Türkiye’nin en büyük ikinci ayakkabı fuarına hazırız

Gaziantep’te 29’uncu kez düzenlenecek olan ayakkabı fuarı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ayakkabıcılar Odası Başkanı Emin İnce, Türkiye’nin en büyük ikinci ayakkabı fuarına ev sahipliği yapacaklarını söyledi.

Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Kunduracılar Odasının destekleriyle Akort Fuarcılık tarafından düzenlenen “29’uncu Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Kış Fuarı (GAPSHOES)” 3 Temmuz Çarşamba günü kapılarını ziyaretçilerine açacak.

Ortadoğu Fuar Merkezi’nde (OFM) 11 bin 750 metrekare alanda gerçekleştirilecek ayakkabı fuarı ile ilgili İLKHA’ya bilgi veren Gaziantep Ayakkabıcılar Odası Başkanı Emin İnce, fuara yurtiçin ve dışından 200’ün üzerinde firmanın katılacağını söyledi.

Türkiye'nin Ortadoğu'ya açılan en büyük kapısı olan GAPSHOES ayakkabı fuarını Gaziantep’te 29’uncu kez açacaklarını belirten İnce, ayakkabı sektörünün Türkiye ve Gaziantep için en önemli sektörlerin başında geldiğine dikkat çekti.

İnce, Gaziantep’in ayakkabı üretiminde terlik ve spor ayakkabı ile birlikte İstanbul’dan sonra en büyük üretici durumunda olduğunu belirterek, Türkiye'nin ayakkabı ihracatının yüzde 20'sinin Gaziantep'ten gerçekleştiğini ifade etti.

“GAPSHOES Türkiye’nin en büyük ikinci ve Avrupa’nın da beşinci büyük fuarı olma özelliği ile sektörün kalbinin attığı Anadolu’nun en büyük fuarıdır” diyen İnce, fuarların ürün tanıtımları ve müşteri bulma noktasında çok faydalı ve önemli olduğuna dikkat çekti.

İnce, “Ayakkabı imalatçılarının büyük bir sabırsızlıkla beklediği, yıl içerisinde hazırladıkları birbirinden farklı model ve dizaynların sergilendiği, Türkiye'nin ikinci, Avrupa'nın beşinci büyük ve Anadolu’nun da en büyük fuarı olma özelliği bakımından GAPSHOES fuarı bizi heyecanlandıran bir fuardır. Bu fuar, yeni pazarlarla ürünlerimizi buluşturan, Türkiye'nin sesi ve memleketimizin Ortadoğu’ya açılan kapısı olma bakımından Gaziantep ayakkabıcısına ve çevre illerden fuarımıza katılan, ziyarete gelen geniş bir müşteri kitlesiyle sesli, heyecanlı ve güzel bir fuardır.” dedi.

“Yabancı müşterilerimiz bu sene ayakkabı fuarına büyük bir ilgi gösterecek”

İnce, Gaziantep Ayakkabıcılar Odası olarak ayakkabı fuarına ilk defa 60'a yakın firmayla katılacaklarını belirterek, şunları söyledi:

“Bu sene düzenleyeceğimiz ayakkabı fuarımıza 200’ün üzerinde seçkin imalatçının ev sahipliği yaptığı GAPSHOES fuarında dünyanın farklı ülkelerinden birçok firmayı Akort Fuarcılık ve Sanayi Odamızın da işbirliğiyle misafirlerimizi Gaziantep'e davet ettik. Yabancı müşterilerimizin bu sene ayakkabı fuarına büyük bir ilgi göstereceğini ümit ediyoruz.”

Fuara birbirinden değerli misafirleri konuk edeceklerini belirten İnce, aynı zamanda diğer fuarlardan farklı olarak bu fuarda ayakkabı sektörünün bütün paydaşları ile yetkililerini ve 71 ilin oda başkanını ağırlayacaklarını belirtti.

“Gaziantep olarak bir marka çıkarmaya çalışacağız”

Bu fuarın Gaziantep'te ses getiren bir fuar olma özelliğini taşıyacağını belirten İnce “Ayakkabı bir aşk ve işimizi seviyoruz. Gaziantep, ayakkabı, terlik ve saraciye sektöründe İstanbul'dan sonra Türkiye'nin en büyük üreticisi ve ihracatçısı konumundadır. Gaziantep bu değerleri hem de fazlasıyla hak eden bir şehirdir. Yine Gaziantep'in müteşebbis insanlarının emek ve çabaları sonucu bir marka çıkarmak için de mücadele etmektedirler. Bu süre zarfında Gaziantep olarak bir marka oluşturmaya çalışacağız. Çünkü Gaziantep’imiz ayakkabı üretim çeşitliliği bakımından çok zengin. Fakat marka açısından çok kısıtlıyız.” diye konuştu.

“Yılın ilk altı ayında son 20 yılın rekorunu kırdık”

Gaziantep’te yaz ve kış olmak üzere yılda iki defa ayakkabı fuarının düzenlendiğini de anımsatan İnce, “Ayakkabı bir sezon öncesinden farklı modellerde hazırlandığından dolayı yazın kışlık, kışın da yazlık ayakkabıları hazırlamaktayız. Bundan dolayı bir kış, bir de yaz fuarı düzenlenmektedir. Yine Gaziantep ayakkabı, terlik, saraciye ve spor ayakkabısı üretimi bakımından yıllık yaklaşık 50 milyon çift gibi bir rakama ulaştığını tahmin ediyoruz. İhracat bakımından da direk ihracatı yapamadığımızdan dolayı da ‘parsiyel’ dediğimiz küçük çaplarda ürünler hazırlandığı için gerçek ihracat rakamlarını yakalayamadık. Bizler şu anki rakamlara göre yılın ilk altı ayında son 20 yılın rekorunu kırdık. Şu anda Türkiye ayakkabı ihracatının yüzde 20’sini yakalamış durumdayız. Türkiye olarak bu sene hedefimiz; bir milyar doların üzerine çıkmak. Dilerim paydaşlarımızda birlikte inşallah bunu başaracağız.” şeklinde konuştu.

“GAPSHOES, 3 Temmuz 2019 tarihinde açılacak”

Sektör açısından fuarların önemine dikkat çeken İnce, “Birbirinden özgün modellerle Türkiye'nin ve dünyanın değişik yerlerinden gelen misafirlerimizi, fuarda üreticilerimizle buluşturmaktayız. Yine bu fuarlar sayesinde dünya pazarlarına rahat bir şekilde açabilmekteyiz. Yine bu fuar, bizim kendimize olan heyecanımızı da arttırmaktadır. Bütün dünyada kabul gören, uygun fiyatlı ve kaliteli ürünlerin hazırlanması, doğru pazarlarda doğru alıcılarla buluşturulması açısından ayakkabı fuarımız büyük bir önem taşımaktadır. Burada da bunu başardığımıza inanıyoruz. İnşallah hep birlikte çarşamba günü ayakkabı fuarımızın 29’uncusunu gerçekleştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Fuar hakkında

Yurtiçinden başta Gaziantep olmak üzere, Adana, Bursa, İstanbul, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Samsun ve Şanlıurfa yurtdışından ise Suriye firmalarının yer alacağı fuarda 150 firma ile 400 marka ürünlerini sergileyecek.

Fuarda, erkek, kadın, çocuk, spor, iş emniyeti, askeri ayakkabılar, taban, aksesuar, tekstil, kimyevi maddeler, kesim, monte hazır taban, dikim ve finisaj gibi ürün grupları yer alacak.

Türkiye’nin her noktasından profesyonel ziyaretçi ile yurt dışından da Etiyopya, Irak, Cezayir, Sudan, Mısır, Rusya, Lübnan, Ukrayna, Romanya, Fas, Nijerya, Sudi Arabistan, Suriye, Azerbaycan, Ortadoğu, Afrika ve Türki Cumhuriyetlerden profesyonel heyetlerin geleceği fuarı 20 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Fuar 4 gün boyunca saat 10.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

İLKHA

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar