Türkçe Olimpiyatları…

Allah’ın adıyla...
 
Birilerinin hoşuna gitmese de Türkçe Olimpiyatlarını tasvip etmiyorum, doğru bulmuyorum. Ümmetçi düşünen, milliyetçilik hastalığından kaçan hiçbir Müslümanın da doğru bulduğunu sanmıyorum. 
 
140 ülkenin çocuklarının Türkçe etrafında pervane döndürülmesi akıl mantık işi mi?
 
Türkçe Olimpiyatları adı altında dünya çocuklarına hassaten Türkçe neden öğretiliyor. Bunun kime ne faydası vardır; Türklerin nefislerini, gururlarını okşamaktan başka. Tüm devlet erkanının (Başbakan hariç) tam kadroyla katılıp methiye dizme yarışmasına katılması milli duyguların(!) okşanmasına dayanmıyor da nereye dayanıyor zannettiniz. 
 
Sadece nefis okşamakla kalsa da neyse, milliyetçiliğe kan veriyor. Cahiliye hastalıklarını yeşertiyor. Kardeşliğe değil ayrımcılığa, bir dilin üstünlüğünü ispatlamaya hizmet ediyor. İnsan ortak paydasında İslam ortak paydasında ver elini. Ama Türkçe için niye elimi sana vereyim denmez mi? 
 
İnsan merkeze alınsaydı yine de itiraz olunmazdı. Fakat bir dilin merkeze alınması hiç akıl kârı değildir. Türkçe geliştirilmek, korunmak ve yaygınlaştırılmak isteniyorsa her dil bir ayettir, sadece Türkçe değil. 
 
Yanlış anlaşılmasın Türkçe Olimpiyatlarının olmasına değil itirazım. Türkçe’yle de alıp veremediğim yok.  İtirazım, dünya çocuklarına özellikle Türkçenin öğretilmesidir. Çünkü bu bir tür onları asimile etmedir. Allah’ın birer ayeti olan diğer dilleri yok sayma en azından hakir görme eylemidir. Evet, gerçekten Türkçe Olimpiyatları olsun; ama Türkleri baz alsın. Kürtçe Olimpiyatları olsun, Kürtleri baz alsın. Arapça Olimpiyatları olsun, Arapları. Yani olimpiyatlar birilerini asimile etmesin. Herkesi dilleriyle bağrımıza basalım. Müslümanların görevi ulaştıklarına Türkçe’yi öğretmek olmadığını anlayalım. 
İnsanlarla insan ortak paydasında buluşalım, ondan sonra Müslüman olmayanların Müslüman olmasını; Müslüman olanların da dinlerini bilmelerini, yaşamalarını sağlayalım.  Zaten tarihten bu yana Müslümanlar yegane gaye olarak ne Türkçe ne Kürtçe ne Arapçayı ne de başka bir dili dünyaya öğretmemişlerdir. Müslümanlara Arapça öğretilmişse, Kur’an-ı Kerim’in dili olması hasebiyle öğretilmiştir. Atalar da bir dili merkeze alan Türkçe Olimpiyatları için değil, dini mübini merkeze alan hizmetler için kıtalara dörtnala at koşturmuşlar. 
 
Sizin de cesaretiniz varsa Türkçe öğrettiğiniz çocuklara ana dilleriyle dini mübini söyletsenize. Keşke birçoğu fısk ve günah olan Türkçe şarkılar yerine iman dolu, nur dolu Kur’an Hakikatleri ana dilleriyle şakırdasalardı. Türkçe Olimpiyatları yerine keşke Peygamber sevdası olsaydı. O zaman eleştirmek kimin haddine olurdu. 
 
Birileri tümüyle Peygamber Sevdasıyla aynı karede görünmek istemiyor; istemeseler de, Peygamber Sevdası için bedel ödemeye hazır olmayıp konjonktürel şartlara göre oyun oynasalar da peygamber sevdasını merkeze alan birileri de var. Onlar mı? Peygamber Sevdalıları.  Peygamber Sevdalılarının Türkiye’deki kahir ekserisi Kürt’tür, Arap ve Türk kardeşlerimiz de başımızın tacıdır. Allah’ın izniyle Peygamber Sevdalıları da milyonları meydanlarda topluyor. Fakat ne Kürtçe ne Türkçe için, Peygamber için. Peygamber Sevdalıları Kürdü, Türkü ve Arabıyla milyonları Allah’ın izniyle peygamber için topluyor. Bu bizim için şereftir. Ya Türkçe Olimpiyatları… 
 
Hamd olsun, Peygamber Sevdalıları peygamberi sevdayı diriltmeye gönül vermiş. 
Allah aşkına, Türkçe Olimpiyatları tüm dünyaya Türkçe öğretirse Allah için ne faydası var? Peygamberi bir kişiye sevdirenin ahireti kurtulmaz mı?
 
Birileri Türkçe Olimpiyatları diye tuttursa da; Peygamber Sevdalıları Türk’e, Kürt’e, Arap’a, Acem’e Peygamber Sevdasını gönüllerde diriltme çağrısında bulunuyor. Hangisi daha kazançlı?
 
Peygamber Sevdalıları olmadığı yerlere Peygamberi Sevdayı taşıdığında renkler, diller, ırklar beraber Allah diyecek ya Türkçe Olimpiyatları… 
 
Türkçe Olimpiyatları dünyaya mı hizmet ediyor ahirete mi? Peygamber Sevdalıları Peygamberi Sevdayla Allah’ın izniyle ahirete hizmet ediyor.
 
Türkçe Olimpiyatları tüm Türklerin nefsini okşar. Peki ırkları, dilleri kucaklar mı? Peygamber Sevdalıları Peygamberi Sevda ile herkesi kucaklar. 
 
Fazla bir şey istemiyoruz. Aykırı hiç değil. Kürdün, Türkün, Arabın beraber gönül verdiği Peygamberi Sevdaya diyoruz ya Türkçe Olimpiyatları…
 
Bu da yetmiyor, Türkçe Olimpiyatları ayak oyunları yapıyor. Batıda “Türkçe Olimpiyatları” adıyla, Diyarbekir’de “Diyarbakır Kültür Şöleni”. Bu ne perhiz bu ne lahana… Yutmazlar. Etkinliğin ismini değiştirmek, araya bir iki tane Kürtçe şarkı katmak etik mi? Kimi kandırıyorsunuz. Yüreğiniz kaldırıyorsa Diyarbekir’de de “Türkçe Olimpiyatları” adıyla yapın, Ankara’da, İzmir’de Kürtçe şarkıları katmak değil onlara ağırlık verin. Yoksa konjonktür(!) bunu mu gerektiriyor? Hala olmadıysa siz olimpiyatlara devam edin. Biz de dil, ırk değil dini merkeze aldığımız Peygamberi sevdaya devam edelim. Yüzümüzün akı olan Peygamberi Sevdayla herkesi Allah’a emanet ediyoruz.
 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.