Sözleşmeli personel ile ilgili düzenlemede adaletsizlik yapılmıştır

Memur-Sen'e bağlı Bayındır Memur-Sen ve Toç-Bir-Sen üyeleri, sözleşmeli personellerle ilgili düzenlemede adaletsizlik yapıldığını belirterek, kadro talepleri için milletvekillerine topluca mektup yolladılar.

TBMM Genel Kurulu’nda, geçen hafta 7180 sayılı eğitime dair torba yasa görüşüldü. Torba yasada, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet personelinin zorunlu hizmet süresini 4+2'den, 3+1'e düşüren düzenleme de yer aldı.

Sözleşmeli personeller ile ilgili yapılan düzenlemede, Milli Eğitim, Sağlık ve Diyanet işlerinde sözleşme olarak çalışan personellerin 3 yıl görev yapmaları halinde kadroya alınma imkânı sağlayan yasal düzenleme kabul edildi.

Düzenlemenin kurumlarda sözleşmeli olarak çalışanlar arasında adaletsizliğe yol açtığını ileri süren Memur-Sen'e bağlı Bayındır Memur-Sen Şanlıurfa Temsilciliği ve Toç-Bir-Sen Şanlıurfa Şubesi düzenlemiş oldukları basın açıklaması ve mektup gönderme eylemiyle düzenlemeye tepki gösterdi.

PTT Şanlıurfa Başmüdürlüğü önünde yapılan basın açıklamasına; Memur-Sen Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Coşkun, Toç Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Salih Şıtıl, Bayındır Memur-Sen Şanlıurfa İl Temsilcisi Şükrü Şeyhanlıgil ve sendika üyeleri katıldı.

Basın açıklaması, Bayındır Memur-Sen Şanlıurfa İl Başkanı Şükrü Şeyhanlıgil ve Toç Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Salih Şıtıl tarafından okundu.

“Kurumlarda sözleşmeli olarak çalışanlar arasında adaletsizlik yapılmıştır”

Kabul edilen düzenleme ile kurumlarda sözleşmeli olarak çalışanlar arasında adaletsizlik yapıldığını belirterek basın açıklamasına başlayan Bayındır Memur-Sen Şanlıurfa İl Başkanı Şükrü Şeyhanlıgil, “Sizlerin aracılığıyla yapacağımız TBMM’ye mektup gönderme eyleminin kamuya duyurulması için toplanmış bulunmaktayız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na (ÇŞB) bağlı hizmet kollarımızı temsil yapacağımız mektupla TBMM’yi bilgilendirmektir. Geçen hafta bazı kurumlarımızda Milli Eğitim, Sağlık ve Diyanet işlerinde sözleşme olarak çalışan personellerin 3 yıl görev yapmaları halinde kadroya alınma imkânı sağlayan yasal düzenleme hayata geçmiştir. Bu düzenleme kurumlarında sözleşmeli çalışanlar arasında adaletsizliğe yol açmıştır. ‘Adalet Mülkün Temelidir.’ Devleti ayakta tutan tutacak olan adalet ve hukuktur.  Bu nedenle TBMM'de kabul edilen bu yasanın T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve GAP idaresinde AFAD çalışanlarını da kapsamalıdır.” şeklinde konuştu.

“Düzenleme çalışma barışı ve adaletini yerle bir etmiştir”

Düzenlemenin personelin moral ve motivasyonunu düşüreceğine dikkat çeken Toç Bir-Sen Şanlıurfa İl Başkanı Salih Şıtıl, “Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Sözleşmeli Personelin sözleşme sürelerinin 4+2’den 3+1’e düşürülmesine yönelik içinde pek çok eksikliğin ve eşitsizliğin dolu olduğu yasa kabul edildi. Sözleşmeli olarak görev yapan; öğretmen, sağlık çalışanı ve din görevlilerinden bir kısmına yönelik yapılan söz konusu iyileştirmede; diğer kamu kurumlarında ve unvanlarda görev yapan personelin yer almaması hiç kuşkusuz çalışma barışını derinden sarsacak, çalışanların moral ve motivasyonunu düşürecektir. Sorun çözmekten ziyade sorunları çoğaltıp çalışma barışı ve adaletini yerle bir eden bu düzenleme bu haliyle asla doğru değildir.” diye konuştu.

“Yapılan uygulama Anayasa’nın temel eşitlik ilkesi ile bağdaşmamaktadır”

Kabul edilen düzenleme ile bazı personellere üvey evlat muamelesi yapıldığının altını çizen Şıtıl, “Yıllardır, ‘İş Güvencesi Kırmızı Çizgimiz’ diyerek her platformda kadrolu istihdamın hayati bir gereklilik olduğu bilinciyle 4/B’li (sözleşmeli) kardeşlerimizin 4/A kadrosuna geçirilmesi için mücadele ediyoruz. Bugün bir de sözleşmeli personelleri bu düzenlemeyle kendi aralarında eşitsizce ayıran kanuni düzenleme hiç bir şekilde kabul edilemez. Bazı kamu çalışanlarını bu düzenlemeyle sevindirirken diğerlerine üvey evlat muamelesi yapılması toplumsal ve çalışma hayatındaki dengeyi bozmanın yanı sıra Anayasa’mızın temel eşitlik ilkesiyle de asla bağdaşmamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Şıtıl açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı: “Geçtiğimiz gün Meclis’teki Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşüldüğü Genel Kurulda, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler’in 'Personel rejimine ilişkin farklı talepler olduğunu biliyoruz. Önümüzdeki dönemde AK Parti olarak bunları ilgili paydaşlar ve kurumlarla görüşerek kapsamlı bir şekilde ele alacağız.’ sözlerinin de takipçisi olacağız.”

İLKHA

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar