1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. DİYARBAKIR

  4. Uzmanlardan soğuk havalarda romatizmadan koruyan "8 öneri"
Uzmanlardan soğuk havalarda romatizmadan koruyan "8 öneri"

Uzmanlardan soğuk havalarda romatizmadan koruyan "8 öneri"

​Memorial Diyarbakır Hastanesi Uz. Doktorlarından Tacettin Mirzaoğlu, kemik, kas ve eklemlerin etrafındaki ağrılar olarak tanımlanan ve hastanın yaşam kalitesini oldukça düşüren romatizmal hastalıklardan korunmanın yollarını açıkladı.

A+A-

Memorial Diyarbakır Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü'nden Uz. Dr. Tacettin Mirzaoğlu, kas-iskelet sistemini ilgilendiren tüm ağrılı durumların romatizmal hastalıklar olarak adlandırıldığını, romatizmanın hastanın yaşam kalitesini oldukça düşüren, ekonomik ve sosyal hayatı da olumsuz etkileyen bir hastalık olduğunu belirtti.

Romatizmal hastalıkların farklı türleri olduğunu ifade eden Mirzaoğlu, soğuk havalarda ağrıların daha belirginleştiğini, nedene göre tedavi yönteminin de değiştiğini anlattı.

Her mevsimde görülebilen romatizmal hastalıkların özellikle kış aylarında soğuk hava nedeniyle daha fazla belirginleştiğini ifade eden Mirzaoğlu, alınacak bazı önlemler ile hastalığın etkilerinin kontrol altına alınabileceğini söyledi.

Dr. Mirzaoğlu, romatizmal hastalıklar ve hastalıktan korunma yöntemleri hakkında birtakım bilgiler verdi.

"Romatizmal hastalıkların farklı türleri vardır"

Kas ve iskelet sitemini tutan, öncelikle ağrı ve hareket kısıtlılığı, daha az olarak da şişlik ve kalıcı şekil bozukluğu ile kendini gösteren hastalıklar topluluğunun genel adının Romatizma olduğunu belirten Mirzaoğlu, "Romatizmal hastalıklar; deri ve tırnaklar, göz, solunum sistemi, böbrekler, karaciğer, kalp ve damarlar, sinir sistemi ve mide-bağırsak sistemini de yoğun olarak etkilemektedir. Romatizmanın; Osteoartrit, romatoid atrit, raynoud (rayno) hastalığı, ankilozan spondilit, sistemik lupus eritematozus gibi farklı türleri vardır." dedi.

"Soğuk havalarda ağrılar daha belirginleşiyor"

"Soğuk hava romatizma nedeni değildir" diyen Mirzaoğlu, "Ancak romatizmal ağrılar soğukta daha belirgin olarak hissedilir. Bunun en önemli sebebi eklem içindeki sıvının akışkanlığının değişmesidir. Ancak romatizma her mevsimde ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır. Soğuk havalardan en çok görülen romatizmal hastalıkların başında ise tıpta kullanılan adıyla "osteoartrirt" yani kireçlenme gelmektedir. Kireçlenme tipik olarak diz, kalça, el ve omurgaları etkilemektedir. Havaların soğumasıyla oluşan basınç değişikliklerini hasta, eklemlerinde hisseder ve yağmur yağmadan günler önce dizde ağrı, sızı şikayetleri başlar. Bu duruma kadınlar daha duyarlıdır." şeklinde konuştu.

"Tedavi yöntemi nedene göre değişiyor"

Kışın artan eklem ağrılarının tedavisi, ağrıya neden olan hastalığa göre değiştiğini belirten Uz. Dr. Mirzaoğlu, "Eğer ağrının nedeni kireçlenme ise bazı öneriler ile ağrı kontrol altına alınabilir. Ağır romatizmal hastalıklarda ise ilaç tedavisi önceliklidir. Ağrıların, bunlardan hangisinden kaynaklandığının ayırımını bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı rahatlıkla yapabilir. Bu nedenle bu yakınmaları olan hastaların FTR polikliniğine başvurmaları gerekir. Doktora danışmadan bilinçsizce ilaç kullanılmamalıdır." ifadelerini kullandı.

"Romatizmal hastalıklardan korunmak için öneriler"

Uz. Dr. Tacettin Mirzaoğlu, Soğuk havalarda romatizmadan koruyan "8 öneriyi" maddeler halinde şu şekilde açıkladı:

1- Özellikle soğuk havalarda hastanın kendini iyi hissedebilecek sıcak ortamlarda bulunması gerekir. Dışarıya çıkmaları gerektiği zaman ise eldiven, atkı ile el ve boyun eklemlerini korumaları önerilir.

2-Aşırı kilolu romatizma hastalarının mutlaka kilo vermeleri önerilir. Bunun için bir beslenme ve diyet uzmanından destek alınabilir.

3-Beslenme düzenine balık, ısırgan otu, yumurta gibi besinler eklenebilir. Ceviz, keten tohumu, semizotunun yanı sıra zeytinyağı, kalsiyum ve c vitamininden zengin besinler de tüketilebilir.

4-Günde ortalama 2,5 LT su tüketilmesi önerilir.

5-Stresten uzak durulmalıdır. Bunun için stres azaltıcı etkinliklerde bulunulabilir.

6-Sigaradan ve sigara dumanının olduğu ortamlardan uzak durulmalıdır.

7-Vitamin D düzeyi düşükse takviye alınmalıdır.

8-Uyku düzenine dikkat edilmeli ve yeterince dinlenilmelidir.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.