Karaman, Kilis, Manisa, Muğla, Trabzon, Tunceli, Uşak ve Yalova’dan gelen 400’e yakın köy ve mahalle muhtarı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın misafiri olarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde verilen iftar yemeğinde ağırlandı.

26. Muhtarlar Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şehitlik, İslam inancında şereflerin en büyüğüdür. Bu milletin ekmeğini yiyen, suyunu içen, bu ülkenin havasını soluyan her vatan evladı, gerektiğinde hiç gözünü kırpmadan ölümün üzerine gidebilecek cesarete sahiptir” dedi.

İftar sonrasında muhtarlara hitaben bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlarla bir iftar sofrasında buluşmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Bizi, paylaşmanın, kaynaşmanın, kardeşliğin ayı Ramazan’a ulaştırdığı için Rabbime şükrediyorum. Ramazan-ı Şerif’in, milletimiz, ülkemiz, dost ve kardeşlerimiz başta olmak üzere tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

“Kanı bozuklara milletimiz gereken dersi veriyor”

Dün, İstanbul Vezneciler’de, bugün Mardin Midyat’ta gerçekleştirilen terör saldırılarında şehit düşen polislere ve vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralılara şifa, şehit yakınlarına ve millete başsağlığı dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehitliğin, İslam inancında şereflerin en büyüğü ve mertebelerin en yücesi olduğuna işaret ederek, “Bu milletin ekmeğini yiyen, suyunu içen, bu ülkenin havasını soluyan her vatan evladı, gerektiğinde hiç gözünü kırpmadan ölümün üzerine gidebilecek cesarete sahiptir” diye konuştu.

 “2023 Hedeflerimizi birer birer hayata geçiriyoruz”

Toplumun içinden çıkan veya çıkacak olan ‘kanı bozuk’ların hiçbiri, bu milletin asaletini, azizliğini, şanlı tarihini, İslam’a yaptığı hizmetleri asla gölgeleyip lekeleyemeyeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir yerde üç-beş terörist çıkıp milletin huzurunu kaçırabilir, malına, canına, namusuna tasallut edebilir. Buna karşılık binlerce, on binlerce, yüzbinlerce kahraman oraya gelir, hayatı pahasına milletini ve vatanını korur” ifadelerini kullandı.

“Muhammed Ali, çocukluğumun ve gençliğimin efsane ismiydi”

‘Dünyadaki mağdurların, mazlumların sesi’ deyince, Muhammed Ali’yi anmadan geçemeyeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz Cuma günü vefat eden efsanevi boksör Muhammed Ali’nin cenazesine katılmak üzere bu gece Amerika’ya gideceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muhammed Ali’nin; çocukluğunun ve gençliğinin efsane ismi olduğunu dile getirdi ve onunla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Onun maçlarının olduğu günler, bizim ülkemizde sabaha karşı bir saate de denk gelse, insanlar, evlerde, kahvehanelerde, o günün şartlarında televizyon bulabildikleri her yerde toplanırdı. İşin ilginç yani, bu insanların çok büyük bölümünün, aslında, bir spor dalı olarak boksla herhangi bir ilgilerinin olmayışıydı. Peki, buna rağmen o insanlar niçin gecenin bir vakti televizyonların önünde toplanıyordu biliyor musunuz? Çünkü Muhammed Ali, onlar için dövüşüyordu. Çünkü Muhammed Ali, Amerika gibi zor bir ülkede Müslümanlığını açıkça ifade eden ve bunun mücadelesini veren, korkusuz yürekti. Çünkü Muhammed Ali, Müslümanlığının da ötesinde, dünyada mazlum ve mağdur kim varsa, onun için dövüşüyordu. Onun vurduğu her yumruk, rakibine değil, dünyadaki tüm zalimlere, tüm katillere gidiyordu. Antrenörünün ifadesiyle Muhammed Ali; kimsesizler için, çocuklar için, işsizler için, yoksullar için, hastalar için, mahkumlar için, bağımlılar için, mağdur edilmiş genç kızlar için, temizlik işçileri için, yalnızlar için, hatta meyhanelerdeki zavallı ayyaşlar için vuruyordu.”

Fakirleri Sahipsiz Bırakmayacağız”

Konuşmasında,  muhtarlara her zaman ve her konuda olduğu gibi, Ramazan’da da çok önemli görevler düştüğüne vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlara hitaben: “Şu mübarek günlerde mahallenizde, köyünüzde, kapısını çalmadığınız, derdini, ihtiyacını tespit etmediğiniz tek bir ev bile kalmamalıdır” tavsiyesinde bulundu. Muhtarlardan, bu toplantılarda kendilerine dağıtılan formlar aracılığı ile mahalle ve çevrelerinde nerede ne ihtiyaç varsa bildirmelerini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz bu fakirleri sahipsiz bırakmayacağız” diye konuştu.

Ramazan ayının millet ve tüm insanlık için daha hayırlı bir geleceğin müjdecisi olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni teşriflerinden dolayı teşekkür ettiği muhtarlardan, köy ve mahallelerindeki vatandaşlara selam ve muhabbetlerini iletmelerini isteyerek tamamladı.

İLKHAHABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.