Abdulhalim SEÇKİN

Abdulhalim SEÇKİN

Sömürgeci Fransa

Mali Cumhuriyeti; Başkenti Bamako, nüfusu 8.464.000, yüzölçümü 1.240.000 km2 Resmi dili Fransızca, dini İslâm olan bir Batı Afrika ülkesidir. Kuzeybatıda Moritanya, kuzeydoğuda Cezayir, doğuda Nijerya ve Yukarı Volta, güneyde Fildişi sahili, güneybatıda Gine ve batıda Senegal ile çevrilidir.


Mali`nin kuzeyindeki İslami hareketlenme nedeniyle, Fransa, eski sömürgesi olan Mali’ye karşı Afrika’daki eski sömürge ülkelerini de yanına alarak kanlı bir işgal başlattı. Zaten dünyanın neresinde bir İslami hareketlenme olsa, sömürgeci ülkeler bir bahane bularak oraya saldırıyor. İslami hareketlenmeler terör olarak adlandırılıyor. Ama asıl terörist, bu ülkelere terör bahanesi ile saldırarak bu ülkelerin yeraltı ve yerüstü kaynaklarını ele geçiren emperyalist ülkelerdir.


Fransız zırhlı araçlarının ve mühimmatının Mali`ye ulaştırılması konusunda tam bir haçlı işbirliği var. İngiltere, Danimarka ve Belçika C-17 ve C-130 tipi nakliye uçakları ile destek veriyor. ABD ise uçaklara havadan yakıt ikmali ve istihbarat desteği sağlıyor. İspanya, Fransa`ya C-130 Herkules tipi askeri nakliye uçağı ile destek veriyor.


 Birleşmiş Milletler, Fransa`nın Mali`yi işgaline oy birliği ile destek veriyor. 


Türkiye, İran ve Mısır gibi İslam ülkelerinin yetkililerinden gür bir ses ve önemli bir tepki çıkmıyor.  Bu da işgali kolaylaştırıyor ve acı tabloyu daha da acı hale getiriyor.


Cezayir, Çat, Gabon, Gine, Kamerun, Komor Adaları, Moritanya, Nijer, Senegal ve Tunus; Fransa tarafından yıllarca sömürüldü. Katliam ve soykırımla milyonlarca vatandaş hayatını kaybetti. Bu ülkelerde oluk oluk kan döküldü. Bilim adamları öldürüldü. (sadece Çat’ta bir seferde 400 bilim adamı öldürüldü.) Acımasızca zulümler yapıldı. Halk asimilasyona uğratıldı. Dilleri değiştirilerek Fransızcalaştırıldı. Hala da bu ülkelerde Fransızca hâkim dildir. Birçok gazete Fransızca çıkarılmaktadır.
Bu ülkelerden çoğu, ancak 1958’lerde bağımsızlığını alabildi. Ancak bedenen bağımsız görünseler de, ruhen esirdirler ve soğuk dönem sömürgelikleri devam etmektedir. Bu ülkelerin kukla liderleri bu işgalde Fransa’ya destek veriyor. Nijerya 900, Gana, Nijer, Senegal, Burkina Faso ve Togo 500`er, Benin ise 300 askerle işgale katılıyor. ECOWAS üyesi olmayan Çad ise işgale 2 bin asker gönderiyor.


Mali`de bin bir türlü hesap peşinde koşan, karanlık emellerini bölgede hayata geçirmeyi planlayan Fransa, hava bombardımanından sonuç alamayınca karadan da operasyon başlattı. Mücahitler topraklarını onurluca savunuyor. Savaşı iç bölgelere çekerek bir gerilla savaşı verecekler. Bu başarılarını artıracaktır. Allah yardımcıları olsun.


Fransa’nın sömürge tarihi kirlidir. Sömürge imparatorluğu 17.yüzyılda başlar ve 1960`lara kadar sürer.  Fransız sömürge imparatorluğu 1930 tarihi itibariyle 13.000.000 km²`yi aşmıştı. Bu rakam dünya toprağının % 8,7’sidir.


Fransızlar Afrika’nın batısı üzerinde hâkimiyet kurmuşlardır. Ana amaçları bölgedeki zencileri birbirinden ayırmaktı. Bu yolla birçok zenci kabilesi birbiriyle konuşamayacak duruma getirildi. Ayrıca misyonerler aracılığıyla Hıristiyanlık kabul ettirilmeye çalışıldı.


Fransa’nın Doğu Afrika`daki tek sömürge ülkesi Cibuti`dir. Bu devletin resmi dillerinden biri Fransızca öbürü Arapçadır. Mağrip bölgesindeki Cezayir, Fas ve Tunus`ta hâlâ Fransızcanın önemi devam etmektedir. Cezayir`de Fransızca gazeteler çıkmaktadır.


Orta Doğu`da Osmanlı İmparatorluğu`ndan koparılan Suriye ve Lübnan sömürge hâline getirildi. Fransa daha sonra Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Hatay, Adana (hatta Sevr Antlaşması`yla Tokat Malatya Sivas) gibi şehirlere kadar geldi ise de geri püskürtüldü. Bir süre Hatay`ı elinde tutan Fransa, onun bağımsız olmasına göz yumdu. Daha sonra Hatay Türkiye`ye katılarak Fransız sömürgesinden kurtuldu.


Suriye ve Lübnan ise bir süre daha sömürge oldu. Daha sonra bağımsız oldular.


Fransa birçok ülkede katliamlar gerçekleştirdi. Benin’de; Fransızlara karşı ayaklanmalar kan dökülerek bastırıldı. Burkana-Faso: Fransa`nın hâkimiyeti, genellikle güç kullanarak oluştu. Cibuti: Müslüman halk, Fransız sömürgesini hiçbir zaman kabullenmek istemedi. Ancak Fransızlar Müslümanların direnişlerini baskıyla ve zulümle bastırdılar.


Sömürge tarihi bu kadar kirli olan Fransa ve diğer sömürge ülkelerine karşı, tüm sömürülen ülkelerin Mali gibi uyanması, direnmesi ve zafer kazanması temennisi ile Allah’a emanet olun.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.