Sosyal Medya Uzmanı Kılınç: "Sosyal Medya'da mahremimizi paylaşmaktan kaçınmalıyız"

İnsanların sosyal medya mecralarında her anını paylaşmasının normal bir davranış olmadığını söyleyen Sosyal Medya Uzmanı Kurtuluş Kılınç, "Sosyal Medya'da mahremimizi paylaşmaktan kaçınmalıyız" dedi.

Sosyal medya'nın insanların özel hayatlarına dair her şeyi paylaşabildikleri bir alana dönüştüğünü belirten Kılınç, yapılan paylaşımların geçmişten geleceğe bir hatıra bırakmak değil toplumsal onay alma eğilimi olduğuna dikkat çekti.


Sosyal medya paylaşımlarının, kişinin kendini beğendirme arzusu ve eğilimiyle şekillendiğini ifade eden Kılınç, sosyal medyanın kişinin kendisini bir başkasıyla kıyas ederek paylaşım yapma isteğini arttırdığına vurgu yaptı.

Kılınç, Ebeveynler tarafından çocukların küçük yaşta dijital platformlarda çokça paylaşılmasının, çocuğun gelişim süreci ve psikolojisi üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğunu ifade etti.

Sosyal medya'da her anını paylaşma hastalığı, özel fotoğraflar paylaşma ve çocukların fotoğrafını yayınlamanın zararları üzerine Sosyal Medya Uzmanı Kurtuluş Kılınç, İLKHA muhabir'ine önemli değerlendirmelerde bulundu.

Son zamanlarda insanların vakitlerini sosyal medya'da daha fazla geçirdiğine dikkat çeken Kılınç, "Özellikle sosyal medyada insanların günlerini daha fazla geçirmeye başlaması, sosyal medya mecralarının artması ile birlikte insanlar kendisini daha rahat ifade edebildiği platformlarda üyelikler oluşturmasıdır. Bazen birkaçında birlikte üyelikler oluşturuyor ve günlük yaşam rutinlerini, bazen evindeki bazen iş yerindeki bazen ise arkadaşlarıyla özel hayatında yaşadıkları, aileleriyle ve çocuklarıyla yaşadıkları rutinleri sosyal medyada başka insanlara gösterme arzusu ve eğiliminde bulunabiliyorlar. " şeklinde konuştu.

"Sosyal medya'da insanlara kendini farklı gösterme çabası, toplumsal onay alma arzusudur"