Tesettür Eğitimi!

Müslüman kadınlar için tesettür cansız bedene hareket özelliği kazandıran can mesabesinde olup vazgeçilmezdir. Ancak Batının yozlaşmış kültürünün egemen olduğu toplumlarda birçok İslami simge gibi Müslüman kadının tesettürü de hedefe yerleştirildi ve çoğu yerde engellendi. Başta eğitim kurumları olmak üzere farklı ülkelerde ardı ardına getirilen yasaklar İslam’a düşmanlığın ulaştığı boyutları göstermektedir. Müslüman kadın ve kızlar Allah’ın emrinden dolayı örtündüklerinden hayatlarının bir parçası olan tesettürü her şart ve ortamda muhafaza etmelidirler. Tesettürsüzlük Müslüman toplumlara uymayan bir özellik olduğundan tesettür kültürünün yaygınlaştırılması için ciddi çabalara ihtiyaç vardır. Bunun için de tesettürün sevdirilmesi, Müslüman kız ve kadınların tesettüre alıştırılması ve bunun Müslüman kadının kimliği olduğu bilincinin kazandırılması gerekir.

Tesettür aile ocağından başlar. Kız çocukları henüz küçükken, namaza alıştırıldıkları gibi tesettüre de alıştırılmalıdır. Anne ve babanın namaza duruşuyla onları taklit eden kız çocukları, tesettürde de annelerini taklide yönlendirilmelidir.
Çocuklarını İslami ahlak ve kültür üzerine yetiştirme ve kız çocuklarının örtünmesini sağlama Müslüman anne ve babanın vazifelerindendir. Baskı, tehdit ve zorlamaya başvurmadan hikmetle ve güzel öğütle yaklaşarak, sevindirerek ve hayatlarının ayrılmaz bir parçası ve kültürleri olduğu bilincini kazandırarak tesettür bilinci oluşturulabilir. Anne ve babalar çocuklarını tesettüre alıştırmak için aşağıdaki yollardan istifade edebilirler:

1-Çocukluk günlerinden itibaren kız çocuklarınızı tesettüre bürünmeye teşvik edin. Büyüyüp gelişmelerini, ergenlik yaşına ulaştıktan sonra mükellefiyete ulaşmakla birlikte örtünmeyi emretme gibi bir davranış içine girmeyin. Büyüdükleri zaman akrabaların ya da çevrenin etkisinde kalarak örtünmeye yanaşmayabilirler. İnternet, yazılı ve görsel medyadan etkilenerek nefsi heva ve hevesleri tesettüre bürünmelerine engel olabilir. Ailenin baskı ve zorlamaları tesettürde kalıcılığa yol açmayabilir. Ancak küçük yaştan itibaren kazandırılan alışkanlık daha fazla etkiye yol açar.

2-Çocuklarınıza tesettürün güzelliklerini anlatın. Tesettürün bayanlara vakar ve ağırbaşlılık kazandırdığını, onur ve izzete yol açtığını ve Müslüman kadının kimliği olduğu gerçeğini kavratın.

3-Tesettürün Allah tarafından Müslüman kadın ve kızlara farz edildiğini söyleyin. Bu işi sadece Allah rızası için yapmaları gerektiğini izah edin. Allah Teala’nın bayanların tesettüründen hoşnut olacağını anlatıp tesettürle ilgili ayet-i kerimeleri okuyun. Tesettürün anlamını kavramaları ve sahip çıkmaları için her fırsatta teşvik edin.

4-Kız çocuklarınıza saliha kadınlardan örnekler getirin. Hz. Resul-i Ekrem (sav)’in kızlarından ve eşlerinden misaller verin. İslam tarihi boyunca ve günümüzde tesettürleriyle öne çıkan Müslüman kadınları anlatın. Hayatları cahiliyet içinde geçen, ancak hidayete erip tesettüre bürünen kadınlardan örnekler getirin.

5-Tesettürlü kadınlarla tesettürlü olmayan kadınlar arasındaki farkı anlatın. Tesettürsüzlüğün toplumu duçar ettiği felaketlerden ve kadınlarda sebep olduğu sıkıntılardan haber verin.

6-Saliha kadınların ahlak ve davranışlarını anlatın. Salih amelleriyle kadınların kazandıkları sevabı, birçok zorluğu göğüsleyerek tesettüre bürünenlerin gösterdiği fedakarlığın ecrinin Allah katındaki büyüklüğünden haber verin.
7-Kızlarınızı tesettürlü kızlarla arkadaş olmaya teşvik edin. İslami ahlaktan nasibini almamış, hareketlerinde serbest davranan tesettürsüz kızlarla arkadaşlıklarına mani olun. Çevre ve arkadaşların çocuklar üzerindeki etkisinin büyük olduğunu bilip çocuklarınızı tesettürlü çevreyle irtibatlandırın.

8-Annelerin çocuklarının üzerindeki etkileri büyüktür. Anne olarak bu etkiden istifade edip kız çocuklarınız için olgu niteliği taşıyan saliha bir anne olun. Tesettürün önemini ve şeklinin nasıl olması gerektiğini anlatın. Tesettürle ilgili yaşanmış olaylardan ve tecrübelerden haber verin.

9-Anne ve babanın vazifesi küçük yaştan itibaren çocuklarını İslami öğreti çerçevesinde yetiştirmektir. Bunun için çocuklarınızı cami ya da derneklerdeki Kur’an eğitimine ve İslami derslere gönderin. Özellikle anne olarak hassas davranıp kız çocuklarınızla birlikte İslami eğitim veren kurumlara gidin, onlarla irtibatlı şekilde kız çocuklarınıza İslami bir çehre kazandırmaya çalışın ve tesettüre alışmalarını sağlayın. Bütün bu çabalar neticesinde tesettür, kız çocuklarında bilinç halini alacak, çevrenin bozukluğu tesettürlerini etkileyemeyecek.

10-Kız çocuklarınızın tesettüre bürünmesinde hediye yönteminden istifade edin. Güzel örtüler ve meyillerine göre başka hediyeler vererek çocuklara örtünmeyi teşvik edin. Hediyeyi sunarken, mahşer gününde Allah Teâla’nın tesettürlerinden dolayı kendilerine çok büyük ödüller verip cennetiyle onurlandıracağını söyleyin.

11-Namazın kadın erkek bütün Müslümanlara farz olduğunu, ancak tesettür olmadan kadın ve kızların Allah’ın huzuruna çıkıp namaz kılamayacaklarını bildirin. Namaz esnasında örtününce, Allah Teâla’nın her yerde olduğunu, insanın her durumda Allah’ın huzurunda bulunduğunu, Allah Teâla’nın huzuru olan yeryüzünde Müslüman kadın ve kızlara örtüyü farz kıldığını bildirilip hayatın her alanında örtünmelerini teşvik edin.


Anne ve babalar çocuklarını İslami ahlak ve kültürle yetiştirmekle mükelleftir. İslami bilince sahip anne ve babaların çocuklarını ihmal etmeleri, Allah Teâla’nın yüklediği sorumluluğu görmezden gelmeleri düşünülemez. Bu çerçevede herkes vazifesini hakkıyla icra etse tesettür yayılacak ve birçok kötülüğün önü alınacaktır. Kötülüklerin sona ermesi ve sağlıklı bir toplumun oluşması için anne ve babaların çok daha fazla çalışması gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.