1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. DİYARBAKIR

  4. "Ümmet olarak sürekli şehitlerin verildiği bir dönem yaşıyoruz"
"Ümmet olarak sürekli şehitlerin verildiği bir dönem yaşıyoruz"

"Ümmet olarak sürekli şehitlerin verildiği bir dönem yaşıyoruz"

İttihad'ul Ulema tarafından Diyarbakır'da düzenlenen programda, İslam ümmetinin sürekli şehit verdiği bir dönemi yaşadığı belirtildi.

A+A-

İttihad'ul Ulema tarafından Diyarbakır'da medrese öğrencilerine yönelik, "Şubat Ayı Şehadet Ayı" programı düzenlendi.

İttihad'ul Ulemanın genel merkez binasında gerçekleştirilen etkinliğe, İttihad'ul Ulema yönetimi ve medrese öğrencileri katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını yapan İttihad'ul Ulema Üyesi Remzi Uçar, şehitlerin, İslam davasının şahitleri olduğunu söyledi.

Uçar, "Şehitler, şehadet meydanında kanlarını döktüler. Onlar en ön saflara atılıp, mübarek kanlarını toprağa akıtarak filizler vermişlerdir. O yüzden ilim ehlinin şehadet mektebinde büyük bir yeri vardır. İlim ehlinin şehadet mektebindeki mesuliyet ve misyonunu unutmaması gerekmektedir. Şehitler kendi davalarının şahitleridirler." dedi.

Uçar'ın konuşmasının ardından seslendirilen ezgilerden sonra şehit ve şehadet konulu sinevizyon gösterimi yapıldı.

"Ümmet olarak sürekli şehitlerin verildiği bir dönem yaşıyoruz"

Şehitler Kervanı Platformu Başkan Yardımcısı İbrahim Yaz ise şunları söyledi:

"Şubat ayı, şehadet ayı olduğunu hatırlatan bir aydır. Gerçi coğrafya ve ümmet olarak bizler için şehadet bir aya sığmayacak, sürekli olarak gündemimizde olacak bir konudur. Artık öyle bir döneme girdik ki her ay şehadet ayı, her gün şehadet günüdür. Ümmet ve coğrafya olarak sürekli şehitlerin verildiği bir dönem yaşıyoruz. Bugün İslam coğrafyasının hangi bölgesine elimizi uzatırsak uzatalım orada zalimlerin, zorbaların, tağutların Allah'a karşı harp etmiş ve açmış olanların Müslümanlara karşı kin, öfke ve nefret kustukları bir dönem yaşıyoruz. Yine aynı coğrafyada mazlumların, mustazafların, Allah'ın dinini tercih edenlerin sürekli şehit edildiği, zindanlara tıkıldığı, muhacir olduğu bir dönem yaşıyoruz."

"Şehadet herkese nasip olmuyor"

Şehadetin bütün Müslümanların ortak duası olduğunu dile getiren Yaz, "Şehit olabilmek için şahit olmamız gerekir. Allah'ın dini için mücadele verirken bunun bir bedeli vardır. Bu bedeli verebilme anlayışında olabilmemiz lazım. Birçok insan şehadeti sürekli olarak duasında zikreder. Lakin şehadet herkese nasip olmuyor. Burada temel husus istemektir. Bizim Allah'tan istemiş olduğumuz şehadet sadece söylemlerimizde değil, eylemlerimizde de olmalıdır." ifadelerini kullandı.

Program, geçen hafta İttihad'ul Ulema tarafından gerçekleştirilen sınavda dereceye giren öğrencilere hediye verilmesinin ardından yapılan duayla son buldu.

İLKHA
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.