Siirtli çocukların dilinden 15 Temmuz darbe girişimi

Siirtli çocuklar, ABD destekli kanlı 15 Temmuz FETÖ darbe girişimine karşı nasıl bir mücadelenin verildiğini ve kimi çocukların babalarının elinden tutarak nasıl meydanlara çıktıklarını yazdıkları kompozisyonlarla anlattı.

15 Temmuz hain darbe girişimini unutturmamak adına Siirt Gençlik Merkezi Müdürlüğü tarafından “Çocukların dilinden 15 Temmuz hain darbe girişimi” adlı şiir ve kompozisyon yarışması düzenledi.

Siirtli çocuklar, 15 Temmuz gecesi FETÖ’cüler tarafından masum halka nasıl acımasızca ateş edildiğini, hiçbir şeyden habersiz evlerinde otururken birden bire Cumhurbaşkanının çağrısı üzerine vatandaşların meydanlara nasıl indiklerini ve canlarını nasıl feda ettiklerini yazdıkları kompozisyonlarla anlatıyor.

"Onlar bizim geleceğimiz için kendilerini feda ettiler"

Hocalarımız bizlerden 15 Temmuz hain darbe girişimi ile ilgili duygu ve düşüncelerimizi anlatan bir kompozisyon yazmamızı istediler.” diyen 7’nci sınıf öğrencisi Evidar Tuğrul, "Bizlerin geleceği için kendini feda eden şehitleri kompozisyonlarla anlatacağız.” dedi.

15 Temmuz gecesi düzenlenecek bir programda ülkemize yapılan darbe girişimini en iyi şekilde anlatan ve dereceye giren ilk 3 kişiye ödül verileceğini söyleyen Tuğrul, "Şehitlerimizi en güzel şekilde anmak bizler için çok büyük ve gurur verici bir duygu çünkü onlar bizim geleceğimiz için, Türkiye milleti için kendilerini feda ettiler. Bizler de onları en güzel şekilde anmaya çalışıyoruz. Aslında onları anlatmaya kompozisyonlar bile yetmez ama olsun, onları yazmak bile güzel.” diye konuştu

"Ömer Halisdemir’i ve vatanın nasıl savunulduğunu anlatacağım"

15 Temmuz gecesi hiç korkmadığını, çok cesaretli olduğunu ve vatanı milleti korumak için tankların önünde durduğunu ifade eden 12 yaşındaki Birdal Üzer, yazacağı kompozisyonda Ömer Halisdemir’den ve Cumhurbaşkanımızın çağrısından bahsedeceğini söyledi.

15 Temmuz gecesi babasıyla birlikte meydanda olduğunu, o duyguyu yaşadığını ve darbeye karşı koymanın çok güzel bir duygu olduğunu belirten Üzer, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da televizyonlardan bizleri sokaklara çıkmaya davet etmişti. Bizler de bu çağrıya uyup sokaklara çıkarak tankların karşısında durduk. Babam bana gelme demesine rağmen ben yine de onun arkasından gittim ve terliği elime alıp dışarı çıktım. Askerler valimizi almaya çalışıyorlardı. O meydanda benden başka çocuklar da vardı. Onlarda babalarının peşine takılıp gelmişlerdi.” şeklinde konuştu

"Cumhurbaşkanımızın çağrısı bizlere cesaret verdi ve hiçbir şeyden korkmadık

"15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanımızın çağrısı bizlere cesaret verdi ve hiçbir şeyden korkmadık.” diyen Fatma Sungur, "vatana sahip çıkarak hainlerle baş edildiğini" ifade etti.

15 Temmuz darbe gecesi, bir yaz akşamında hiç kimsenin hiçbir şeyden haberinin olmadığı bir anda darbenin yaşandığını dikkat çeken Sungur, “Televizyonu açtığımızda Cumhurbaşkanımızı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla karşılaştık. Ülkede hain bir darbenin olduğunu ve hain güçlerin ülkemizi ele geçirmeye çalıştığını anlatıyordu. Cumhurbaşkanımız bu nedenle vatandaşların sokaklara çıkarak ülkelerine sahip çıkmaları gerektiğini söylüyordu. Bizler çok üzülmüştük çünkü yaşadığımız ülkeyi kaybetmek üzereydik ve herkes ailesini alarak meydanlara döküldü ve tankların üzerine çıktı. Daha darbeyi gerçekleştiremeden engel olmayı başardık. Bayrağımızı, vatanımızı ve ezanımızı koruduk, bu nedenle çok mutluyum.” ifadelerini kullandı.

Birçok şehit verdik ama vatanımızı vermedik

Sungur, şu ifadeleri kullandı:

"15 Temmuz gecesi bütün vatandaşlar meydanlara toplanmıştı. Darbe girişimi nedeni ile teröristler şehrin en önemli güzergâhı olan boğaz köprüsünü trafiğe kapatmıştı. Darbeyi engellemek için boğaz köprüsüne akın ettik ve ellerinde silahlarla ve tanklarla duran hain darbecilerle karşılaştık. Bizim ellimizde onlara karşı gelecek hiçbir şeyimiz yoktu ama o hainlerin karşısına çıkarak dayandık ve birçok şehit verdik ama vatanımızı vermedik. Bir daha gelseler iman gücümüzle yine de onlara karşı koyar bu vatandan kovarız.”

"15 Temmuz ruhu bu tür olayların yaşanmasına engel olacaktır"

15 Temmuz'un sadece anılacak bir gün değil yaşanılacak bir gün olması gerektiğinin altını çizen Gençlik Merkezi Müdürü İbrahim Ethem Göztok, "Çocuklarımıza ne kadar küçük yaşlarda 15 Temmuz’un ruhu ve bilinci verilirse benzeri darbe girişimleri hiç başlamadan ortadan kalkmış olacaktır.” dedi.

"Gençlik merkezi olarak Temmuz ayına girmiş bulunuyoruz ve haliyle ilk akla gelen hadise 15 Temmuz hain darbe girişimidir.” diyen Göztok, “ Bizler de gençlik liderlerimizle ne yapabiliriz, buraya gelen öğrencilerimize o bilinç ve şuuru nasıl kazandırabilir? diye istişarede bulunduk ve birkaç çalışma yapma kararı aldık. Bunlardan bir tanesi de 'Çocukların dilinden 15 Temmuz darbe girişimini nasıl anlatabiliriz, 15 Temmuz darbe girişimi onların hayal dünyalarında nasıl görünüyor?' diye bir kompozisyon yarışması tertip ettik. Önce Gençlik Merkezine gelen çocuklarla kompozisyon yazmaya başladık ve ardından bütün şehir halkına duyurusunu yaparak ödüllü bir kompozisyon yarışmasına başladık. İnşallah 15 Temmuz gecesi düzenlenecek etkinlikte yarışmada dereceye giren kardeşimize ödülünü teslim edeceğiz. İstiyoruz ki 15 Temmuz unutulmasın. Çocuklarımız 15 Temmuz ruhunu ve yaşananları unutmasın.” dedi.

"Çocuklarımız 15 Temmuz ruhunu ve orada yaşananları unutmasın"

Gençlik Merkezimizde devam eden Kur’an kuşlarımızda da 15 Temmuz gecesi şehit olmuş 251 şehidimiz için Yasin’i şerif okutacağız.” diyen Tokgöz, “15 Temmuz gecesi duasını yapıp şehitlerimizin ruhuna teslim edeceğiz. Rabbim bir kez daha şehadetlerini kabul etsin. Bunula beraber o gece Dursun Ali Erzincanlı'nın şiirini okuyacak bir kardeşimiz var. Kendisi bakanlığın düzenlemiş olduğu yarışmalarda bölge birincisi olmuş ve Türkiye finallerinde ilimizi temsil etmişti. İnşallah o kardeşimiz o günün ruhuna uygun bir şekilde şiirimizi okuyacak. Ayrıyeten söyleşi ve sinevizyon gösterimimiz de olacak. Yaptığımız etkinlikteki asıl amaç, çocuklarımız 15 Temmuz ruhunu ve orada yaşananları unutmasın.” diye konuştu.

İLKHA

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar