1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tüketici Güven Endeksi Mayıs ayında arttı
Tüketici Güven Endeksi Mayıs ayında arttı

Tüketici Güven Endeksi Mayıs ayında arttı

Mayıs ayında Tüketici Güven Endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,4 artarak, 68.75 oldu.

A+A-

Türkiye İstatistikler Kurumu (TÜİK) Tüketici Güven Endeksi verilerine göre, Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,4 oranında arttı.

Tüketici güven endeksi yüzde 0,4 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,4 oranında arttı; Nisan ayında 68,46 olan endeks Mayıs ayında 68,75 oldu.

Hanenin maddi durum beklentisi aynı düzeyde kaldı

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi Nisan ayında 89,97 iken Mayıs ayında 89,94 oldu. Bu durum, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunda bir önceki aya göre önemli bir değişiklik beklenmemesinden kaynaklandı.

Genel ekonomik durum beklentisi yüzde 3 arttı

Nisan ayında 91,02 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 3 oranında artarak, Mayıs ayında 93,71 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre arttığını göstermektedir.

İşsiz sayısındaki düşüş beklentisi azaldı

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,1 oranında azalarak, Mayıs ayında 69,01 değerine düştü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında azalış bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı.

Tasarruf etme ihtimali yüzde 5,9 azaldı

Tasarruf etme ihtimali endeksi yüzde 5,9 oranında azaldı. Nisan ayında 23,75 olan endeks, Mayıs ayında 22,35 değerine düştü. Bu azalış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını göstermektedir.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.