1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TÜİK girişimcilik verilerini açıkladı
TÜİK girişimcilik verilerini açıkladı

TÜİK girişimcilik verilerini açıkladı

TÜİK, işveren girişimlerin doğum oranının 2016 yılında yüzde 13 olduğunu duyurdu.

A+A-

Girişimciliğin 2014-2016 verilerini açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), işveren girişimlerin 2016 yılında doğum oranının yüzde 13 olduğunu duyurdu.

İşveren girişimlerde en yüksek doğum oranı, 2016 yılında yüzde 30 ile "toptan ve perakende ticaret; motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı" sektöründe gerçekleşti. Bu sektörü sırasıyla, yüzde 14,5 ile "imalat" ve yüzde 11,4 ile "inşaat" sektörleri takip etti.

Hukuki durumlarına göre, işveren girişimlerden 2016 yılında doğanlar arasında en yüksek oran yüzde 71,3 ile ferdi mülkiyetler oldu. İşveren girişimlerden 2016 yılında yeni doğanların istihdamının yüzde 47,7'si ferdi mülkiyetlerde oluşturuldu.

İşveren girişimlerde en yüksek ölüm oranı yüzde 31,9 ile "toptan ve perakende ticaret; motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı" sektöründe gerçekleşti. Bu sektörü sırasıyla yüzde 16,2 ile "imalat" ve yüzde 10,4 ile "ulaştırma ve depolama" sektörleri takip etti.

Hukuki durumlarına göre, işveren girişimlerden 2014 yılında ölenler arasında en yüksek oran yüzde 73,4 ile ferdi mülkiyetler oldu. 2014 yılında ölen işveren girişimlerde istihdam kaybının yüzde 47,7'si ferdi mülkiyetlerde gerçekleşti.

İşveren girişimlerden 2015 yılında yeni doğup 2016 yılında hayatta kalanların yüzde 66,2'sini ferdi mülkiyetler oluşturdu. Hayatta kalan ferdi mülkiyetlerin istihdamının, hayatta kalan işveren girişimlerin istihdamına oranı yüzde 41,8 oldu.

Hukuki durumu ferdi mülkiyet ve sahibi kadın olan işveren girişimlerin oranı yıllar itibariyle artma eğilimi gösterdi. Sahibi kadın olan ferdi mülkiyet işveren girişimlerin oranının en yüksek olduğu büyüklük grubu ise "1-4" çalışana sahip girişimler oldu.

Hanehalkı İşgücü Anketi sonuçlarına göre, Türkiye genelinde işveren olarak çalışanlar içinde kadınların oranı bir önceki yıla göre 0,9 puan artış ile yüzde 9,0 olarak gerçekleşti.

Tarım dışı sektörlerde işveren olarak çalışanların yaş gruplarına göre dağılımında, tarım dışı sektörde en yüksek pay yüzde 36,7 ile 35-44 yaş grubunda gerçekleşti.

Eğitim durumuna göre tarım dışı sektörlerde işveren olarak çalışanlar arasında ilkokul mezunlarının oranı yüzde 28,6, ilköğretim, ortaokul ve dengi meslek okul mezunlarının oranı yüzde 14,5 olarak gerçekleşti. Ayrıca, tarım dışı sektörlerde çalışan işverenlerin yüzde 16,6'sını genel lise, yüzde 27,8'ini ise yüksekokul veya fakülte mezunları oluşturdu.

Önceki yıl ile karşılaştırıldığında, tarım dışı sektörlerde çalışan işverenler arasında ilkokul mezunlarının payı 0,7 puan azalırken, yüksekokul veya fakülte mezunlarının payı 1,4 puan arttı.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.