Ticaret Bakanlığından "Gümrük Vergisi" haberlerine ilişkin açıklama

Ticaret Bakanlığından "Gümrük Vergisi" haberlerine ilişkin açıklama

Ticaret Bakanlığı, yerli üretimin korunması ve desteklenmesi amacıyla bazı ürünlerde gümrük vergisi indirimine gidildiği yönünde, bazı basın ve yayın organlarında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Resmî Gazete'nin 5 Ağustos tarihli sayısında yayımlanan "İthalat Rejimi Kararına Ek Karar" kapsamında, yerli üretimin korunması ve desteklenmesi amacıyla sarımsak, ceviz, muz, çay, çerezlik ve yağlık ayçiçeği ithalatında uygulanan gümrük vergisi oranlarının, nispi ve maktu olarak ikiye bölündüğü, sonuçta alınan gümrük vergisi oranı değiştirilmeden daha etkin bir uygulamaya gidildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, bazı basın ve yayın organlarında, söz konusu ürünlerde gümrük vergisi indirimine gidildiğine yönelik yanlış bir bilgilendirme yapıldığı belirtilerek "Bu şekilde çıkan yanlış haberlerin, üreticimizin aylarca emek vererek ürettiği ürününü ithalat baskısı varmış gibi gösterilerek düşük fiyattan almak için piyasada spekülasyona yol açtığı veya açabileceği değerlendirilmektedir." denildi.

Yerli üretimin korunması ve teşvik edilmesi amacıyla alınan kararın, kesinlikle gümrük vergilerinde bir indirim anlamına gelmediği vurgulanan açıklamada, "Söz konusu düzenleme, dünya fiyatlarının çok altında birim fiyatla gerçekleştirilen ithalatın önüne geçilerek sektörde adil ve rekabetçi bir yapı oluşturmayı amaçlamaktadır. Böylece üreticimiz ve dürüst tüccarımız korunacak, devletin vergi kaybı önlenecek ve piyasada haksız rekabet ortamı oluşması engellenecektir." ifadelerine yer verildi.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.