Yusuf ARİFOĞLU

Yusuf ARİFOĞLU

O MURAD' ına AKAN bir SU' ydu

Hayatın sizce en soğuk yüzü nedir? Diye bir soru sorulsa ben eminim ki ortak cevap ‘ölüm' olacaktır.  Dünya hayatı gibi ‘görülen, bilinen, yaşanan, haz alınan' bir süreçten sonra ‘bilinmeyen, yaşanmayan ve hele de yaşamsal fonksiyonların sıfırlandığı, toprağa karışma olan' ölüm elbette insana soğuk gelecek, onu ürkütecektir.

İman, bu tanımdan öte ölüm hakkında bir farkındalık oluşturarak, onun yüzünün hiç de soğuk olmadığını gösteriyor. Bize ölümle şu dünya yükünden kurtulacağımızı salık veriyor; ebedi hayat için bir kapı aralama olarak gösteriyor, hakiki sevgili olan ALLAH' a (cc) vasıl olmanın değişmez gerçeği olarak öğretiyor.

“Ölüm güzey şey, budur perde ardından haber/Hiç güzel olmasaydı, ölür müydü Peygamber” diyen şair ne güzel söylemiş. Oğlu İbrahim'in vefatı dolayısıyla Hazret-i Muhammed Aleyhisselam şöyle buyuruyor:

“Göz yaşarır, kalp hüzünlenir.”

Her ölüm bize doğal gelir; ama ölen kişi ya aile ya da dostluk cihetiyle bir yakınımızsa bu yüreğe çöker, ayrılığın kabulünü zorlaştırır, göz yaşartır.

Anılar, gözümüzde canlandığı zaman ‘fedakârlık, adanmışlık, şefkat, sevgi, cömertlik, adamlık…' kare-  kare kendini hissettiriyorsa o zaman bu öylesine bir ölüm değil, âlemin ölümü gibi insana ağır gelir…

İklimiyle, karıyla, dağıyla, insanıyla gerçekten mazlum, mahrum ve mustazaf bir coğrafyadır; Karlıova… Bir yandan Kemalist zulmü iliklerine kadar yaşamıştır, diğer yandan Apoist ve Marksist bir cenderede nefes alamaz hale gelmiştir. Böyle bir coğrafyanın halkı ve insanı için ‘bir yardım eli, bir iman nişanesi, bir teselli deposu, bir gayret portresi, bir fedakârlık abidesi, bir cesaret timsali, bir hidayet çağrıcısı' olan kişi veya kişilerin ölümü elbette acıdır, tahammülü zordur, ayrılığına alışmak güçtür.

Karlıova, son birkaç ay içinde iman saffı ve davet kalesi için bir kuvvet, bir dayanak olan üç yiğidi, bahadırı şehadet/ebedilik iklimine uğurladı.

İşte bunlardan biri olan MURAT, her kulvarda (tebliğ, gayret, yardımlaşma, ziyaret, kardeşlik, çaba,  cihâd…) bir içimlik, tattıkça tattıran bir AKANSU idi…

Murat; Karlıova'da doğup büyüyen, buraya gönlünü koyan, dost- düşman, büyük- küçük herkese değer veren, onlarla hep Hakk adına, İslamî güzellikler için konuşan, Kur'an'ın ahlakıyla yaşayan bir güzel insandı.

Onun derdi yüreğini de kuşatan ALLAH aşkıydı. İyiler, yetimler, dullar, mazlumlar için bir ensârdı.

Muhacirliği ise günahtan uzaklaşma, haramdan kaçınma, kalp kırmama, şeytan ve avanelerine fırsat vermemeydi. Mağdur ailelere ulaşıp maddi anlamda katkı sunan, sağlığında herkesle helalleşen Allah dostu bir candı, ciğerdi, kardeşti…

Murat kardeşin, Karlıova halkı ve gençliğine çok büyük emeği geçmişti. Karlıova'da hayırsever ve aynı zamanda Mustazafların hamisiydi.

Karlıova'daki gençliğin çoğu şahitlik eder ki,  kendileri Allah'ın yardımı ve Murat ağabeyin vesilesiyle İslamî hayata geçerek, yaşam tarzını değiştirdi.

90'lı yılların Mescid gülü olan Murat'ın, Camii çalışmasında gerçekten de büyük bir katkısı vardı. Yaşantısı her yönüyle büyük bir örneklikti. İmkânı olmasına rağmen bütün cahiliye adetlerini elinin tersiyle bir kenara bıraktı, tek bir gayesi olan Allah'ın rızasına adadı kendini ve malını. Ve bütün hayat tarzını, yaşam tarzını da ona göre ayarladı. İslam'ı güzel bir şekilde yaşadığı için birçok akrabası ona tepki göstermesine rağmen, İslam davasından asla taviz vermedi. Onu tanıyan herkes onun azimli mücadelesine şahitlik eder.

Murat Ağabey! Sahabe hayatını yaşayan biriydi. İnsanları çok sever ve onları kırmamak için çok uğraşırdı. Kendi dert ve sıkıntılarını bir kenara bırakır, insanların derdiyle uğraşır bir çözüm bulmaya çalışırdı. Birine karşı haklı olduğu zaman bile o helallik isterdi ki adı ‘Heqqê xu helal biker!'e çıkmıştı. Bir seferinde ayağının takıldığı minderden bile helallik istediğine bütün zindan arkadaşları şahittir.

Acep, böylesi bir ALLAH eri helal edilmez de, cenneti hak etmez de, ardından hüzünlenilmez de, hayatı bir örneklik olmaz da kim edilir, kim eder, kime hüzünlenilir, kim örnek olur?

Bu güzel insanın vefâtı münasebetiyle tüm Yusufî'lerin, Mustazaflar camiasının, Karlıova halkının, dava arkadaşlarının, sevenlerinin, ailesinin başı sağ olsun!

Allah rahmet eylesin mekânı Cennet olsun!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.