1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. DİYARBAKIR

  4. Siyer-i Nebi yarışmasında başarılı olan 571 öğrenciye ödül verildi
Siyer-i Nebi yarışmasında başarılı olan 571 öğrenciye ödül verildi

Siyer-i Nebi yarışmasında başarılı olan 571 öğrenciye ödül verildi

Diyarbakır'da Siyer-i Nebi yarışmasında başarılı olan 571 öğrenciye düzenlenen törenle ödülleri verildi.

A+A-

DİLMED İHL tarafından Siyer-i Nebi yarışmasında başarılı olan 571 öğrenciye Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen törenle ödülleri verildi.

Diyarbakır İman Hatip Lisesi ve Anadolu İman Hatip Lisesi Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği tarafından 17 Ocak'ta düzenlenen Siyer-i Nebi yarışmasına katılan 40 bin öğrenci arasında başarılı olan 571 öğrenciye ödülleri verildi.

Ödül töreni Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından Diyarbakır İmam Hatip ve Anadolu İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Siraceddin Öztoprak, açılış konuşması yaptı.

Öztoprak, konuşmasında, "Kur'an-ı Kerim Cenab-ı Allah'ın bizlere mektubudur. O mektubun et ve kemiğe bürünmüş hali Resullallahtır. Öyleyse Resulü anlamayan, onu önder kabul etmeyenler arasında ciddi problemler var demektir. Sadece onun sünnetini hayatlarına rehber edinenler Allah'ın mektubunu doğru anlayanlardır. Resulsüz Kur'an; Kur'ansız Resul olmaz. Kur'an'ın tek bir yaşam şekli var o da sünnet-i seniyyeyi hayata nakşetmektir. İslam, hayatımızın tamamına inmiştir. Sadece caminin dört duvarı arasına, başımız takkenin altında iken o halimiz değil. Bütün hayatımızda Muhammedî olduğumuzu göstermek zorundayız." dedi.

Ardından konuşan Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, Müslümanların aralarındaki sorunların temelinde Hz. Muhammed'i tam olarak anlayamamanın olduğunu söyledi.

Sırma, "Resululah'ı bilen, inanan insan olun. Eğer bu gün, dünya üzerinde kendilerine Müslümanım diyen 2 milyar insan, birbirlerini yiyorlarsa onlar Hz. Muhammed'i anlamamış olanlardır. Başka türlü mümkün değil. O halde onu gerektiği gibi anlamamız ve tanımamız gerekir. O zaman göreceksiniz nasıl sahabeler kendini feda ediyorsa biz de öyle feda ederiz. Dünya tarihinde ilktir. Kadınların haklarını söyleyen Peygamber Efendimizdir. Ama Müslümanlar bunu bilmiyor. Batının iğrenç televizyonları yüzünden Müslüman kadınları da unuttular."

Konuşmaların ardından Siyer-i Nebi yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Ödül törenine Diyarbakır il Müftüsü Burhan İşliyen, STK temsilcileri, kurum müdürleri, öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı.

İLKHA
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.