Türk solunun nostaljik aşkı ve boş rüyalar

 Ülkenin solunun çok hoşuna gitti. Tıpkı geçmişteki gibi dediler, filmlerdeki gibi. İşte Deniz Gezmiş' lerin, Çayan' ların, Che' lerin ruhu geri döndü deyip coştular. Bazen böyle tarifsiz sevinçler için birkaç kurban veren Türk solunun nostaljik aşkı işte böyle bir şey. Kurbanların isimlerini, ‘kahraman olacaksın' dedikleri zavallı gençlerine ve mahallelerine can simidi yapmaları da cabası.

Çok şey söylendi. Mesela memleketin Yalçın' ları, Veli' leri, Doğu' ları da artık mahkemelerde aklanıp taltif edildiklerine göre bundan sonra yapacak çok iş var, hem bol ortak ve malzeme de var dendi.

Çözüm süreci ile birlikte şehir çeteleri oluşturmada kendisine DHKP-C' yi örnek alan PKK için de bulunmaz bir ihale fırsatı çıkmış oluyor diyenler oldu.

Evet, halihazırda HDP de zaten batıdaki aşırı sol fraksiyonları sahiplenmişken iri medyada artık bol yıldızlı, orak çekiçli fotolara alışmak gerekebilir. Bu tür eylemler karşısında kendilerine karşı sertleşecek olan devlet baskısının oluşturacağı mağduriyetler elbetteki HDP için bulunmaz bir şeydir.

Yine zaman - zaman DHKP-C'nin referans aldığı kimliği sahiplenmeye çalışsa da CHP'nin silah, cezaevi, ölüm ve uç sembollerden biraz uzak yapısına karşı HDP'nin, tüm bu konularda ve daha fazlasında yaşadığı deneyim ve birikim daha cazip gelecektir.

Erdoğan'a karşı kendini oldukça çaresiz gören paralel ve sol gibi muhalif yapıların tüm renkleri için de bu tür eylemler de tabii ki, düğün bayram gibi gelmektedir. Halbûki, eskiden beri yer- yer nükseden ve algı mühendisleri tarafından titizce hazırlanmış bu tür eylemler, hükümete daha fazla prim kazandırmaktadır.

Sol zihniyetin yıkılıp sosyal demokratlığa evrilmesinin ardından, kıyıdaki- köşedeki birkaç marjinal kırıntı için aleviler büyük bir sermaye idi. Ancak alevilerin kendi içindeki farklı klikleri, fikri ve ideolojik aidiyetlerini kaybedecek kadar dünyevileşmeleri ve hükümetin bir takım açılımları, militan solla aralarındaki mesafeyi korumalarına neden oldu.

Dolayısıyla birilerinin yaptığı gibi aşırı derecede komplo teorilerinden de medet ummaya gerek yoktur. Birileri düğmeye bastı, filan ülke talimat verdi, bundan sonraki hedefleri şunlar gibi yorumlar da olaydan kendilerine rant devşirmeye çalışanların abartılarıdır.

Ve özellikle sol ağızlar, bu türden olayları büyüterek bir nevi malum örgütü büyüterek vefalarını sergilemektedirler.

Yakın tarihinde binlerce kişinin ölümüne sebep olan sağ - sol çatışmasını yaşamış bir ülkede ister- istemez o dönemin kalıntıları bir süre daha devam edecektir. Ve öyle seçime giderken neler oluyor sorusunu sormayı gerektirecek bir planlı gerilim de yaşanmayacaktır.

Bunun bir çok nedeni vardır. Mesela bir tanesi, artık ideolojik ve militarist solun dağdaki en kemik unsuru bile silahı bırakmaktan bahsetmektedir.

Ve belki de en önemli sebebi, eskiden çok sınırlı iken, şu anda tüm kesimlerin ulaştığı dünyevi refah düzeyi, artık Avrupaî bir yaşam tarzını dayatır hale gelmiştir. Ve toplum katmanları bundan böyle çok daha hızlı bireyselleşecek ve siyasi uçlardan uzaklaşacaktır.

Ve artık bu coğrafyanın tek meselesi, nüfusunun tamamına yakını Müslüman olan halkın gençliğinin teknolojik bağımlılıklar, idealsizlik, bencillik gibi yozlaşmalara karşı, İslami ahlak ve değerlerini temsil etmesi olacaktır.

Yani nesli tükenmiş, batıl fikirlerin şovlarının büyüsüne kapılanların gördükleri rüyaların hiçbir kıymet-i harbiyesi yoktur.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.