1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ticaret ve hizmet sektörlerinde istihdam azaldı
Ticaret ve hizmet sektörlerinde istihdam azaldı

Ticaret ve hizmet sektörlerinde istihdam azaldı

Ticaret ve hizmet sektörlerinde 2016 yılı I. Çeyrekte bir önceki çeyreğe göre ciro yüzde 0,9 artarken, istihdam yüzde 0,3 azaldı.

A+A-

Ticaret ve Hizmet Endeksleri 2016 yılı I. Çeyrek (Ocak – Mart) verileri açıklandı. Buna göre, ticaret ve hizmet sektörlerinde bir önceki çeyreğe göre ciro yüzde 0,9 ve brüt ücret - maaş yüzde 11,8 artarken, istihdam yüzde 0,3 ve çalışılan saat yüzde 0,8 azaldı.

 

Ticaret ve hizmet sektörlerinde ciro yüzde 0,9 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet ciro endeksi 2016 yılı I. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,9 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 8,8 oranında arttı.

Ticaret ve hizmet sektörlerinde istihdam yüzde 0,3 azaldı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet istihdam endeksi 2016 yılı I. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,3 oranında azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 0,6 oranında azaldı.

Ticaret ve hizmet sektörlerinde çalışılan saat yüzde 0,8 azaldı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet çalışılan saat endeksi 2016 yılı I. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,8 oranında azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış çalışılan saat endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,0 oranında azaldı.

Ticaret ve hizmet sektörlerinde brüt ücret - maaş yüzde 11,8 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet brüt ücret-maaş endeksi 2016 yılı I. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 11,8 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış brüt ücret-maaş endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 22,5 oranında arttı. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.