Abdulhalim SEÇKİN

Abdulhalim SEÇKİN

Vergi Barışı

Adına vergi barışı denilen vergi borcunu yapılandırma süresi yoğun talep üzerine 25 Kasım'a kadar uzatıldı.

Vergi yapılandırma, vergi borcu olan için büyük bir fırsattır ve mutlaka yararlanmak gerekiyor. Belki de en güzel yanı, borcun tüm faizinin silinmesidir. Bilerek veya bilmeyerek hükümet, bu konuda Allah'ın emrettiğini yerine getiriyor. Çünkü Allah (c.c.) Bakara süresi 278 ve 279. ayeti kerimelerde şöyle buyuruyor:

“Ey iman edenler, Allah'tan korkun ve eğer mümin iseniz henüz elinize geçmemiş faizi almaktan vazgeçin.  Eğer böyle yapmazsanız Allah ve Resulü tarafından açılmış bir savaşla karşı karşıya olduğunuzu bilin. Eğer faizciliğe tövbe ederseniz ana sermaye sizin olur. Böylece ne haksızlık etmiş ve ne de haksızlığa uğramış olursunuz.”

Olması gereken hiç bir şekilde hiç bir borca, faizin yansıtılmamasıdır. Kişinin faiz alacağı varsa bundan vazgeçmektir. Yani borçlara faiz eklememektir. Hatta hiç bir şekilde faize bulaşmamaktır. Çünkü maazallah, faiz almaktan vazgeçmemek Allah ve Resulüne açılan bir savaştır.

Bu vergi affında sadece faiz borcundan vazgeçilmiyor. İdari para cezalarında gecikme cezalarının yanı sıra borç asıllarının da yüzde 50'si siliniyor. Yani 100 lira idari para cezası, 40 lira da bunun gecikme cezası olan bir borçlu, bu tutarı öderken borç aslını 50 lira olarak, 40 lira gecikme cezasını da 50 lira borç aslına uygulanarak enflasyona göre güncellenecek tutarla birlikte ödeyecek. Bu borcu olana ayrı bir lütuftur. Bir başka lütuf da 50 TL altındaki borçların tamamen silinmesidir.

 Borçlar peşin ödemenin yanı sıra iki aylık dönemler halinde ödenebilecek. 6 taksit (12 ay), 9 taksit (18 ay), 12 taksit (24 ay), 18 taksit 36 ay vade ile ödeme yapılabilecek.

Vergi borçlarında en büyük olumsuzluk, on yıldır iş yerini kapamış olan kimi vatandaşın eline vergi borcu mektubunun gönderilmesidir. Vatandaş bir anda kendini borç altında görebiliyor. Daha önce hiç bir şekilde e-devlet sistemine yansımamış ve kendisine ihbar edilmemiş borçla vatandaşın karşı karşıya kalması büyük yanlışlıktır. Bir başka yanlışlık, borçların bir takvim yılı içerisinde, ikiden fazla ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda yapılandırma hakkının kaybedilmesidir.

Her türlü vergi ve vergi cezaları, gecikme faizleri ve zamları, gümrük vergileri, trafik, askerlik, nüfus, seçim, karayolu geçiş ücreti RTÜK idari para cezaları, YURT-KUR öğrenim ve katkı kredisi borçları, SGK ve belediyelere borçlar bu düzenleme kapsamında yer alıyor.

Borcu olan 6,3 milyon kişi bu vergi affından yararlanabilecek. Yapılandırılacak borç miktarı 90 milyar TL'dir. 6,3 milyon borçlu içinde 3,9 milyon vatandaşın borcu MTV'den geliyor. 3,9 milyon mükellefin borcu 100 TL'nin altında.

Tarımsal amaçlı kooperatiflerin Tarım Bakanlığından aldığı kredi var. Bakanlığa olan borçlarını kanun kapsamında yeniden yapılandırabilecekler. Bir kere 5 yıllık taksitlendirme ve yılda 1 kez ödeme kolaylığı getirildi. 5 yıllık süre içinde herhangi bir faiz alınmayacak.

 Bu fırsatın kaçırılmaması ve vergi borçlarından tamamen kurtulmanız temennisi ile Allah'a emanet olun.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.